سیاسی

بوی ماه مهر

سلمان اسحاقی تحلیل گر مسائل سیاسی در یاد داشت وارده به سایت نسیم قائن نوشت:
باانتصاب رئیس اداره آموزش وپرورش قاین ، بوی ماه مهر به مشام می رسد و این اتفاق مبارک هرچند که دیر انجام شده است لیکن آنرا مبارک می دانیم ویادداشتی را به شرح ذیل تقدیم مخاطبان عزیز وفهمیم می کنیم ، امیداست که مورد تایید ، توجه و وثوق شما عزیزان قرار گیرد.
خدا را شاکریم که توفیق ماه رمضان دیگری را به ماعنایت نمود تا با درک درستی از ایمان، تقوا و عمل صالح در امور خویش تأمل نماییم.
ماه مبارک رمضان، ماه گسترش سفره است.،آن هم چه سفره ای! رسول خدا(ص) فرمودند: «تاکنون این سفره را نه کسی دیده، و نه کسی شنیده و نه به قلب کسی خطور کرده است. برسر این سفره فقط یک گروه می نشینند. این گروه فقط روزه دارها هستند.
سفره ای که یک ماه گسترده و همه چیز در آن فراوان است، اگر انسان نتواند از این سفره بهره ببرد، خیلی غافل و مغبون است.در ادامه این مقدمه قصد داریم به سه فضیلت این ماه مبارک که توجه به آن درتمام طول سال می تواند چراغ راهی برای مسئولان باشد، اشاره مختصر نماییم :
۱٫ ماه رمضان، ماه فرصت
ماه رمضان، ماه فرصت یابی است. ماه فرصت آشتی با خدا است؛ ماه ازدیاد تقوا و تقویت اراده است. آنهایی که می گویند: به خدا قول می دهیم که دیگر گناه نکنیم، اما زیرش می زنند؛ می توانند در این ماه عزیز اراده خود را تقویت کنند. شما که در ماه رمضان از همسر حلالت اجتناب می کنی، پس می توانی از زن حرام در غیر ماه رمضان هم اجتناب کنی. تو که اراده ات، اراده است به خصوص هنگام غروب که چشمت سیاهی می رود، نزدیک آب نمی روی! پس می توانی دنبال مواد مخدر نروی، می توانی دنبال لقمه حرام نروی.
حدیث از پیامبر(ص)است که می فرماید: هرگاه «صائم» و روزه دار در جواب کسی که به او فحاشی می کند، بگوید: «إنّی صَائِمٌ، سَلامٌ عَلیک» ببخشید من جوابت را نمی دهم، فرمود: این در واقع حجابی از نور است که به شکل مانع و سدّی از رحمت خدا می آید و او را از آتش باز می دارد.
ماه رمضان فرصت تقویت اراده، حسن خلق و حسن برخورد است.
۲٫ غل و زنجیر شدن شیطان در این ماه
در این ماه شیطان بسته می شود. خیلی عجیب است شیطان که خیلی فعال است. چگونه در این ماه بسته می شود؟
امیرالمومنین (ع)می فرماید: «شیطان عقده، عقده پیش می آید» یعنی گره، گره. به گفته یکی از بزرگان که می فرمود: «ابتدا شیطان، گره تعلق به مستحبات را از دل آدم باز می کند. آرام آرام مستحبات را کنار می گذاری. دوم شیطان گره تنفر از مکروهات را باز می کند؛ می گوید: مکروه عیبی ندارد و مکروه را مرتکب می شوی. در مرحله سوم گره علاقه به واجبات را باز می کند. پس نسبت به واجبات سست می شوی. چهارم گره تنفر از حرام را باز می کند و حرام را مرتکب می شوی».
حالا چرا شیطان در این ماه دستش بسته می شود؟! دلیلش این است که آدم یا مستحب انجام می دهد یا واجب. می خوابی، خوابت عبادت محسوب می شود. نفست تسبیح محسوب می شود. قرآن می فرماید: هر کس نور خدا در زندگی اش کم رنگ شود؛ شیطان ایمانش را سرقت می کند و شیطان همراهش می شود. لذا تا هنگامی که نور خدا قوی است، او نمی تواند بیاید. در ماه رمضان نور خدا قوی است. در همه خانه ها قرآن تلاوت می شود و زبان ها مشغول ذکر خداست. طبیعتاً می گویند که دست شیطان بسته است و درهای رحمت باز است.
پس از این مقدمه که ارتباط آن را با یادداشت ذیل به قوه تخیل و تحلیل مخاطبان خود قرار می دهم به اتفاقی مبارکی خواهیم پرداخت که با معطر شدن فضای کشورمان به عطر وصفای ماه مبارک رمضان شامل حالمان شد، قطعاً انتصاب رییس اداره آموزش و پرورش شهرستانمان، برای فرهیختگان، اولیاء دانش آموزان، دانش آموزان، معلمان و پرسنل خدوم و زحمتکش آن اداره امریست مبارک و ستودنی، علی ایحال در این یادداشت قرار نیست به موارد منفی بپردازیم، قرارنیست به کسی بگوییم که شهرستانمان در سال تحصیلی ۹۶-۹۷ رییس اداره آموزش و پرورش نداشت و همزمان با پایان سال تحصیلی صاحب مدیر شد، قرار نیست در جستجوی آن رمالی بگردیم که به گفته امام جمعه شهرمان ۸ ماه قفل انتصاب مدیریت آن اداره را طلسم نمود، قرار نیست به میزان و سنجش قصور و کوتاهی مسئولین و دست اندرکاران این اتفاق نامبارک یعنی خلاء نبودن مدیر آن اداره در یک سال تحصیلی بپردازیم، قرار نیست که نمره ردی مسئولین ذیربط در این کارنامه را به رخ آنها بکشیم، قرار است این یادداشت را در سه بخش تقدیم حضورتان نماییم.
بخش اول به سخنان مدیر جدید و محترم اداره آموزش و پرورش که در مراسم معارفه خود بیان نموده اند؛ جهت ثبت در سابقه تاریخی و مطالبه آن در زمان خود، و بخش دوم به پیشنهاداتی که امیدوارم مورد توجه و تائید شما مخاطبان فهیم و عزیزمان برسد. و در نهایت سخن پایانی با مسئولین .
سخنان جناب آقای سیداحمدللهی رئیس محترم و جدید آموزش و پرورش در مراسم معارفه ایشان که باید در فواصل زمانی مشخص به ایشان یادآوری نمود:
۱٫اعتقاد دارم که مدیر باید با کار گروهی و تیمی موفق شود. اما کار گروهی و تیمی دلیل بر این نیست که به محض ورود، شمشیر را از رو بسته و تغییر ایجاد کند، بلکه باید کار تیم خودش را بر مبنای تفکرات و مبنای قوانین و مقرراتی که هست انجام دهد.
۲٫ اعتقاد وافر به تعامل و گفتگو بین بخش های مدیریتی در درون و بیرون سازمان دارم و این ارتباط با همگان و از هرنوع تفکر و سلیقه ای خواهد بود.
۳٫ اعتقاد دارم در حوزه کاری باید مسئولیت ها به افراد واگذار شود و مدیر باید مدیریت کند نه این که خود درگیر همه مسائل باشد .
۴٫ اعتقاد دارم که آموزش و پرورش متعلق به هیچ گروه، طایفه و حزب خاصی نیست و با طیف گسترده ای از همکاران و اولیاء و مربیان و دانش آموزان در همه جا نمود پیدا می کند و این نهاد در زیر بیرق هیچ حزبی نیست و مستقل است و باید به فکر تعالی و رشد دانش آموز باشد.
۵٫ آموزش و پرورش باید به فکر رفاه و رشد معنوی همکاران فرهنگی خود باشد و این نهاد باید الگوی اخلاق مداری باشد و اخلاقیات در آن رعایت شود.
۶٫ تلاش خواهم کرد در راستای ارتقاء سطح کیفی و کمی کلیه مقاطع تحصیلی گام هایی برداشته شود و با توجه به پتانسیل خوب و استعداد های درخشان این مرز و بوم در خصوص خروجی آموزش و پرورش به بازار کار و حوزه ها و سطوح عالی علمی گام های موثری برداشته شود.
۷٫ تلاش خواهم کرد در جهت محقق شدن مفاد سند بنیادین و چشم انداز در زمینه امور آموزشی و مسائل پرورشی و تربیتی به خصوص امورتربیتی و مهارت های زندگی که نیاز جامعه امروز دانش آموزی و اولیاست، پیگیر ارتقاء کمی و کیفی نیروی انسانی مدارس و درخواست از اداره کل، که شهرستان قاینات دراین زمینه ویژه تر ببینند.
۸٫ حفاظت از جایگاه معلمی و کرامت آنها و تکریم همکاران در درون و برون سازمان را مهم دانسته و درزمینه رفاه همکاران آن چه که قانون و مقررات اجازه دهد از هیچ تلاشی فروگذار نخواهم کرد .
۹٫ آموزش و پرورش سیاست زده نمی خواهیم ودراین زمینه تلاش خواهم کرد که امورات آن برمبنای تجربه کارکنان، تجربه پیشکسوتان و فکر واندیشه همگانی وهمه همکاران و بر مبنای شایستگی هابه سرانجام برسد و نمود پیدا کند.
۱۰٫ آموزش و پرورشی که سر آن در برابر شخص و یا اشخاص و یا گروهی پایین باشد آن آموزش و پرورش به اهداف مقدس تعلیم و تربیت نخواهد رسید و تلاش در راستای کرامت انسانی به دور از وابستگی و موقعیت های جغرافیایی را مدنظر خواهیم داشت .
پیشنهادات :
۱٫ خالصانه، متواضعانه و خاشعانه استدعا داریم تا پای اعتقادات و تلاش های خود بایستید.
۲٫ تدوین برنامه های آموزشی و پرورشی در چارچوب اسناد بالادستی:
سند چشم انداز بیست ساله و سند تحول بنیادین آموزش و پرورش راهکارهای کلی توسعه را بیان کردند. آن اداره می تواند در چارچوب این اسناد، با هماهنگی ادارات و دستگاه های متبوع برنامه های آموزشی و پرورشی شهرستان را تدوین کند که با توسعه فرهنگی بومی همخوانی داشته باشد.
۳٫ تنش زدایی و پرهیز از هر گونه تنش:
آموزش و پرورش برای توسعه باید از هرگونه تنش، مانند؛ منازعات سیاسی که فضای فرهنگی و تربیتی را تیره و تار جلوه می دهد، پرهیز کند. لیکن نباید نسبت به بصیرت افزایی پرسنل، معلمان، اولیای دانش آموزان و دانش آموزان کوتاهی و بی توجهی نماید، زیرا خواسته یا ناخواسته در جامعه ای زندگی می کنیم که خلاء نداشتن آگاهی از شاخصه ها و ویژگی های خدمت رسانی می تواند تأثیر بسزایی در روند زندگی فردی و اجتماعی مردم بگذارد.
۴٫ منزلت معلم را درجامعه معرفی کنید. آشنایی با منزلت، اهمیت و جایگاه معلمان می تواند در مسیر تربیت و تعالی نقش بسزایی داشته باشد.
۵٫ در عرصه تربیت ، جنگ را جدی بگیرید. در این خصوص به سخنان گوهربار مقام معظم رهبری در دانشگاه فرهنگیان بسنده می کنم: جنگ را جدی بگیرید، یک عده ای می خواهند نفهمیم دشمن مشغول چه کاری است، درعرصه تربیت انسان های والا، با همت، رشید و شجاع و با هدف، درعرصه ی این تربیت مهم – یک جنگی برپا است، یک عده ای میخواهند جوان مؤمن، جوان مسلمان، جوان ایرانی با این خصوصیت پرورش پیدا نکند.
۶٫ نسبت به امن نمودن آموزش و پرورش توجه و حساسیت داشته باشید. امن به معنای اینکه در یک کلاس مبادا یک یا دو دانش آموز مورد حمله سخنان بقیه قرار گیرند. یا یک دانش آموزی که استعداد بیشتری دارد برای دیگران فخر فروشی کند. محیط امن به این معنا که به شکل و قیافه، نحوه حرکت و راه رفتن، لهجه و سخن گفتن هم ایراد نگیریم یا یک چند دانش آموز یک نفر را دست نیندازند. امن به معنای آن است که خاطره تلخی از رابطه بین معلم و دانش آموز نداشته باشیم.
۷٫ فرهنگ نقد، ارزیابی، مطالبه گری و تحمل افکار دیگران را در چهارچوب عدل، انصاف، قانون و شریعت را برای این قشر آینده ساز برنامه ریزی نمایید.
۸٫توجه به بهداشت فردی و اجتماعی با تفکیک دختران و پسران، همانطور که مستحضرید این شهرستان در زمره مناطق محروم بشمار می آید، این موضوع باعث شده است تا بیشتر خانواده ها از معاینات پزشکی از قبیل دندان، کلیه، کم خونی، بهداشت فردی و … آنطور که باید انجام شود، محروم باشند، لذا شایسته است با هماهنگی های لازم نسبت به پر کردن این خلاء ها مبادرت ورزید .
۹٫ توجه به محرومیت مادی موجود در خانواده ها، شایسته است تا حد ممکن از دریافت هزینه های غیر ضروری اجتناب نمایید (مانند دستور تهیه روپوش مدارس در ابتدای سال ۹۶-۹۷ که قطعاً در جریان هستید)
۱۰٫ توجه و جلوگیری از هرگونه تبعیض بین شهرستان قائن و دیگر شهرستان ها و مرکزاستان (مانند اختصاص بسته های لوازم التحریر به مناطق محروم که امسال شاهد آن بودیم)
۱۱٫ درعرصه تربیت، شاخصه ها و ویژگی هایی را مدنظر قرار داده و برای رسیدن به اهداف عالیه خود در این عرصه معلمان را در یک مسیر، با ویژگی ها و شاخصه های مشترک قرار دهید، این ویژگی می تواند شامل: الگو قرار دادن شهیدان چمران، حججی و… ، تربیت جوانان با فرهنگ شهادت، ایثار و از خودگذشتگی، تربیت عدالت‌خواه، تربیت عدالت‌ساز، تربیت دانش آموز دارای حس مسئولیت، تربیت دانش آموز دارای روحیه آزاداندیشی، تربیت دانش آموز راستگو، تربیت دانش آموز بلندهمت، شجاع، فداکار، پاکدامن و پرهیزگار، تربیت دانش آموز با احساس هویت ملی ( پرهیز از انحراف، خیانت و سستی و تنبلی)
۱۲٫ توجه، تقویت و استفاده از استعدادهای جوانان در اردوهای جهادی، این امر می تواند دارای نتایج ارزشمندی از قبیل، پیشبرد توسعه فیزیکی مدارس در روستاها با حداقل هزینه ها، آشنایی نوجوانان با راه و منش جوانانی که با جان و دل در اردوهای جهادی شرکت می نمایند، گردد.
۱۳٫ تهاجم به فرهنگ و جغرافیای شهرستانمان متصور است، شایسته است در یک مقطع تحصیلی با تهیه کتابچه و یا جزوه ای نسبت به تثبیت و آشنایی بافرهنگ ، آداب ورسوم ، بقعه های متبرک ، مراکز توریستی ، جغرافیای شهرستان مبادرت ورزید، بی شک هریک از دانش آموزان می توانند یک مبلغ و یا حافظ منافع فرهنگی، اجتماعی و جغرافیایی شهرستان باشند.
۱۴٫ ارج نهادن تلاش های مدیران سابق، سرپرست این اداره در سال تحصیلی ۹۶-۹۷ جناب آقای احمد احمدی فرد و همچنین کمک گرفتن از نخبگان فکری (صاحب نظران آموزش و پرورش)، نخبگان اجرایی(مدیران)، نخبگان سیاسی و اجتماعی (درون و برون شهرستانی) و همچنین نخبگان اقتصادی، با تشکیل اتاق فکر و حلقه مشاوران قوی برای ارائه طریق و حل چالش های موجود تا کمبودهای آموزشی و تربیتی در عرصه های مختلف اجتماعی، فرهنگی، علمی و اقتصادی برطرف شود.
سخنی با مسئولین :
بالاخره با یک تاخیر بسیار زیاد این اداره بسیار مهم مورد لطف مسئولین محترم قرار گرفت ، بسیاری از مسئولین تبریک گفتند، در مراسم معارفه شرکت نمودند و عده ای هم که چهره اجتماعی و سیاسی شهرستان شناخته می شوند قبل از این انتصاب از دغدغه ها و چالش ها، و پیگیری ها و … خود سخن به میان آوردند ، اما امروز دیگر آغاز فصل همدلی و همراهیست، امروز از لزوم همراهی مدیری سخن به میان می آوریم که مجموعه تحت مدیریتی او بی شک آینده علمی، فرهنگی، اجتماعی و صد البته سیاسی و اقتصادی شهرستانمان را تحت تاثیر قرار خواهد داد.
همانطور که در مقدمه اشاره گردید ماه رمضان ماه تقویت اراده است، بیاییم امروز اراده کنیم که فارغ از نگاه سیاسی، منافع فردی و حزبی خود این اداره و مدیریت آن و امثالهم را یاری نماییم.
در مقدمه این یادداشت به غل و زنجیر کردن شیطان اشاره نمودیم، بیاییم امروز شیطان نفس خود را غل و زنجیر کنیم و برای آبادانی و سربلندی شهرستانمان خالصانه و متحد به میدان بیاییم.
انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا