سیاسی

برگزاری نخستین جشنواره فرهنگی و بازی‌های بومی محلی بانوان خراسان جنوبی درآرین شهر

به گزارش نسیم قائن ، فاطمه احراری گفت: برای شناسایی و احیای ورزش‌های سنتی، شور و نشاط اجتماعی برای نخستین‌بار جشنواره‌ فرهنگی و بازی‌های بانوان خراسان جنوبی برگزار می‌شود.
وی افزود: این جشنواره به مناسبت گرامیداشت «هفته مقام زن» عصر روز چهارشنبه ۱۸ فروردین‌ماه جاری در سالن ورزشی آدینه آرین‌شهر مرکز بخش سده شهرستان قاینات آغاز و به مدت دو روز ادامه می‌یابد.
نایب رئیس هیئت ورزش روستایی و بازی‌های بومی و محلی خراسان جنوبی تصریح کرد: بازی‌های بومی و محلی که ریشه در فرهنگ و آداب و سنن هر منطقه داشته و با روح انسان‌ها سازگاری ارگانیکی دارد می‌تواند به یکی از جذاب‌ترین ورزش‌های هر منطقه و شهرستان تبدیل شود.
احراری با بیان اینکه بسیاری از ورزش‌های رایج امروزی برگرفته از بازی‌های سنتی گذشتگان هستند، یادآور شد: برخی از بازی‌های بومی و محلی با تغییرات جزئی که در آن ایجاد شده است همچون کبدی امروزه جزو رشته‌های آسیایی و حتی المپیکی مطرح هستند.
وی اظهار امیدواری کرد: با برگزاری نخستین جشنواره فرهنگی و بازی‌های بومی و محلی خراسان جنوبی و اجرای بازی سنتی با پوشش لباس محلی و اجرای موسیقی مقامی رایج در شهرستان‌ها بتوان در نشر میراث معنوی و ماندگار، گام موثری برداشت.
نایب رئیس هیئت ورزش روستایی و بازی‌های بومی محلی خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: برپایی سیاه چادرهای عشایری، نمایشگاه صنایع دستی و سوغات محلی، پخت آش و نان سنتی از جمله برنامه‌های جانبی این جشنواره است.
احراری گفت: در مراسم اختتامیه این جشنواره از سه بازی بومی محلی برتر و ورزشکاران تیم‌های اول تا سوم با حضور مسئولان ارشد ورزشی و اداری خراسان جنوبی با تندیس، حکم قهرمانی و جوایز ارزنده‌ای تجلیل به عمل خواهد آمد.
فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا