سیاسی

برگزاری جلسه شورای فرهنگ عمومی قاین باموضوع معرفی شهرستان درطرح پایتخت کتاب ایران

به گزارش نسیم قائن ،اولین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان در سال جاری با موضوع برنامه ریزی جهت ترویج و گسترش فرهنگ مطالعه و کتاب خوانی در سطح شهرستان و همچنین برنامه ریزی جهت معرفی شهرستان در طرح پایتخت کتاب ایران برگزار شد.
میرزنگویی سرپرست اداره فرهنگ وارشاد اسلامی قاین دراین جلسه گفت:شهرستان قاینات سبقه تاریخی قابل توجه در امر تالیف کتاب دارد وخواجه نصیرالدین طوسی یکی از مورخین است که در شهرستان قاین چندین کتاب را تالیف کرده است.
وی افزود:شهرستان قاین باداشتن بالغ بر ۳۰ مولف یکی از شهر های پیشرو در امر علم و دانش بوده است وانجام فعالیت های مثمر و نو آور در امر ترویج کتاب خوانی نیز در شهرستان مثال زدنی است.
میرزنگویی گفت: ۲سال است که این طرح در کشور اجرا شده است ودر سال های گذشته اهواز ونیشابور به عنوان پایتخت کتاب ایران برگزیده شده اند.
وی افزود: طرح ها وایده های نووراههای ترویج کتابخوانی در این انتخاب بسیار موثر است
کهن ترابی دراین جلسه اظهارداشت:ما زیرساخت توسعه را فرهنگ و توجه به امور فرهنگی، از جمله بحث کتاب و کتابخوانی و فراهم نمودن زیرساخت های مربوطه می دانیم. لذا تا این امر در سطح شهرستان فرهنگ سازی و نهادینه نشود؛ ما در دیگر حوزه ها توسعه و پیشرفت مطلوبی نخواهیم داشت.
وی افزود: بحث فرهنگ یک امر بغرنج، زمانبر و پر هزینه است. لذا مقوله فرهنگ، دستوری نسیت؛ بلکه در تغییر و تقویت فرهنگ ها از جمله بحث تشویق و ترغیب مردم به امر کتاب و کتابخوانی بایستی از ظرفیت اساتید دانشگاه ها، نخبگان و مشارکت خود مردم و سمن ها و همچنین از ظرفیت خیرین بدرستی استفاده نماییم.
کهن ترابی اظهارداشت: با توجه به اینکه ما در سطح شهرستان ساختمان هایی داریم که بلا استفاده هست که با بررسی ها و پیگیری هایی که بخشداران انجام دادند؛ با تعامل و همراهی مسئولین دستگاه های ذیربط و همچنین اعضای شورا های اسلامی و دهیاران، از این مکان ها برای اجرای کار های فرهنگی از جمله بحث راه اندازی کتابخانه های روستایی استفاده نموده ایم به طوریکه طی سه سال گذشته ۴ کتابخانه روستایی راه اندازی و تعداد ۳ کتابخانه روستایی مراحل پایانی خودش را طی می کند.
آیت الله اصفهانی امام جمعه شهر قاین گفت: در راستای انجام کار های فرهنگی و همراه نمودن مردم شهرستان در حوزه کتاب و کتابخوانی مؤلفان، کتاب هایی را بایستی منتشر نمایند که اولا مردم خواستار آن کتاب ها باشند و دوم اینکه این کتاب ها در زندگی آنان کاربرد داشته و برای آنان جذاب باشد.
انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا