سیاسی

تبدیل شدن مشکل نهر جاری اسفدن به یک بحران /تلاش مسئولین شهرستان قاین برای حل مشکل

به گزارش نسیم قائن از اسفدن، جلسه ای به منظور بررسی مسائل و مشکلات بخش کشاورزی اسفدن با حضور حجت الاسلام عبدالهی امام جمعه اسفدن ، فرماندار قاین ، بخشدار مرکزی ، جمعی از مسئولین ادارات شهرستان قاین و کشاورزان اسفدنی در محل مسجد جامع اسفدن برگزارشد
حجت الاسلام عبدالهی امام جمعه شهر اسفدن در این جلسه با بیان اینکه حل مشکلات مردم با توجه به سیره ما بعد از واجبات در اولویت قرار دارد اظهار داشت : از مسئولان می خواهم تا رفع مشکل مردم را در اولویت کار خود قرار دهند زیرا همه مسئولان به واسطه مسئولیتی که بر عهده گرفته اند باید پاسخگو باشند.
وی با اشاره به تبدیل شدن مشکل نهر جاری اسفدن به یک بحران گفت: حل این مشکل مدیریت صحیح و پیگیری باجدیت مسئولین را می طلبد.
وی افزود: امروز جنگ ،جنگ آب است و مسئله آب بحرانی شده است و باید استفاده بهینه از آب شود.
امام جمعه اسفدن با بیان اینکه برای حل این مشکل باید تمامی دستگاههای مربوطه در شهرستان های قاین و زیرکوه بسیج شوند تاکید کرد: مطالبه حق مردم است و مسئولان باید به جدّ و از راه قانون به دنبال رفع دغدغه های مردم باشند.
امام جمعه اسفدن با انتقاد از مسئولین سابق در روند حل مشکل نهر جاری اسفدن تصریح کرد: نا امیدی مردم از حل مشکلات باعث می شود که مردم به نظام بد بین شوند که این نتیجه عملکرد مسئولین است.
حجت الاسلام عبدالهی تاکید کرد: مشکلات کشاورزان اسفدنی داخل حوزه شهرستان زیرکوه می باشد ،همانگونه که دادستان شهرستان زیرکوه با جدیت ورود پیدا کرد مسئولین و فرماندارشهرستان زیرکوه با جدیت بیشتری ورود پیدا کنند.
وی در پایان ضمن تشکر از زحمات و تلاش های فرماندار و بخشدار مرکزی شهرستان قاین اظهار داشت: انتظاری که برای حل مشکل نهر جاری اسفدن ازمسئولین شهرستان زیرکوه داریم از مسئولین شهرستان قاین نداریم.
در ادامه این جلسه کهن ترابی فرماندارشهرستان قاین ضمن تشکر از پیگیرهای شورای اسلامی شهر اسفدن وصبر اعتماد کشاورزان به وی اظهار داشت : طی سال های اخیر کاهش نزولات آسمانی ، بی توجهی به مصرف بهینه، حفر چاه های مجاز و غیر مجاز و برداشت بی رویه از آب سفره های زیرزمینی استان را با معضل خشکسالی روبرو کرده است.
وی افزود : ۱۸ سال خشکسالی وهمچنین تحریم های ظالمانه نقش بسزایی بر اقتصاد و معیشت مردم منطقه که شغل اکثر مردم کشاورزی و دامپروری بوده داشته است.
کهن ترابی با بیان اینکه متاسفانه در سال های گذشته مسئولین توجه کمتری بر مدیریت منابع و برداشته های بی رویه داشته اند افزود : به نظر می رسد ساماندهی چاه های غیر مجاز یکی از راهکارهای مهم پیش روی مسئولان در بخش آب است که می توانند با اجرای صحیح قوانین آن در جهت کاهش بحران آب انجام دهند، هر چند می بایست در اجرای این قانون تبعات اجتماعی حاصل از انسداد چاه های غیر مجاز را نیز مد نظر داشته و فرهنگ سازی لازم در این رابطه صورت گیرد
فرماندار قاین با بیان اینکه دولت تدبیر وامید حل مشکلات مردم وشفاف سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است،در خصوص حل مشکل آب اسفدن وافین ابراز کرد : پس از مکاتباتی که با استانداری و شورای تامین استان و همچنین برگزاری جلسات متعدد و کارشناسی های صورت گرفته در این راستا جلسه ای با حضور استاندار ،فرمانداران زیرکوه وقائن و شورای تامین جهت رفع این مشکل تشکیل شد.
وی افزود : در این جلسه تصمیم براین گرفته شد که یک تیم کارشناسی طی یکماه به بررسی دقیق این موضوع بپردازد .
فرماندار قاین با بیان این که مبلغ ۲ملیارد ۵۰۰میلیون ریال از سوی فرمانداری قاین و اعتباری هم از سوی فرمانداری شهرستان زیرکوه برای این مشکل تخصیص داده شده است افزود: ان شاء الله با پیگیر های فرمانداری قاین و دستگاههای مربوطه پرونده ۱۵ ساله آاب اسفدن وافین تا پایان سال۹۵ بسته خواهد شد.
رزمی معاونت جهاد کشاورزی شهرستان قاین درپایان این جلسه با بیان اینکه دشت اسفدن به لحاظ کشاورزی و منابع آبی از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار می باشد افزود:جهاد کشاورزی این شهرستان در راستای حل این مشکل و بهینه سازی مصرف آب آماده هرگونه همکاری می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا