سیاسی

بیش از ۲۷۰۰ تن پسته در خراسان جنوبی فرآوری و صادر شد

به گزارش نسیم قائن ، محمد مودی اظهار داشت: ۱۶ هزار و ۳۰۰ هکتار از باغ‌های خراسان جنوبی زیر کشت پسته است.
وی با بیان اینکه سالانه نزدیک به ۱۳‌هزار تن از محصول پسته برداشت و در واحدهای فرآوری پوست گیری و بسته بندی می‌شود، افزود: خراسان جنوبی مقام ششم را در سطح زیر کشت پسته در کشور دارد.
مدیر صنایع سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: پسته استان بیشتر به کشورهای آسیای میانه، اروپا و مقدار کمی به کشور افغانستان صادر می‌شود.
مودی افزود: امسال ۲ هزار و ۷۵۰ تن پسته به ارزش ۴۱ میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان فرآوری و صادر شد و این میزان در ۱۳ واحد فرآوری خراسان جنوبی پوست گیری و بسته بندی شد.
وی با بیان اینکه نبود ترمینال پسته سبب شده تا این محصول مانند زرشک و زعفران با برندهای دیگر استان‌ها به کشورهای خارجی صادر شود، بیان کرد: فرآوری محصول پسته در سال گذشته برای ۱۲۰ نفر در خراسان جنوبی اشتغال ایجاد کرده و ۱۳ هزار تن پسته در سطح استان پوست گیری و بسته بندی شد.
مدیر صنایع سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: اکبری، احمد آقایی، پسته سفید، اوحدی و کله قوچی از مهم ترین ارقام پسته در استان است.
مودی با اشاره به مهم ترین اقدامات سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی در زمینه افزایش تولید پسته افزود: هرس مناسب باغات، اعطای تسهیلات کم بهره از محل کارگروه توسعه کشاورزی و کمک‌های فنی اعتباری، ارائه مشاوره‌های تخصصی، اجرای طرح‌های تغذیه با روش محلول پاشی و چالکود از مهمترین اقدامات بود.
تسنیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا