سیاسی

بیش از ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار بیکار در کشور داریم

به گزارش نسیم قائن ، محمدباقر نوبخت دبیر کل حزب اعتدال و توسعه در” همایش سالانه همایش سالانه حزب اعتدال و توسعه استان تهران” اظهار کرد: تفاوت حضور امروز من در جمع شما به ویژه احزاب و تشکل های سیاسی با جلسات بنده به عنوان مجری و خدمتگزار در قوه مجریه این است که طبعا در آن جلسات انبوهی از مشکلات، معضلات، کاستی ها و انتظارات مطرح می شود و همه خواستار رسیدگی به این موارد هستند به ویژه اگر در میان أنها کسانی باشند که در شکل گیری دولت تدبیر و امید با رای خود نقش آفرین بودند. به همین جهت انتظارات مضاعفی را مطرح می کردند و مطر می کنند و به حق انتظارشان این است که دولت پاسخگو باشد.
وی با بیان اینکه تفاوت دیگر جلسه امروز با جلسات دیگر این است که انتظارات انباشته و واقعی مردم را از شما بشنوم. انتظار من از این جلسه با توجه به نوع ارتباطی که با هم داریم جلسه ای است که توقع و مطالبه داشته باشم به من کمک کنید. زمانی توضیح در مورد کمک این بود که ما تلاش کردیم که با حماسه، مقاومت و پیگیری های صورت گرفته رقابت های انتخاباتی را پیروز شویم. اگر این کمک ها نبود معلوم نبود که امروز دوستان ما و شما بار گران مسئولیت قوه مجریه را عهده دار شویم. اما شرط و کار ما به مثابه شرط لازم هست ولی کافی نیست. امروز از حضور و دعوت من انتظار این است که در جایگاه سازمانی رهگشا و گره گشا باشم. همه مشکلات حوزه و بخش خود را دارند. چه کسی باید اینها را حل کند؟ ما از نیروهای دیگری که در سپهر سیاسی صاحب نظر، اندیشه و تجربه بودند به کابینه دعوت کردیم.
دبیر کل حزب اعتدال و توسعه با بیان اینکه امروز بودجه سال آتی در مجلس به تصویب رسید و راهی شورای نگهبان شد، اظهار کرد: ان شاءالله بدرقه راه آن دعای خیر شما باشد که از شورای نگهبان هم به نحو مطلوب عبور کند و برگردد و در صورت وجود اشکالاتی مجلس ظرف حداکثر ۱۰ روز دیگر این بودجه را به صورت قانون به ما خواهند داد. در شهریور سال ۱۳۹۲ که ما دولت را تحویل گرفتیم منابع عمومی بودجه دولت ۲۱۰ هزار میلیارد تومان بود. در سال ۹۶ ما بودجه را براساس ۳۰۹ هزار میلیارد تومان منابع تقدیم مجلس کردیم و مجلس در نهایت بیش از ۲۶ هزار میلیارد تومان دیگر به آن افزود و امروز بودجه ۳۴۶ هزار میلیارد تومان شد. ضمن اینکه منابعی که مجلس محترم برای امسال در نظر گرفته است همانطور که تاکنون به صورت کامل عملکرد نداشته باز هم تردیدی نیست که صد درصد تحقق پیدا نخواهد کرد. فرض کنیم منابع تصویبی دولت در حد ۳۴۶ هزار میلیارد تومان باشد چقدر بودجه و منابع در اختیار دولت از سال ۹۲ تا سال ۹۶ افزایش پیدا کرده است؟ بودجه در طی این سال‌ها کمتر از ۶۵ درصد افزایش پیدا کرده‌ است.
نوبخت افزود: در کنار این طی چهار سال گذشته منابع نفتی که داشتیم ۱۵۷ میلیارد دلار بود و این به نسبت چهار سال قبل از دولت ما که ۲۵۱ میلیارد دلار بود تقریبا نصف شده است. در سال ۹۲ متوسط قیمت هر بشکه نفت ۱۰۴ دلار بود و امروز در بهترین وضعیت چیزی حدود ۵۱ دلار است. منابع اصلی درآمد نفتی ما به نصف تقلیل پیدا کرده است. با صراحت بگویم مالیات هم به نوعی تحت تاثیر منابع و درآمدهای نفتی بوده است. در مقایسه چهار سال مشابه خلاصه کلام از نظر ریالی کل بودجه ما ۶۵ درصد اسمی افزایش پیدا کرد و از نظر واقعی نصف شد. اعتبارات آموزش و پرورش از حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان به بیش از ۳۲ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است؛ اعداد و ارقامی که در بودجه آموزش و پرورش است. به هیچ وجه معتقد نیستم با این منابع برای فرهنگیان یک کار فوق العاده انجام دادیم. تنها کارمان این بود که در سال ۱۳۹۴، ۱۳۵۰ میلیارد تومان و در سال ۱۳۹۵، ۲۶۰۰ میلیارد تومان که امسال هم تکرار شد مضاف بر اعتبارات جاری و معمول آموزش و پرورش برای اجرای طرح رتبه بندی فرهنگیان افزودیم. از اینکه حقوق متوسط فرهنگیان طی این مدت از چیزی حدود یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان به چیزی حدود دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اضافه شده چه کسی می تواند بگوید رقم چشم گیری و قابل توجهی در برابر ارزش کار فرهنگیان است؟ اما به نسبت آن ۶۵ درصد که کل منابع ما افزایش پیدا کرده و به این نسب موجود احساس می کنیم این دو برابر کردن بسیار ناچیز و ناقابل است.
دبیر کل حزب اعتدال و توسعه خاطر نشان کرد: همه مراجع جهانی اذعان کردند ما رشد منفی ۷ درصدی اقتصاد را که داریم امروز به ۶ درصد رساندیم اما کجا رفاه برای جامعه تامین کرده‌ایم؟ اینکه یک تورم بالای ۴۰ درصد را هرچند به زیر ۱۰ درصد رساندیم کجا ما رفاه ایجاد کردیم؟ درست است همه روندهای ما چه در ارتباط با رشد اقتصادی و چه در ارتباط با نرخ بیکاری نسبت به ۹ ماهه گذشته تقلیل پیدا کرده اما هنوز بیش از ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار بیکار در کشور داریم. درست است که روندهای منفی را تغییر دادیم اما به نسبت انتظارات و مطالبات فاصله بسیار زیادی داریم. چه باید بکنیم؟
وی عنوان کرد: حق دارید گله‌مندد باشید. باید نسبت به آنچه مسئولیت دبیر کل حزب است متأسفانه نتوانسته‌ام برای اعضای حزب وقت بگذارم زیرا زیر آوار کارها و مشکلات مانده‌ام؛ لذا از شما عزیزان می‌خواهم به من کمک فکری دهید. از عزیزان فرهنگی و کانون فرهنگیان انتظار دارم کارگروه هایی را تشکیل دهید و من کل منابع دولت برای سال آینده را در اختیار شما قرار می دهم و شما به من بگویید این منابعی که برای سال آینده داریم در حالی که تصمیم گرفتیم سیاست کاهش فقر مطلق را دنبال کنیم و یک گام رو به جلو داشتیم، چه اقداماتی انجام دهیم و به من کمک کنید. برای مثال پرداختی تمامی کسانی که تحت پوشش نهادهای حمایتی بودند را بیش از سه و چند دهم برابر افزایش دادیم. البته دلمان می خواست ۳۰ برابر افزایش دهیم اما با توجه به بودجه توانستیم ۳۴۰ درصد بخش افراد تحت پوشش که از منظر عدالت اجتماعی باید مورد توجه باشد افزایش دهیم. از نظر ما ناکافی است.
نوبخت افزود: این دولت با تفکر اعتدالی و اصلاحات به وجود آمد، خوشبختانه در مجلس یک کانون اعتدالی داریم که آنها هم می توانتد به ما کمک کنند. همچنین احزاب باید به ما کمک کنند؛ حتی احزاب منتقد به ما کمک کنند و نظرشان را بگویند و حتی به خوبی‌های ما به چشم بدی نگاه کنند. ما باید انتقاد احزاب منتقد را به رسمیت بشناسیم و سعه صدر و ظرفیت داشته باشیم . کار احزاب مطالبه گری است و اینکه انتظارات روشنفکری را مطرح کنند. فرق دوستان که در تشکیل دولت نقش سازنده داشتند این است که کمک کنند.
دبیر کل حزب اعتدال و توسعه، گفت: به هیچ وجه اعتقاد ندارم که باید با پول وافر فرهنگیان را راضی کنیم. اتفاقا هنر ما باید این باشد که در قلت منابع و محدودیت این اقدامات را انجام دهیم. تصمیم داریم سال آینده سیاستی که ریاست محترم جمهور برای کاهش فقر مطلق اعلام کردند را اجرایی کنیم. قصد داریم و ۱۲ برنامه داریم که در سال ۹۷، بیش از یک میلیون و ۳۳۳ هزار فرصت شغلی ایجاد کنیم که پاسخی به انتظارات جوانان ما باشد. پیش بینی ما این است که ۸۳۸ هزار نفر در سال ۹۷ وارد بازار کار شوند. از این تعداد بیش از ۷۰ درصد فارغ التحصیلان دانشگاه ها هستند. همچنین قصد داریم ۱۰۰ هزار واحد مسکونی را در شهرها به عنوان واحد فرسوده و ۵۰ هزار واحد را برای مسکن حمایتی و ۵۰ هزار مسکن روستایی را سال آینده نوسازی کنیم. یعنی در کنار اشتغال نسبت به ایمن سازی واحدها در برابر لرزه خیزی تهران و بعضی شهرها گام جلو بگذاریم. برای کاهش آلودگی هوا ضمن ایجاد ۲۵ هزار فرصت شغلی ناوگان شهری را نوسازی کنیم. باید تیم های نظارتی تعیین کنیم تا بر این برنامه ها نظارت کنند. توقع من از این جلسه به عنوان جلسه حزبی و تشکیلاتی این است که به من کمک کنند.
انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا