سیاسی

بیش از ۱۳۰ هزار رأس دام سبک قاین واکسیناسیون شدند

به گزارش نسیم قائن ، علی گوهری صبح امروز در جمع مسئولان دامپزشکی شهرستان‌های خراسان جنوبی اظهار داشت: بیماری خطرناک بروسلوز (تب مالت) می‌تواند از طریق تماس با دام آلوده و شیر و لبنیات آلوده به انسان منتقل شود.
وی بیان کرد: دام‌های شهرستان علیه بیماری فوق واکسینه شده تا دام‌ها ایمن شده و فرآورده‌های خام دامی سالم به دست مردم برسد.
رئیس شبکه دامپزشکی قاین در مورد سایر اقدامات دامپزشکی در مبارزه با این بیماری افزود: دامپزشکی با خونگیری و آزمایش دام‌ها، ضمن تامین سلامت دام‌ها، سلامت فرآورده‌های خام دامی خوراکی و غیر خوراکی را نیز تأمین می‌کند.
وی تصریح کرد: در این راستا تعداد ۱۳۸ هزار و ۹۵۸ راس از دام‌های سبک شهرستان در ۲ ماه اول سال علیه بیماری برسلوز (تب مالت) توسط اکیپ‌های واکسیناسیون دامپزشکی به صورت رایگان مایه‌کوبی شدند.
رئیس شبکه دامپزشکی درمیان نیز گفت: از ابتدای امسال تاکنون بیش از ۵۴ هزار رأس گوسفند و بز علیه بیماری شاربن ایمن شد.
علی معراجیان افزود: یکی از اقدامات مهم دامپزشکی پیشگیری، مبارزه و کنترل بیماری‌های مشترک بین انسان و دام از جمله شاربن (سیاه زخم) است و در این راستا بیش از ۵۴ هزار راس دام علیه این بیماری توسط اکیپ‌های فنی دامپزشکی واکسینه و ایمن شدند.
وی ابراز امیدواری کرد: با برنامه‌ریزی صورت گرفته دام سنگین شهرستان نیز تا پایان سال علیه بیماری شاربن واکسینه شوند.
معراجیان افزود: با همکاری مناسب دامداران و واکسیناسیون به موقع دام‌ها می‌توان تا حد بسیار زیادی از خسارات اقتصادی بیماری شاربن جلوگیری کرد.
سرپرست دامپزشکی سربیشه نیز گفت: بیش از ۷۰ درصد پیش بینی واکسیناسیون بروسلوز دام سبک در شهرستان سربیشه ظرف دو ماه اول سال محقق شده است.
قاسم عجم با اشاره به تعهد سال گذشته دامپزشکی در مورد پوشش ۱۰۰ درصدی واکسیناسیون بروسلوز در چهارماهه اول امسال، افزود: تعداد دام واکسینه ۵۵ هزار رأس دام سبک بوده است که بخشی از آن با همکاری بخش خصوصی دامپزشکی و در قالب اعتبارات طرح توسعه پوشش بهداشتی دام‌های روستایی و عشایری انجام شده است.
وی افزود: در اجرای این طرح چهار اکیپ واکسیناسیون مشارکت داشته که خدمات رایگان به دامداران منطقه ارائه می‌دهند.
عجم هدف دار بودن پوشش واکسیناسیون دام‌ها را یکی از خصوصیات این دوره واکسیناسیون دانست و اظهار داشت: دام‌های روستاهایی که ابتلای انسانی به تب مالت داشته‌اند و دام‌های روستاهای مرزی و روستاهایی که در مسیر تردد و حمل و نقل دام هستند، با اولویت بالاتر و سطح پوشش گسترده تر واکسینه شده‌اند.
تسنیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا