سیاسی

تحقق اقتصادمقاومتی نیازمند برنامه ریزی مناسب وعملی/توجه بیشترمسئولین به مسئله فرهنگ

آیت الله اصفهانی امام جمعه قاین در گفتگو با خبرنگار نسیم قائن درخصوص بیانات رهبری در دیدار با نمایندگان مجلس شورای اسلامی اظهارداشت:در حوزه اقتصاد برای حل و فصل امور جاری کشور و تحقق این اهداف نیازمند یک برنامه عملی هستیم و اگر این برنامه را در اختیار نداشته باشیم، نقشه راهی نخواهیم داشت.
وی در پاسخ به این سوال که درزمینه ایجاد اشتغال ورفع بیکاری در شهرستان چه درخواستی از نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی دارید؟گفت: در هر منطقه ای با تناسب وضعیت موجود آن منطقه می توان برای اشتغال جوانان کارکردکه این مستلزم برنامه ریزی مناسب است.
امام جمعه قاین گفت:از جمله اینکه زعفران وزرشک، به عنوان محصولات استراتژیک در منطقه قاینات وزیرکوه می تواند سهم بسزایی در صادرات وکمک به اقتصاد منطقه داشته باشد.
وی اظهارداشت: ایجاد کارخانجات و کارگاه های تولیدی در این راستا در جهت اشتغالزایی اقدام موثری می باشدکه نیاز به پیگیری مسئولین شهرستان دارد.
آیت الله اصفهانی در ادامه با اشاره به صنعت گردشگری در منطقه قاینات وزیرکوه گفت:این صنعت اثرهای اقتصادی بالایی را برای اقتصاد کشور در مقایسه با سایر بخش‌های اقتصادی داردوتوسعه این صنعت نقش مؤثری در کاهش بیکاری و هم‌چنین بهبود توزیع درآمد و افزایش درآمدهای دولت دارد.
امام جمعه قاین با گلایه از برخی رفتارهای دلالی در اقتصاد گفت: سیاستهای منطقه‌ای ایجاب می‌کند که ظرفیت‌های شهرستانها مورد توجه قرار گیرند ولی خرده‌بحث‌های سیاسی آن‌را به انحراف می‌کشاند. گاهی اوقات بحث‌های سیاسی در استانها شکل چشم و هم‌چشمی به خود می‌گیرد. مثلا در یکی از شهرها که ظرفیت بالایی برای صنایع غذایی دارد، مسؤولین اصرار زیادی بر روی صنایع دیگر دارند. در حالی‌که این مزیت این شهرستان نیست و با نگاه چشم و هم‌چشمی با این تفکر که می‌خواهیم صنایع پیشرفته داشته باشیم، مزیت آن شهرستان که هم تولید و هم اشتغال و هم رفاه برایش ایجاد می‌شود، تحت تأثیر قرار گیرد.
امام جمعه قاین افزود : در منطقه قاینات بحث شروع به فعالیت ۲ کارخانه عظیم فولادوآهک هیدراته مطرح است و برخی از قسمتهای آن نیز در حال فعالیت است که نقش بسزایی در اشتغال شهرستان داشته است .
وی در خصوص احداث وراه اندازی کارخانه آهک هیدراته در قاین گفت: این کارخانه قراربودظرف مدت ۲سال در قاین در جوار کارخانه سیمان راه اندازی شود که متاسفانه هنوز اقدامی صورت نگرفته است ومسئولین بایداین موضوع را به جد پیگیر باشندتا هرچه سریعتر به سرانجام برسد.
همچنین کارخانه فولاد قاینات که چندین سال است در حال فعالیت در برخی امور هستند و نیاز به شتاب بیشتری دارد که این هم مستلزم توجه دولت در اختصاص بودجه های مناسب برای این کارخانه است که در کنار اینها قطعا بخش مهمی از مشکل اشتغال جوانان منطقه حل خواهد شد.
امام جمعه قاین در خصوص مسئله فرهنگی درکشورکه رهبری هم درسخنرانی اخیر خود به آن اشاره داشته اندگفت: این مسئله آن قدر مهم است که رهبری بارهادرباره آن سخن گفته اند ودر آخرین سخنرانی خودفرمودند:نوعی ولنگاری و بی اهتمامی در دستگاه‌های فرهنگی به چشم می‌خوردووظیفه مسئولین است که توجه بیشتری به مسئله فرهنگ داشته باشند.
وی افزود: دشمن تلاش می کند تا با ایجاد فکر باطل وتفکر غلط وترویج آن درکشور جوانان ما را با فرهنگ غربی آشنا کند .
البته باید توجه داشت که نسل جوان کنونی چیزی از نسلی که انقلاب کرد و نسلی که جنگ را اداره کرد، کم ندارد. این نسل با رشادت و سربلندی در جنگ دیگری وارد شده است که آن جنگ، جنگ نرم است و ان‌شاء‌الله نسل جوان کنونی چون نسلهای سابق می‌تواند به پیروزی چشم‌گیری در این جنگ دست‌یابد.
امام جمعه قاین افزود: در این زمان، دولت هم باید رسما در برخی موارد که اقدامات ضد فرهنگی انجام می شود وارد عمل شود.
وی گفت: دستگاه های فرهنگی نیزاز اقدامات فرهنگی با برنامه ریزی مناسب و دقیق و زمانبندی شده غافل نمانند که این هم لزوم همکاری دولتمردان در اختصاص بودجه های لازم به این موسسات فرهنگی را دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا