سیاسی

بنیان و پایه هر جامعه خانواده است/ تحقق منویات رهبری در خصوص خانواده،ترسیم کننده آینده ایران اسلامی

آیت الله اصفهانی امام جمعه قاین در گفتگو با خبرنگار نسیم قائن با اشاره به ابلاغ سیاست های خانواده ازسوی مقام معظم رهبری گفت: خداونددر قرآن کریم در خصوص اهمیت ازدواج وآثار وبرکات آن وتشکیل خانواده وبرخورد زن وشوهر با یکدیگر دستوراتی داده است که با مراجعه به آن دستورات، اهمیت ازدواج و تشکیل خانواده روشن می شود .
وی افزود: با توجه به اهمیت تشکیل خانواده مقام معظم رهبری نیزدرروزهای اخیر سیاست های خانواده را ابلاغ کردند ومسئولین نیز باید این بندهای اشاره شده را مورد توجه خاص قرار دهند.
امام جمعه قاین گفت:خداوند در آیه ۱۸۹ سوره اعراف ، حضرت حوّا را وسیله آرامش و مایه تسکین حضرت آدم معرفی نموده و همسر را مایه تسکین و آرامش مرد و زندگی محبت آمیز زن و مرد را رحمت معرفی کرده است .
وی افزود:در روایات داریم که با ازدواج نصف دین انسان کامل و حفظ می گرددو همانطوری که رابطه انسان با لباس تنگاتنگ است و بیگانه به آن راه ندارد ، رابطه زن و شوهر نیز باید به نحوی باشد که بیگانه بر آن اطلاع پیدا نکند .
امام جمعه قاین با اشاره به اینکه بیکاری، اعتیاد ، تاثیر فضای مجازی، رواج یافتن فرهنگ غربی در برخی خانواده ها و ….. از دلایلی است که بسیاری از کارشناسان آن ها را از عوامل اصلی افزایش سن ازدواج در کشور عنوان می کنند ، افزود : بالا رفتن سن ازدواج، میتواند آثار منفی در جامعه به دنبال داشته باشد .
وی افزود:این آمار بالای افراد در سن ازدواج برای کشوری اسلامی مانند جمهوری اسلامی ایران قابل قبول و پسندیده نیست ، شاید به همین علت است که مقام معظم رهبری در سال های اخیر بارها بر روی اهمیت توجه به مقوله ازدواج و تقویت بنیان خانواده تاکید داشته و دارند و در نهایت سیاستهای کلی «خانواده» را ابلاغ کردند.
آیت الله اصفهانی با اشاره به وظایف مسئولین در این خصوص گفت: بنیان و پایه هر جامعه خانواده است به طوریکه شکل‌گیری اولیه در هر جامعه از سوی خانواده صورت می گیرد واگر بخواهیم فرهنگ شایسته ایرانی داشته و توسعه و پیشرفت را شاهد باشیم باید از همان خانواده شروع کنیم تا رفتارها از خانواده اصلاح شود.
وی تصریح کرد؛این سیاست ها به طور کامل و مشخص وظایف روشنی را برای قوای ۳ گانه و تصمیم گیرندگان مشخص کرده است که در این میان عملیاتی و اجرایی کردن آن در کوتاه ترین زمان ممکن می تواند اثرات مثبتی بر روی افزایش ازدواج وتشکیل خانواده بگذارد.
امام جمعه قاین افزود : افزایش تجمل گرایی و توجه به مادیات یکی از آسیبهای خانواده است که متاسفانه این بدعت بد، به زوج های جوان و مراسم های خواستگاری و پیش از ازدواج هم کشیده شده است به طوری که در برخی مواقع برآورده نشدن این خواسته ها باعث بروز اختلافات و در نهایت طلاق می شود، لذا فرهنگ سازی و از بین بردن موانع این چنینی می تواند عاملی برای افزایش تمایل جوانان برای ازدواج باشد.
وی با اشاره به نقش صداوسیما دراین زمینه گفت:نقش صداوسیما در آموزش سبک زندگی اسلامی به مردم برجسته‌تر از هر وسیله یا نهاد و ارگان دیگری است و می‌تواند قدمهای مثمرثمری بردارد واین درحالی است که صداوسیماتاکنون گام های موثری برنداشته است.
آیت الله اصفهانی آموزش را نیز در این زمینه موثر دانست وگفت:بخشی از ظرفیت های آموزشی کشور هم در سیستم آموزش وپرورش و دانشگاه ها می توانند نقش مهمی درزمینه ازدواج سالم ایفا کنند و ظرفیت عظیمی هم در این خصوص دارند اما همچنان مورد بی مهری برخی از مسئولان قرار دارند .یعنی به آموزش و پرورش و دانشگاه ها به عنوان دو ظرفیت عظیم انسان سازی توجه کافی نشده است.
وی افزود: ظرفیت نهادهای غیر رسمی همچون مساجد و به ویژه شبکه های اجتماعی در ترویج فرهنگ زندگی خانوادگی وظرفیت آموزشی مورد غفلت قرار گرفته است که از این توان هم میتوان به بهترین نحو استفاده کرد.
آیت الله اصفهانی اظهارداشت: از جمله بندهای مهم و تاثیرگذاری که عملیاتی شدن سریع آن می تواند جوانان را بیش از پیش در مسیر ازدواج و تشکیل خانواده قرار دهد ، ارتقاء معیشت و اقتصاد خانواده‌ها با توانمندسازی آنان برای کاهش دغدغه‌های آینده آنها درباره اشتغال، ازدواج و مسکن است که دولت را می توان محور اصلی اجرایی شدن این بند عنوان کرد، هر چند سایر قوا مانند قوه مقننه می توانند با تصویب قوانین دولت را در این مسیر یاری کنند اما به هر حال این دولت است که وظیفه اجرا و عملیاتی کردن دارد و تصمیم گیریهایش می تواند نقش تعیین کننده ای داشته باشد.
امام جمعه قاین در پایان افزود: به هر حال تحقق منویات رهبری در خصوص خانواده در واقع ترسیم کننده آینده ایران اسلامی است وقوای سه گانه و دستگاه های اجرایی با همراهی مردم باید آن را محقق سازند.
وی اضافه کرد:دراین زمینه باید بیشتر به سوی عمل گرایی حرکت کنیم و از شعار فاصله بگیریم.
امام جمعه قاین گفت: این سیاستها بایدتوسط همه مورد توجه قرار گیرد و فقط وظیفه قوه مجریه نیست ، بلکه همه قوا و همه آنها که مسئولیتی را برعهده دارند، موظف به تبعیت از آن هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا