سیاسی

بیش از ۱۳هزار نفر عضو کتابخانه های عمومی قاینات هستند /اجرای طرح کوله کتاب درقاین

مددی مسئول نهاد کتابخانه های عمومی شهرستان قاینات در گفتگو با خبرنگار نسیم قائن با اعلام برنامه های هفته کتاب وکتابخوانی در شهرستان اظهارکرد:امسال از روز ۲۰تا۲۶آبان به عنوان هفته کتاب وکتابخوانی نامگذاری شده است.
وی افزود: براساس برنامه ریزی های صورت گرفته دراین هفته برنامه های روتین از جمله دیدار با امام جمعه،دیداربافرماندار،غبارروبی مزار شهدا،عضویت وتمدید رایگان درهفته کتاب وکتابخوانی ،رونمایی از چند اثر از نویسندگان بومی شهرستان،بازدیدمدارس از کتابخانه های سطح شهر،برگزاری مسابقه نقاشی با موضع کتابخوانی و… را نیز خواهیم داشت.
مددی ادامه داد: علاوه بر برنامه های اعلام شده با همکاری اداره آموزش وپرورش شهرستان ،نویسندگان در مدارس حضور می یابند ودرکلاسها در مدت ۱۰تا۱۵دقیقه در خصوص نویسندگی وتجربیات خود واهمیت کتاب وکتابخوانی صحبت خواهند کرد.
مسئول نهاد کتابخانه های عمومی شهرستان قاینات در ادامه با اشاره به این که بایستی فرهنگ کتاب وکتابخوانی در بین مردم بیشتر شود گفت: یکی از طرح هایی که در جهت ترویج فرهنگ کتاب خوانی با همکاری شهرداری وشورای شهر وفرمانداری در دستور کار قراردارد ایجاد فضای کتابخانه آزاد در برخی از محل های شهرستان است .
مددی در ادامه با اشاره به دیگر برنامه هایی که در طول سال در جهت ترویج فرهنگ کتابخوانی در سطح شهر برگزار می شود گفت: نشست های کتابخوانی با محوریت مهد های کودک ومدارس با همکاری بهزیستی وآموزش وپرورش،برگزاری برنامه های بلند خوانی کتاب،قصه خوانی وقصه گویی برای کودکان در مدارس ومهد کودکها از دیگر برنامه های کتابخانه های شهرستان است .
وی به طرح کوله کتاب در مراکز نگهداری کودکان بی سرپرست اشاره کرد وگفت: دراین طرح کتابداران با حضور در این مراکز کتاب را به مدت ۲هفته به صورت امانت در اختیار کودکان قرار می دهند وهمچنین نشست های کتابخوانی نیز دراین مراکز برگزار می شود.
مددی یکی از طرح های فعال در شهرستان را کتابخانه سیار عنوان کرد وگفت: این کتابخانه سیار ۴۵۰۰جلد کتاب با ۸۰۰عضو فعال دارد و۱۴روستا و۲خوابگاه دانش آموزی در سطح شهرستان را پوشش می دهد.
مسئول نهاد کتابخانه های شهرستان قاینات ،تعداد کتابخانه های فعال شهرستان را ۱۵باب کتابخانه فعال با عضویت بیش از ۱۳۷۰۰عضو نام برد وگفت: از این تعداد ۱۲کتابخانه نهادی و۳کتابخانه مشارکتی است و۳۷نیروی انسانی دراین کتابخانه ها مشغول به کار هستند.
به گفته مددی ۱۴۶هزارو۸۵جلد کتاب در کتابخانه های شهرستان قاینات برای استفاده عموم مردم موجود است.
مسئول نهاد کتابخانه های عمومی شهرستان قاینات درادامه با اشاره به کتابخانه های در حال ساخت در سطح شهرستان گفت: کتابخانه خیر سازشهید کاوه روستای بیهود با اعتباری بالغ بر۹۰میلیونتومان ساخته شده است و۸۵درصد آن را مردم وخیرین تقبل کرده اند و۲۵میلیون نیز برای آن تجهیزات خریداری شده است ودر انتظار مجوز نیروی انسانی است وبه محض جذب نیروی انسانی شروع به کار وراه اندازی خواهد شد.
وی ادامه داد: ساختمان کتابخانه صاحب الزمان(عج)روستای پهنایی آماده بهره برداری است وجزء طرح هایی است که ساختمان آن توسط بسیج سازندگی ساخته شده است ودیوار چینی وسرویس بهداشتی نیز در دستور کار است وبه زودی این کتابخانه نیز به بهره برداری خواهد رسید..
کتابخانه روستای تیغاب نیز سقف آن ریخته شده است وبا کمک خیرین جامعه یاوری در حال ساخت است وبرای تکمیل این پروژه حدود ۲۰میلیون تومان را مردم ودهیاری کمک کرده اند وقرار است۵۰میلیون نیز جامعه یاوری برای تکمیل کتابخانه تیغاب هزینه کند واز محل اعتبارات امسال نیز ۶۰میلیون تومان برای این کتابخانه تخصیص اعتبار شده است ودر صورت تامین اعتبار پیش بینی می شود این کتابخانه تا خرداد ۹۷به بهره برداری برسد.
وی به ساختمان کتابخانه واعظ اسفدنی شهر اسفدن اشاره کرد وگفت: در سال گذشته ۱۰۰میلیون تومان برای این پروژه اعتبار گذاشته شد که خوشبختانه ۹۵میلیون تومان آن تخصیص اعتبار شد وساختمان با این اعتبار با تا مرحله سفت کاری پیش می رود ودر سال جاری نیز ۲۰۰میلیون تومان برای تکمیل آن گذاشته شده است وامیدواریم این پروژه تا پایان سال ۹۷به بهره برداری برسد.
مددی به اعتبارات سال جاری نهاد کتابخانه های عمومی برای شهرستان اشاره کرد وگفت: بالغ بر ۲میلیارد و۲۰۰میلیون برای پروژه های در دست احداث شهرستان قاین شامل کتابخانه واعظ اسفدنی،محوطه سازی کتابخانه شهدای خضری دشت بیاض وکتابخانه صاحب الزمان (عج)پهنایی،کتابخانه مرکزی قاین،کتابخانه تیغاب ،کتاب خانه جوادالائمه قاین وبازسازی کتابخانه عمومی اعتبار گذاشته شده است .
وی ابراز امیدواری کرد که با تخصیص اعتبارات امسال به خصوص اعتبار ۱میلیاردو۴۸۰میلیونی کتابخانه مرکزی قاین بتوانیم تا مرحله سفت کاری پروژه را پیش ببریم وبر اساس قول آقای قلم چی چنانچه این پروژه به مرحله ۵۰درصدی برسد این بنیاد حاضر است مابقی پروژه را تکمیل کند .
مددی همچنین از تجهیز وتکمیل ساختمان قدیم کتابخانه خضری دشت بیاض به عنوان کتابخانه کودکان خبر داد وگفت: این کتابخانه به عنوان شعبه ای از کتابخانه شهدای خضری دشت بیاض وبا محوریت کودکان فعالیت خواهد کرد.
مسئول نهاد کتابخانه های عمومی شهرستان گفت: در صورت اعلام نیاز کتابخانه تخصصی کودکان با نیروی مستقل در شهرستان قاین نیز راه اندازی خواهد شد.
انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا