سیاسی

بهره برداری از ۱۲ سازه آبخیز داری در قاین + تصاویر

به گزارش نسیم قائن ، بند خاکی روستای انجول شهرستان قاینات به نمایندگی از ۱۲ سازه آبخیز داری در شهرستان قاینات به بهره برداری رسید.
معتمدیان استاندار خراسان جنوبی در حاشیه افتتاح بند خاکی روستای انجول گفت: امروز توفیق حضور در قاینات را پیدا کردیم و شاهد افتتاح پروژه‌های آبخیزداری هستیم که با همت همکاران ما در اداره کل منابع طبیعی انجام شده است.
محمدصادق معتمدیان افزود: یکی از اولویت‌های ما در استان از سال گذشته توجه به مقوله آبخیزداری و آبخوانداری به عنوان یکی از راهکارهای اصلی برای کمک به مدیریت منابع آبی استان و تقویت بخش کشاورزی به عنوان یکی از مهم‌ترین پیشران‌های اقتصادی استان بوده است.
وی با اشاره به اینکه خراسان جنوبی دوران خشکسالی ۲۰ ساله را طی کرده است گفت: در این مدت کشاورزان و باغداران متضرر شدند و در ۲ سال گذشته عنایت خداوند شامل حال مردم و استان ما شده و بارش‌های بی‌نظیری داشتیم که طبق گزارش‌ها در ۵۰ سال گذشته این میزان بارش برف را نداشتیم.
استاندار خراسان جنوبی یادآور شد: این بارش‌ها نویدبخش سال‌های خوبی برای کشاورزان است که امیدواریم بتوانیم جبران خسارات گذشته را داشته باشیم و با برنامه‌هایی که در یک سال گذشته در مناطق کمتر برخوردار و مناطق روستایی اجرا شده، برکات خوبی بدست آمده و طرح‌هایی مثل آبخیزداری سریع انجام شده که آثار خود را در سفره مردم نشان می‌دهد.
وی گفت: خراسان جنوبی استانی پهناور است که تبخیر آب در آن زیاد بوده و یکی از مهم‌ترین روش‌های استفاده بهینه از بارش‌ها و سیلاب‌ها برای جلوگیری از تخریب، مهار آنها است.
معتمدیان افزود: شاید در تاریخ خراسان جنوبی سابقه نداشته که ما امروز ۳۵ میلیارد تومان با همتی که دوستان ما در منابع طبیعی انجام دادند، جذب کردیم و ۱۵ مهرماه امسال با حضور معاون اول رییس جمهوری، ۱۰۰ پروژه آبخیزداری در سطح استان کلنگ‌زنی شد و امروز در ایام دهه فجر ۱۰۰ پروژه‌ای را که آغاز کردیم به بهره‌برداری خواهیم رساند.
وی گفت: در فاز دوم هم ایجاد ۱۰۰ پروژه آبخیزداری در سطح استان را رقم می‌زنیم که ۳۰ میلیارد تومان قول گرفته‌ایم تا با احداث این سازه‌ها کمک قابل توجهی به کشاورزان داشته باشیم.
استاندار خراسان جنوبی افزود: هر جا که در استان بند خاکی ایجاد شده قنات آب زبردستی احیا و موجب شادمانی مردم روستاها شد و یکی از مهمترین عوامل توسعه بخش کشاورزی تامین آب است که با این روند امیدواریم شاهد شکوفایی بخش کشاورزی و رونق تولید و محصولات کشاورزی در سطح استان باشیم.
وی اظهار داشت: شهرستان قاینات از قطب‌های کشاورزی استان است که امیدواریم با پروژه‌ها و برنامه‌هایی که دولت دوازدهم در این استان با حمایت حداکثری انجام داده است و با وجود مشکلاتی که دولت و نظام دارند و ظالمانه‌ترین تحریم‌های تاریخ بشریت علیه جمهوری اسلامی‌ انجام شده، آمادگی و اتخاذ تدابیر لازم باعث شود که روند توسعه و پیشرفت و آبادانی سرعت بیشتری بگیرد.
با بهره‌برداری از ۱۲ سازه آبخیزداری در هفت روستای شهرستان قاینات ۵۰۴ خانوار از مزایای آن بهره‌مند شدند.
نصرآبادی مدیرکل منابع طبیعی خراسان جنوبی در مراسم افتتاح این پروژه، مهار رواناب‌ها، ذخیره سازی آبهای سطحی و کمک به تأمین آب منابع زیرزمینی و قنوات منطقه را مهمترین اهداف احداث این سازه در روستای انجول دانست.
وی افزود: اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در ایام دهه فجر ۸۷ پروژه را در قالب ۳۶ طرح آبخیزداری در سطح استان افتتاح می‌کند و عملیات اجرایی ۱۰۰ پروژه در قالب ۳۶ طرح دیگر نیز آغاز می‌شود

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا