سیاسی

تحریم‌ها علیه روسیه و ایران به زودی پایان نمی‌پذیرد/ مسکو و تهران آماده فشارهای سیاسی و اقتصادی باشند

به گزارش نسیم قائن ، «ورونیکا راشنینکوا» مشاور مدیر عامل شبکه راشاتودی به توضیحاتی در خصوص تحولات منطقه، روابط روسیه، آمریکا و ایران بعد از روی کار آمدن ترامپ و نیز اوضاع سوریه پرداخت.
وی با بیان اینکه تروریسم برای آن استفاده شد تا حکومت مشروع بشار اسد را سرنگون کند، اظهار داشت: از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۴ آمریکا قصد داشت اسد را ساقط کند اما زمانیکه از طریق سیاسی نتوانست به هدف خود برسد، تروریسم را در این کشور بوجود آورد و می‌دانیم که آمریکا دست از سر سوریه بر نخواهد داشت.
این تحلیلگر سیاسی با اشاره به اینکه بعد از سوریه نوبت به ایران، کشورهای آسیای مرکزی و منطقه ایغورهای چین و همینطور مناطق مسلمان نشین روسیه خواهد رسید، گفت: آمریکا هر برنامه یا هر هژمونی را ممکن است در این مناطق پیاده سازی کند و ما(ایران، روسیه و سوریه) تلاش داریم تا جلوی برنامه‌های این کشور در سوریه را بگیریم زیرا ملتهای خودمان در خطر هستند. ایران، روسیه و سوریه متحدان خوبی هستند.
راشنینکوا در پاسخ به این سوال که آیا به دلیل سوریه شاهد تیرگی روابط روسیه و آمریکا خواهیم بود یا خیر نیز گفت: سوریه یکی از پرونده‌های اختلافی روسیه و آمریکا است. واشنگتن از اینکه پوتین روسیه را اداره می‌کند و اینکه ملت روسیه از پوتین حمایت می‌کنند ناراضی است. اما ما در این خصوص نظر آمریکا را نپرسیده‌ایم زیرا ملت روسیه رئیس جمهورش را انتخاب می‌کند و این معنای دموکراسی است.
وی با ذکر این نکته که تحریم‌های اقتصادی غرب علیه روسیه تا ۵ و حتی ۱۰ سال آینده برطرف نخواهد شد، خاطرنشان کرد: تحریم‌ها علیه ایران نیز به همین گونه است. هدف تحریم‌ها این است که ایران و روسیه تضعیف شوند که نه تهران و نه مسکو اجازه چنین کاری را نخواهند داد.
مشاور مدیر عامل شبکه راشاتودی یادآور شد: ما از برنامه‌های آمریکا اطلاع داریم و برای ملت و دولت خود سلامتی و رفاه ایجاد خواهیم کرد.
راشنینکوا در خصوص انتخابات آمریکا نیز گفت: به سخنانی که ترامپ می‌گوید نمی‌شود اعتماد کرد زیرا از یکسو درباره رابطه با روسیه سخنان خوبی می‌گوید اما از سوی دیگر سخن از افزایش بودجه نظامی آمریکا به میان آورده است. بر همین اساس هم ایران و هم روسیه باید آماده باشند برای افزایش فشارهای سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در آینده از سوی غرب اما تهاجم نظامی را هیچیک از دو کشور شاهد نخواهیم بود زیرا واشنگتن به خوبی می‌داند که این کار خودکشی است.
وی با اشاره به تلاش آمریکا برای تضعیف روسیه و ایران گفت: به همین دلیل همکاری‌های ما در سوریه و خاورمیانه باید بیشتر شود. روسیه، ایران و متحدان باید یک جبهه تشکیل دهند تا اهداف استراتژیکشان را دنبال کنند؛ سازمانی مانند سازمان شانگهای.
این فعال رسانه‌ای، تحریم اقتصادی را باعث افزایش استقلال اقتصادی خواند و افزود: ایران با این تحریم‌ها به موفقیت‌های بیشتری دست یافته و توانسته بسیاری از کالاهای مورد نیاز خود را در داخل تولید کند. روسیه نیز به تولید داخلی روی آورده است.
راشنینکوا با بیان اینکه باید در تمام مسائل استراتژیک اقتصادی مستقل شویم، گفت: برای آنکه بتوانیم به خودکفایی برسیم باید باهم همکاری داشته باشیم، همینطور هر کشوری باید بازارهای خود را توسعه دهد.
وی در خصوص همکاری‌های روسیه و ایران در سوریه نیز اظهار داشت: همکاری روسیه و ایران فراتر از چارچوب مقابله با تروریسم است. پس از اینکه مشکل سوریه حل شود تروریست‌ها به کشور دیگری می‌روند و بر این اساس مشکل تروریسم تا مدت زمان زیادی باقی خواهد ماند. عربستان، قطر، ترکیه و آمریکا سرمایه گذاری وسیعی در حوزه پرورش تروریسم داشته‌اند به طوریکه عقب نشینی برای آنها هزینه‌های سنگینی خواهد داشت و این کار را نمی‌کنند.
این فعال رسانه‌ای ادامه داد: اگر آمریکا قصد داشت با تروریسم جهانی برخورد کند با ۳ تلفن به ریاض، استانبول و دوحه می‌توانست این کار را انجام دهد و اگر شماره‌های آنها را گم کرده، نظامیان روس می‌توانند آن را به واشنگتن بدهند.
انتهای پیام/
منبع : تسنیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا