سیاسی

بی توجهی و عدم آگاهی بسیاری از حوادث طبیعی را به بلا تبدیل می کند

به گزارش نسیم قائن ، جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان قاینات صبح امروز با حضور اعضای ستاد مدیریت بحران شهرستان در محل فرمانداری قاین برگزار شد.
دراین جلسه که به منظور برنامه ریزی برنامه های هفته کاهش اثرات بلایای طبیعی برگزار شد مجتبی نوروزی معاون برنامه ریزی وامورعمرانی فرماندار قاین با بیان این که ۱تا۷ دی ماه به عنوان هفته ایمنی در برابر زلزله و بلایای طبیعی نامگذاری شده است و امسال نیز شعار” تدبیر در حوادث جهت کاهش خسارات در راستای اقتصاد مقاومتی” شعار محوری این هفته است گفت: این هفته فرصت مغتنمی است تا در سطح فراگیر،مروری بر توانمندی های شهرستان در مقابله با بحران های ناشی از حوادث طبیعی ،زمینه های پیشگیری و آمادگی عمومی را فراهم نماییم.
معاون عمرانی فرماندار در ادامه گفت:بی توجهی و عدم آگاهی بسیاری از حوادث طبیعی را به بلا تبدیل می کند ولذا آموزش و آگاهی دادن به مردم و پیشگیری قبل از وقوع حادثه بسیار مهم است.
وی خطاب به اعضا ستاد، با اشاره به اینکه عدم آموزش و فراگیری مهارت ها توسط نیروهای ستاد و خانواده ها و همچنین عدم آمادگی در مواجهه با بلایای طبیعی و حوادث غیر مترقبه، در زمان بروز بحران ،مشکل آفرین خواهد بود؛گفت: اعضای ستاد مدیریت بحران شهرستان قاینات بایستی به منظور جلوگیری، پیشگیری و کاهش خسارات مالی و جانی بلایای طبیعی و حوادث غیرمترقبه، بحث آموزش نیروهای عمل کننده، خانواده ها و همچنین بررسی وضعیت امکانات و تجهیزات مورد نیاز برای خدمات رسانی در شرایط بحرانی را بطور ویژه در دستور کار خویش قرار دهند.
نوروزی با تاکید بر شناسایی نقاط حادثه خیز شهرستان در خصوص حوادث طبیعی از جمله سیلابها گفت: یکی از مشکلات اساسی که شهرستان قاینات در بحث حوادث طبیعی بعد از زلزله با آن مواجه است مشکل سیلاب است که گاها به دلیل تخلیه نخاله های ساختمانی در مسیر سیلابها مشکلاتی در زمان بارندگی ایجاد می شود و لذا مسئولین ضمن بازدید از مسیر های مشخص شده چنانچه نخاله های ساختمانی در طول مسیر وجود دارد نسبت به جمع آوری و بازگشایی اقدام کنند.
وی بر تامین سوخت جایگزین در ادارات در طول زمستان نیز تاکید کرد و گفت: سوله های مدیریت بحران در مواقع اضطراری مشخص و لیست آن به فرمانداری ارسال شود.
دراین جلسه پیشنهاداتی از جمله برگزاری رژه موتوری نیروهای امدادی،برگزاری کارگاههای آموزشی ،برگزاری مانور امداد و نجات ،برپایی نمایشگاههای از تجهیزات دستگاههای خدمات رسان و .. در هفته کاهش بلایای طبیعی داده شد و هرکدام از اعضای ستاد نیز به ارائه برنامه های پیشنهادی و نقطه نظرات خود پرداختند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا