سیاسی

به میزان تاریخ بلدیه تهران سازندگی کرده‌ایم/انتقاد شدید قالیباف از آموزش و پرورش/در ۱۲ سال گذشته نادر روزهایی اذان صبح در منزل مانده‌ام

به گزارش نسیم قائن ، محمد باقر قالیباف طی سخنانی در آئین افتتاح باغ کتاب تهران، که در حال حاضر در اراضی گردشگری عباس‌آباد تهران در حال برگزاری است، اظهار داشت: در کشورمان مدیریت شهری عمدتاً مبتنی بر اختلال در وظایف برنامه‌های خود را انجام می‌دهند. این موضوع در شهر تهران به لحاظ برخی مسائل سیاسی قدری متفاوت بوده است.
قالیباف با اشاره به اینکه از دی ۸۴ تاکنون که در شهرداری تهران توفیق خدمت یافتم، گفت: در اولین جلسه بیان برنامه‌هایم در حضور اعضای شورای شهر تهران این موضوع را گفتم که به دنبال آن هستیم که در رویکرد فرهنگی و انسانی فعالیت کنیم.
شهردار تهران در ادامه به فعالیت‌های انجام شده در ۱۲ سال اخیر مدیریت شهری در تهران پرداخت و گفت: ما در شهر تهران می‌ساختیم و خدمات ارائه می‌دادیم، ساختیم و در حوزه‌های مختلف سخت سازندگی کردیم.
وی تاکید کرد: امروز با اطمینان عرض می‌کنم که در دوره اخیر مدیریت شهری به میزان تاریخ بلدیه تهران سازندگی کرده‌ایم و می‌توان گفت این دهه تهران معاصر پایه‌گذاری شد. اتوبان، خیابان، پل، مترو و تونل، پارک، زباله‌سوز و ترمینال، نمایشگاه بین‌المللی، ورزشگاه و سالن‌های متعدد ورزشی آبی و طوسی در تهران ساخته‌ایم. ما در تهران باغ پرندگان و دریاچه خلیج فارس ساختیم.
قالیباف در ادامه با بیان اینکه خیلی‌ها فکر می‌کردند ما در تهران فقط سازه می‌سازیم و حداکثر این سیاست را مدنظر داریم که برای فعالیت‌های عمرانی در شهر تهران پیوست فرهنگی هم داشته باشیم، گفت: اشتباه می‌کردند، ما داشتیم برای ایده‌های توسعه‌های فرهنگی و اجتماعی و کاهش مشکلات مردم و آگاهی‌سازی شهروندان پیوست عمرانی ایده‌های اجتماعی و فرهنگی‌مان را محقق می‌کردیم.
در ادامه شهردار تهران گفت: از ابتدای فعالیت برنامه خود در دی سال ۸۴ رویکردمان محله محوری بود. امروز بیش از ۳۵۰ مرکز و سرایه محله در دل مناطق و مناطق محروم ساخته شده است. ما خانه فرهنگ و کتابخانه ساختیم، تعداد کتابخانه‌ها را از ۷۳ کتابخانه به ۴۰۰ کتابخانه رساندیم. مسجد و حسینه‌ساختیم، حوزه‌های علمیه ساختیم، فرهنگ‌سرا، سینما و تئاتر ساختیم، تعداد سینما‌ها و تعداد صندلی‌های سینما بیشتر از کل تاریخ بلدیه تهران شده است.
وی در ادامه سخنان خود به موضوع فعالیت‌های انجام شده برای یاری رسانی و ساماندهی به معتادان پرداخت و گفت: مددسراها، سامان‌سراها را ساختیم و بهترین مدارس را برای کودکان سال ایجاد کردیم که امروز بالاترین خلاقیت‌ها را از این کودکان در مدارس رشد مشاهده می‌کنید. همچنین نزدیک به ۴۰ مرکز بهاران را برای ساماندهی آسیب‌دیدگان از اعتیاد ایجاد کردیم و قریب به ۱۰۰ مرکز کارآفرینی را برای کمک به بانوان سرپرست خانوار ایجاد کردیم.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، در ادامه محمدباقر قالیباف شهردار تهران بر این نکته تاکید کرد که، ما ساختیم اما برای آن که انسان بسازیم و انسان نمی‌شود ساخت مگر آن که خودش بخواهد ساخته شود و باید اجازه دهیم انسان جان گیرد و رشد کند.
شهردار تهران در ادامه به انتقاد از وضعیت آموزش و پرورش کشور پرداخت و گفت: امروزه در حوزه آموزش و پرورش حدود ۳۷ هزار میلیارد تومان هزینه می‌شود و ۱۰ هزار میلیارد تومان هم بخش خصوصی در حوزه کلاس‌های آموزشی و کنکور هزینه می‌کنند و در مجموع ۴۷ هزار میلیارد تومان در حوزه آموزش و پرورش سرمایه‌گذاری می‌شود، ۱۲ سال ذهن‌ بچه‌ها را از اطلاعات ضروری و غیر ضروری پر می‌کنیم و بعد بار سخت کنکور را پیش روی آنها می‌گذاریم تا این انباشتگی اطلاعات را در چند ساعت آزمون کنکور بر روی برگه بیاورند.
قالیباف محصول این نگاه در آموزش و پرورش را آمار بزرگ تحصیل‌کردگان بیکار دانست و گفت: امروز قشر تحصیلکرده بیشترین آمار بیکاری را دارد و در حوزه آموزش حداکثر افرادی تربیت می‌کنیم که در خوشبینانه‌ترین حالت کارمند خوبی باشند. اما در باغ کتاب تهران به این سمت رفته‌ایم که کودکان و نوجوانان فضایی برای تمرکز و طرح سوالات خود و یافتن پاسخ برای سوالاتشان بیابند.
وی تاکید کرد: کودکی سوال و تلاش می‌خواهد، فضای باز و حوصله و پاسخگویی می‌طلبد و اینها امروز برای جامعه ما فراهم نیست.
شهردار تهران با بیان این که امروزه نزدیک به یک میلیون و یکصد هزار دانش‌آموز در تهران داریم، گفت: ۲۰۰ هزار نفر از این دانش آموزان امکان ورود به این باغ کتاب را ندارند، این دانش‌آموزان حتی کرایه ماشین برای آمدن به این باغ کتاب را ندارند و لذا اگر این باغ درآمدی هم داشته باشد باید بدون نگاه اقتصاد به دانش‌آموزانی اختصاص یابد که حتی کرایه آمدن به این باغ را ندارند.
قالیباف با تاکید بر اینکه اجازه ندهیم فرصت این نسل، به حسرت آینده آنها تبدیل شود، گفت: من دهه چهلی هستم، امام راحل بارانی بر ما دهه چهلی‌ها بارانید که ما هیچ فرصت‌مان از دست نرفت و این فرصت را امام، انقلاب و اندیشمندان و مبارزان این سرزمین به ما دادند.
وی افزود: تشکر این نعمت این است که در پیش‌گاه خدا و مردم با مدیریت‌های غلط این فرصت‌ها را دفن نکنیم و موظف هستیم این فرصت‌ها را به نسل مظلوم امروز بدهیم.
شهردار تهران در بخش دیگری از سخنان خود گفت: باید صادقانه عرض کنم هرچند بضاعت ما کم بوده و جوابگوی شهروندان عزیز نبوده‌ایم، اما خدا را شاهد می‌گیرم در قریب به ۱۲ سال خدمت در شهرداری تهران نادر روزهایی اتفاق افتاد که اذان صبح در منزل مانده باشم و همواره تا پاسی از صبح به مردم خدمت می‌کردم و خدا را شاکرم که امروز در آخرین هفته‌های مسئولیت و خدمتگزاری در شهرداری تهران در کنار شما اهالی فرهنگ و هنر قرار گرفته‌ام.
قالیباف در بخش پایانی سخنان خود با بیان آنکه باغ کتاب تهران متعلق به شماست، از مردم خواستار شد که با حضور خود و فرزندانشان در این باغ کتاب موجب بروز یک حرکت ماندگان فرهنگی شوند.
انتهای پیام/
منبع : تسنیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا