سیاسی

برگزاری شب شعر زیرآوار به یاد درگذشتگان زلزله اردیبهشت ۷۶زیرکوه وآبیز

به گزارش نسیم قائن ، طی مراسمی با حضور ریاست اداره فرهنگ و ارشاد زیرکوه و جمعی از مسئولین و مردم آبیز ، یاد و خاطره جان باختگان زلزله دلخراش بیستم اردیبهشت سال ۱۳۷۶ زیرکوه و آبیز در محل مسجد جامع آبیز گرامی داشته شد .
قرائت دکلمه ، شعر خوانی ، مرثیه خوانی ، سخنرانی و قرائت دلنوشته سوزناک توسط سرکار خانم سعادت خسروی ( دختر آبیز ) از برنامه های اجرا شده در این مراسم بود .
زلزله دلخراش سال ۷۶ در آبیز و زیرکوه یکی از تلخ ترین وقایع این منطقه در چندین سال گذشته می باشد . ضمن عرض پوزش از اینکه این مطالب باعث یادآوری روزهای تلخ و آزرده خاطرتان خواهد شد . هر چند یادآوری این خاطره کام خیلی از ما را تلخ و قلبهایمان را می فشارد اما نباید یادمان برود عزیزانی داشتیم و الان سالهاست که در میان ما نیستند و به خاطرات پیوستند . شاید خیلی از موضوعات می توانست قدری از این حجم گسترده غم و اندوه مردم این منطقه محروم بکاهد موضوعاتی همچون خانه های مقاوم و مستحکم ، و ….. به هر حال این حادثه تلخ اتفاق افتاد .
۴۶ روستای دهستان زیرکوه در زلزله سال ٬۷۶ صد درصد آسیب دیدند .
امروز قریب به نوزده سال از زلزله دلخراش سال ۷۶ در آبیز و زیرکوه می گذرد . در روز شنبه ۲۰ اردیبهشت ماه ۱۳۷۶ ساعت ۱۲و۲۸ دقیقه و۱۲ثانیه به هنگام صدای اذان ناگهان گرد بادی در منطقه زیرکوه ، آبیز ، زهان ، در میان و بیرجند از بطن زمین جوشید و بارانی از سنگ و خاک و آوار بر سر مردم باریدن گرفت . در طی چند ثانیه همه چیز تلی از خاک شد ، خانه ها و مدرسه ها همه ویران شدند . این زلزله با شدت ۷٫۲ ریشتر منطقه را در هم کوبید و ۱۵۰۰ نفر کشته بر جا گذاشت . تا صبح روز بعد ۱۲۰ پس لرزه ادامه داشت حجم خسارات وارده به مسکن و احشام بیش از ۲۷۱ میلیارد ریال برآورد شد.
در این میان دهستان زیرکوه با ۴۶ روستا ۱۰۰درصد آسیب دید که روستاهای اردکول٬ شوشک محمدآباد زیرکوه٬ تاجکوه٬ پیشبر٬ دارجعلیا و سفلی گمنج٬ نزومند٬ اسفرق٬ بقرایی٬ بشیران٬ کازکان٬ دزگ٬ حسینآباد٬ مهرک مناوند بیش از دیگر روستاها تلفات داشتند.
در دهستان شاسکوه ۱۷ روستا به تفاوت ۷۵ درصد تا ۱۰۰ درصد آسیب دیدند و از نظر تلفات روستاهای آبیز٬ اسفاد٬ فندخت٬ بهناباد و بیدخت بیش از دیگر روستاها آسیب دیدند.
همه ساله همزمان با ۲۰ اردیبهشت مراسمی به مناسبت گرامی داشتن یاد و خاطره قربانیان زلزله دلخراش سال ۱۳۷۶ در آبیز و زیرکوه برگزار می شود . شب گذشته نیز مراسم سالگرد قربانیان این حادثه دلخراش در محل مسجد جامع آبیز برگزار می شود .
یاد و خاطره همه قربانیان زلزله سال ۷۶ آبیز و منطقه زیرکوه را گرامی می داریم .
برای شادی همه اموات صلوات
گزارش از علیرضایاقوتی آبیز
تصاویری از حادثه دلخراش زلزله ۲۰ اردیبهشت ۷۶ آبیز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا