سیاسی

بیگانگان با حربه کم آبی امنیت غذایی کشور را هدف قرار داده‌اند

به گزارش نسیم قائن ، محمود حجتی وزیر جهادکشاورزی در گردهمایی معاونین بهبود تولیدات دامی سراسر کشور اظهار کرد: زیربخش دامپروری، فعالیتی اقتصادی و با ارزش افزوده بسیار بالاست؛ این زیربخش، علاوه بر تامین پروتئین مورد نیاز کشور، در صادرات هم سهم موثری دارد.
وی افزود: نقش و اهمیت تولیدات دامی داخلی در اقتصاد ملی، امنیت غذایی و روانی و معیشت خانوارها در زمان های کمبود برای جامعه ملموس می شود.
وزیر جهادکشاورزی ادامه داد: وقتی اعلام می شود یک میلیون تن تخم مرغ در کشور توسط مرغدران تولید و به مصرف مردم می رسد و بخشی هم صادر می شود، شاید برای آحاد جامعه تمام ابعاد این دستاورد مشخص نباشد؛ ولی زمانی که با کسری ۱۰ هزار تنی آن مواجه می شویم، (مثل شرایط اخیر که به دلیل آنفولانزا حادث شد)، تازه متوجه می شویم تولید داخلی چه اهمیتی دارد.
وی تصریح کرد: بخش خصوصی با تعرفه ۵ درصدی تخم مرغ وارد می کند و با قیمت ۱۲۶۰۰ می فروشند و باز اعلام می کنند که صرفه ندارد، این در حالی است که تخم مرغ داخلی پیش از این به ۹۶۰۰ عرضه می شد و همان موقع عده ای اعلام می کردند که قیمت به دلیل هزینه تولید داخلی بالاست و اجحاف به مصرف کننده می شود.
حجتی گفت: حالا تخم مرغ ۹۶۰۰ تومانی به مصرف کننده فشار وارد می کرد یا تخم مرغ ۱۲۶۰۰ تومانی وارداتی؟ که البته در این شرایط اگر تولید داخلی نباشد، وضع به مراتب بدتر می شود.
حجتی اظهار داشت: متوسط قیمت گوشت مرغ در تجارت جهانی ۲ دلار و در سطح خرده فروشی حدود ۴ دلار است، کسانی که منادی واردات هستند، مرغ ۲ دلاریِ وارداتی برای مصرف کننده ایرانی مقرون به صرفه است یا مرغ تولید داخلی با خوراک وارداتی فعلی به نفع مصرف کننده است؟
وی گفت: یک و نیم میلیارد دلار صرف وارداتِ ذرت برای صنعت دامپروری شده که علاوه بر تامین پروتئین مردم، یک میلیارد دلار از ارزِ یک و نیم میلیاردی فقط از طریق صادرات لبنیات دوباره به کشور برگردانده شده است. فعالیت های کشاورزی در همه زیربخش ها اینچنین فرصت ساز و مقاوم ساز اقتصاد ملی هستند.
وزیر جهاد کشاوزی با بیان اینکه رسانه های بیگانه مدام مشکلات آب کشور را به تولید غذا توسط کشاورزی نسبت می‌دهند گفت: بیگانگان امنیت غذایی کشور را هدف قرار داده اند و متاسفانه عده ای در داخل هم با مقصود و نظر یا ندانسته بر همان طبل می کوبند.
حجتی اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی با اتخاذ راهبرد بهره وری، توانسته است کشور را در تولید محصولات اساسی به تولید داخلی متکی نماید و امنیت غذایی کشور را با اتکا به تولید داخلی تامین کند.
انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا