سیاسی

تجهیزات فولادسازی، آذرماه در سایت فولاد قاینات

به گزارش نسیم قائن ، با واریز فاینانس در تیرماه امسال کارگاه های ساخت و ساز کارخانه فولاد قاینات سرعت بیشتری به خود گرفت طوری که تزریق همین منابع ارزی مدیرعامل فولاد ایران را بر آن داشت به همراه نماینده مردم قاینات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان و جمعی دیگر از مسئولان محلی قاینات بازدیدی از سایت کارگاهی این صنعت داشته باشد.
آن طور که مدیر عامل کارخانه فولاد قاینات به «خراسان جنوبی» گفت: مدیر عامل فولاد ایران بعد از بازدید رضایت خود را از پیشرفت کار بعد از تزریق منابع ارزی به این کارخانه اعلام کرد.
مهندس«اسفندیاری» با اشاره به این که با تزریق فاینانس حدود ۴۵۰ نفر درسایت کارگاهی در حال ساخت کارخانه فولاد قاینات مشغول به کارند، ادامه داد: تجهیزات در حال نصب و فونداسیون فولاد سازی در حال اجراست.
وی از ورود کشتی اول تجهیزات فولاد سازی طی دو هفته قبل از چین به ایران خبر داد و اضافه کرد: پنج فروند کشتی دیگر هم تجهیزات را بارگیری و به سمت ایران حرکت کرده اند و سه فروند کشتی دیگر نیز در حال بارگیری است.
وی با بیان این که تا آذرماه امسال همه تجهیزات کارخانه فولاد سازی وارد ایران می شود افزود: تست گرم بخش آهن اسفنجی مجتمع فولادسازی قاینات تا پایان امسال انجام می شود و ابتدای سال آینده نیز وارد مدار تولید خواهد شد.
پیش بینی وی برای بخش فولادسازی این مجتمع نیز دی ماه سال آینده است.
۳۱ تیر ماه امسال «خراسان جنوبی» در سلسله گزارش هایی که در مورد این صنعت بزرگ استان دنبال می کند خبر از رسیدن فاینانس فولاد قاینات داد.
مهندس« اسفندیاری» در آن تاریخ به «خراسان جنوبی» گفت: حدود دو هفته قبل فاینانس به حساب این کارخانه یعنی در موعد مقرر واریز شد و اکنون در سایت کارگاهی کارخانه فولاد قاینات ۴۰۰ نفر مشغول فعالیتند.
افزون براین خریدهای لازم برای واحد آهن اسفنجی انجام و براساس برنامه زمان بندی که در گذشته اعلام شد در سه ماهه چهارم امسال اگر به دلیل مشکلات اقتصادی اوضاع از هم اکنون بدتر نشود تست سرد این واحد نیز انجام می شود.
وی با اشاره به سفری که برای ادامه عملیات احداث واحد فولاد سازی هفته قبل به کشور چین داشته است، گفت: ۹ محموله مورد نیاز در بندر این کشور آماده حمل است و بقیه هم تا پایان شهریور به بندر منتقل می شود.
پیش بینی «اسفندیاری» این است که تا آذر و نهایت دی ماه امسال تمام تجهیزات واحد فولاد سازی در سایت کارگاهی کارخانه موجود باشد.
همچنین پنج خرداد امسال «خراسان جنوبی» به این موضوع پرداخت که سال قبل شرکای پروژه فولاد قاینات با کنار گذاشتن اختلافات دست به دست هم دادند تا هر طور شده چرخ این واحد تولیدی کلان اقتصادی را در استان به چرخش درآورند و همین همبستگی و همدلی شرکا سبب شد با تزریق نقدینگی که به پروژه داشتند ساخت تجهیزات آن در خارج از کشور و فعالیت های مربوط به داخل از سرگرفته شود.
به گزارش «خراسان جنوبی» به طور حتم وقفه ای که هنگام اجرای عملیات ساخت پروژه به وجود آمد سبب شد تا زمان بهره برداری از واحدهای آهن اسفنجی و فولاد سازی آن تغییر کند طوری که برنامه زمان بندی سال قبل برای واحد آهن اسفنجی شهریور امسال و واحد فولادسازی تیر و خرداد سال آینده اعلام شد اما در برنامه زمان بندی جدید، این تاریخ ها به دی ماه امسال و پایان شهریور سال آینده تغییر یافت.
بنابراین گزارش کلنگ ایجاد پروژه فولاد قاینات یک دهه قبل یعنی شهریور ماه سال ۸۶ با پیش بینی سرمایه گذاری ۸۰۰ میلیارد تومانی به زمین خورد تا جزو هشت طرح استانی فولاد کشور قرار گیرد و براساس افقی که برای آن در نظر گرفته شد قرار بود این طرح مادر و بزرگ صنعتی و اقتصادی خراسان جنوبی چهار سال قبل به اتمام برسد با این وجود با همه کش و قوس هایی که این پروژه در خراسان جنوبی داشت شاید خرسندترین خبری که بتوان با آن کام مردم استان را شیرین کرد بهره برداری از واحد آهن اسفنجی این پروژه در سال ۹۷ است که با ورود به فاز تولید این واحد، به طور حتم برای تعدادی از بیکاران شغل ایجاد خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا