سیاسی

تحریف در جشنواره و ثبت های ملی علیه قاین

جواد بهرام پور فعال رسانه ای شهرستان قاین با ارسال یاداشتی به پایگاه خبری نسیم قائن نوشت:
دیر زمانی نمی گذرد که قاینات محل برگزاری جشنواره های ملی زعفران و زرشک بود. تبلیغاتی محیطی و تلویزیونی خوبی برای این جشنواره ها در حال انجام بود و حال و روز زعفران قاینات و مردم قاینات با برپایی این جشنواره ها رو به بهبودی می رفت.
نخستین جشنواره در آبان ماه ۸۱ در قاین برگزار شد و پای هنرمندان و صدا و سیما را به دیار طلا و یاقوت سرخ باز کرد.
آبان ۸۴ دومین جشنواره با شکوه خاصی برگزار گردید. رئیس جمهور برای شرکت در این جشنواره به قاین آمده بود و سطح جشنواره و بازتاب آن فوق العاده بالا رفته بود.
سومین جشنواره ی ملی زعفران در سال ۸۶ با قرائت پیام رئیس جمهور وقت برگزار شد و تاکید گردید دبیرخانه ی دائمی جشنواره در قاین استقرار یابد.
پس از این جشنواره بود که تربت حیدریه هم به صف مدعیان برگزاری این جشنواره اضافه شده بود و زاوه ای ها در سال ۸۸ چهارمین دوره ی آن را برگزار نمودند، تا این که پنجمین جشنواره ی زعفران پس از کش و قوس های فراوان بالاخره در آبان ۸۹ در قاین برگزارشد.
پس از این جشنواره بود که به نظر می رسید مسئولان وقت فرمانداری به دید زحمت به برگزاری جشنواره نگاه می کنند و آن را بیستر زحمتی می دانند تا رحمت و فایده!
پس از برگزاری پنجمین دوره ی از این جشنواره ی ملی بود که نقش قاینات در مرکزیت برگزاری جشنواره و همچنین استقرار دائمی دبیرخانه جشنواره لرزان شد و زمزمه هایی شنیده شد که بایستی دبیرخانه در بیرجند مستقر شود!
موضوع ثبت جهانی برند زعفران با نام قاینات دنبال نگردید و بعدها تحریف هایی در برند با نام خراسان جنوبی عنوان شد!
سال های بعد هرچند جسته و گریخته بعد از این جشنواره هایی در سایر نقاط کشور برگزار شد ولی به نظر می آمد که از اهداف و شور اولیه ی آن کاسته شده است تا این که در سال ۹۴ جشنواره ای در دانشگاه بزرگهر قاینات برگزار شد و پس از آن دیگر نامی از جشنواره ی زعفران و زرشک برده نشده است.
ذکر این مقدمه لازم بود تا ببینیم که چه بر سر این جشنواره آمد و دیگران با سنگ اندازی در مسیر این جشنواره و ما با کم اهمیت دادن به این جشنواره ی ملی از شکوه و تاثیر آن کاستیم به نحوی که فراموش گردد! اگر زیرساخت آن که استقرار دائمی دبیرخانه ی جشنواره در قاینات بود به درستی و به موقع ایجاد می گردید قطعا حال و روز زعفران و این جشنواره بهتر از این بود.
نکته ی مهم دیگری که بایستی بدان اشاره داشت، زاییده شدن جشنواره های متعددی در استان بود به تقلید از این جشنواره. جشنواره هایی مانند عناب و انار. گاهی تجمیع شد با عنوان عناب و زرشک. هر چند با برگزاری جشنواره هایی که عایدی آن برای کشاورزان باشد مخالف نیستیم و آن را مفید هم می دانیم اما در این جا به نحوی عمل شد که جشنواره ی زعفران و زرشک تضعیف گردید. بایستی به گونه ای عمل می شد که توانمندی های هر شهرستانی پر رنگ میشد و این مغایرتی با موضوعی دیگر نداشت اما به نظر می رسد موفقیت های جشنواره ی زعفران باعث شد که عده ای خواسته یا ناخواسته آن را به حاشیه ببرند. دبیرخانه را از قاین بگیرند و این گونه شد که این جشنواره ی ملی که از ابتکارات مردم و مسئولان قاینات بود و با شکوه و عظمتی خاص برپا می شد حال و روزی خوش نیابد و اکنون دیگر از آن جشنواره خبری در دست نباشد. سهمی که می توانست برای قاینات باشد چرا که خاستگاه زعفران و زرشک دنیا قاینات است و این توانمندی و کیفیت آن شهره ی خاص و عام از قدیم الایام بوده است.
شیطنت هایی که در مسیر ثبت جهانی برند زعفران قاینات انجام شد و ذکر عناوینی چون زعفران خراسان جنوبی از دیگر مصائبی است که بر سر این جشنواره و دستاوردهای آن آمد.
از طرفی اکنون شاهدیم که خیلی از مراسمات و آئینی که در قاینات پیش از همه بوده دارد با نام بیرجند تمام می شود. از ثبت کف زنی با نام بیرجند تا کشک بیرجندی! این در صورتی است که همه ی ما در قاینات به خوبی می دانیم که کف زنی و قروت از آداب و رسوم کدام منطقه است و بایستی به نام کدام منطقه ثبت می گردید. این گونه است که کشک بیرجندی در فهرست آثار ملی میراث فرهنگی ناملموس کشور ثبت می شود و انگار نه انگار که قاینات قبل از بیرجند سالیان سال هم کف زنی داشته و هم قروت! چرا باید توانمندی های یک نقطه از استان با نام جای دیگری ثبت شود؟ اعتراضی هم نه از کسی بلند شد و نه پیگیری ای برای این تحریف های آشکارصورت گرفته! تازه این مورد آخری در نداشتن فرماندار صورت گرفت و خاموش و بی سر و صدا از هیچ مسئولی در قاینات هم صدایی بلند نشد.
امید که روزی در این استان به حقوق سایر شهرستان ها و توانمندی ها و آداب و رسوم و میراث هر نقطه ای بها داده شود و با احترام به آن نگریسته شود نه با دید تحریف و دست برد و چنگ اندازی.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا