سیاسی

بی‌اعتنایی مسئولان خراسان جنوبی به انتقادات رسانه

به گزارش نسیم قائن ، به نقل از فارس از سال ۹۱ کم‌توجهی مسئولان به گزارشات انتقادی رسانه‌ها آغاز شد و چند ماه بعد کم‌توجهی در برخی حوزه‌ها کاملاً به بی‌توجهی منتج شد.
با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و انتصاب استاندار جدید خراسان جنوبی مردم و رسانه‌ها احساس کردند، شاید مسئولان این دولت خود را در پاسخ مقابل افکار عمومی ملزم بدانند، اما مدت کوتاهی فقط کافی بود تا مسئولان این دولت هم خودی نشان دهند که در برخی بخش‌ها از جمله در رأس مدیریت استان نشان داده شد، پاسخگویی به رسانه‌ها تنها در حد شعار و برخی مصاحبه‌ها و نشست‌های خبری است.
در دو سال اخیر بارها نشریات محلی، خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری گزارشاتی منعکس کردند که حتی به صورت مستقیم خطاب به مدیران عالی استان و شخص استاندار بود که انتظار می‌رفت بعد از انتشار این گزارشات مسئولان استانداری واکنش نشان دهند و حداقل پاسخی ارائه کنند.
حال مدت‌هاست مردم خراسان جنوبی از عدم پاسخ مسئولان به دغدغه‌های خود که از طریق رسانه بیان می‌شود، گله‌مند هستند و بارها مسئولان را به بی‌اعتنایی متهم کرده‌اند.
ضرورت پاسخگویی مسئولان به انتقادات منعکس شده در رسانه‌ها شاید یکی از ابتدایی‌ترین سطوح وظایف مدیران باشد که نقش قابل توجهی در امیدآفرینی و رضایت مردم و رشد و توسعه استان دارد.
علی‌رغم اینکه بارها استاندار خراسان جنوبی بر نقش و جایگاه مطبوعات و رسانه‌های گروهی به عنوان واسطه بین مردم و مسئولان و کانال ارتباطی اقشار مختلف مردم برای اعلام مسائل و مشکلات آنان، پاسخگو بودن دستگاه‌های اجرایی برای انتقادات مطروحه در مطبوعات و رسانه‌های گروهی تأکید کرده است، اما حالا باید بدون تعارف بگوییم آقای خدمتگزار و مجموعه استانداری خود ناقض این شعارها بوده‌اند چون حداقل در این دو سال جوابیه‌ای به گزارشات رسانه‌ها و مطبوعات نداده‌اند.
شاید در خوشبینانه‌ترین حالت عدم پاسخ به گزارشات انتقادی را کمک و همراهی با رسانه‌ها بدانند، اما بدون شک اصحاب رسانه و مردم آن را پای بی‌اعتنایی خواهند گذاشت که دودش ابتدای امر به چشم مسئولان و در نهایت به چشم مردم خواهد رفت.
چندی پیش بود در خبرها خواندم معاون اول رئیس جمهور در خصوص ضرورت پاسخ به انتقادات رسانه‌ها اعم از دیداری، شنیداری، مکتوب و مجازی بخشنامه‌ای صادر کرده است، که در برخی استان‌ها از سوی معاون سیاسی استاندار به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شده است. اما اینکه چرا مسئولان در مجموعه استانداری خراسان جنوبی خود حاضر به پاسخ به گزارشات جامع رسانه‌ها نیستند، جای بسی تأمل است.
البته مادامی که مسئولان استانداری خود بی‌اعتنا به گزارشات رسانه‌ها باشند مردم انتظار پاسخ از مدیران سطوح دیگر را ندارند.
روزی یکی از دوستان نقل می‌کرد، سیاستی هم وجود دارد که بی‌توجهی به گزارشات انتقادی باعث دلسردی رسانه‌ها و توقف انتشار گزارشات انتقادی بعد از مدت زمان کوتاهی خواهد شد که در این زمینه نیز همکاران رسانه‌ای بنده باید هوشیار باشند و در صورت احساس چنین سیاستی باید به صورت سلسله‌وار بر روی مبحث خاصی که خواسته مردم است، گزارش منتشر کنند تا مسئولان مجبور به پاسخ شوند.
البته اگر هم مسئولان استانی نقش مهم و تأثیرگذار مطبوعات و رسانه‌های گروهی در افکار عمومی و لزوم پاسخگویی به ابهامات، انتقادات مختلف و مسائل و مشکلات انعکاس یافته را فراموش کرده‌اند، به آنان باید گوشزد کرد که بسیاری از مردم در تماس‌ها و پیام‌هایی از بی‌اعتنایی آنان گلایه دارند.
در پایان از مسئولان ارشد استانی، مدیران دستگاه‌های اجرایی، روابط‌عمومی‌ها به ویژه روابط عمومی استانداری و در رأس همه این‌ها شخص استاندار انتظار می‌رود به گزارشات رسانه‌ها در اسرع وقت پاسخ دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا