سیاسی

برگزاری انتخابات الکترونیک منتفی شد

به گزارش نسیم قائن به نقل از باشگاه خبرنگاران،نمایندگان در جلسه علنی امروز با حذف بسیاری از مواد طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، اعاده شده از سوی شورای محترم نگهبان موافقت کردند.
براساس این گزارش محمدحسین فرهنگی، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی پیشنهاد حذف بسیاری از مواد طرح مذکور، اعاده شده از سوی شورای نگهبان را به مجلس داد.
وی در ادامه گفت: پیشنهاد می‌کنم همه موارد مربوط به انتخابات الکترونیک را حذف کنیم زیرا برای برگزاری هر انتخابات نوین وزارت کشور می‌تواند با شورای نگهبان تعامل داشته باشد بنابراین نیازی برای تصویب مصوبات از سوی مجلس نیست و مصوباتی که در گذشته به تصویب رساندیم بیشتر جنبه آیین نامه‌ای دارد.
اما در ادامه جلسه علنی امروز نمایندگان با حذف مواد الحاقی ۴-۵-۶-۷-۸-۹-۱۰-۱۱-۱۲ طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی اعاده شده از سوی شورای نگهبان موافقت کردند.
مواد حذف شده طرح مذکور به شرح زیر است:
ماده الحاقی ۴ و تبصره آن به شرح زیر اصلاح می شود:
در انتخابات الکترونیکی پس از ثبت نام رأی دهنده و بعد از تأیید نماینده هیئت نظارت، کارت الکترونیکی مورد تأیید نماینده فرماندار و ناظر صادر و تحویل رأی دهنده می‌شود.
تبصره- با توجه به انجام کلیه بازبینی‌ها توسط سامانه و عدم وجود تعرفه کاغذی و صدور کارت الکترونیکی، نیازی به اخذ اثر انگشت از رأی دهنده نمی‌باشد.
ماده الحاقی (۵) به شرح زیر اصلاح می شود:
در ماده الحاقی (۵) کلمه “دستگاه” جایگزین کلمه ” صندوق” می شود.
در ماده (۵( الحاقی آمده بود: در انتخابات الکترونیک پس از اعلام رسمی پایان رأی گیری، شمارش آرا با دستور نماینده فرماندار و نماینده هیئت نظارت با امضای الکتریکی آنها توسط صندوق الکترونیکی انجام می‌شود.
مواد ۶ و ۷ طرح مذکور حذف شد.
ماده الحاقی (۸) به شرح زیر حذف می شود:
کلمه دستگاه جایگزین کلمه صندوق می‌شود و به انتهای آن عبارت «در پایان اخذ رأی در شعبه نتیجه تجمیع دستگاه الکترونیک، بازخوانی می‌گردد و بازشماری صندوق اخذ رأی دستی به صورت مجزا انجام و در نهایت آراء شعبه تجمیع می‌شود.» افزوده می‌شود.
ماده الحاقی(۹) به شرح زیر حذف می شود:
در انتخابات الکترونیکی کلیه فعالیت‌های انتخابات شامل فرایندهای قبل از روز اخذ رأی و فرایندهای روز اخذ رأی و فرایندهای بعد از روز اخذ رأی از طریق سامانه جامع اتوماسیون انتخابات و به صورت الکترونیک انجام می‌گردد.
ماده الحاقی(۱۰) به شرح زیر حذف می شود:
افرادی که قادر به استفاده از دستگاه الکترونیکی نباشند با تأیید رئیس شعبه و ناظر شورای نگهبان می‌توانند فردی را جهت اخذ رأی به همراه داشته باشند.
ماده الحاقی(۱۱) به شرح زیر حذف می شود:
کارشناس فنی الکترونیکی با تأیید رئیس شعبه و هیئت نظارت می‌تواند به منظور رفع اشکلات احتمالی دستگاه الکترونیکی اخذ رأی در شعبه حضور داشته باشد.
ماده الحاقی(۱۲) به شرح زیر حذف می شود:
ماده ۱۲ طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات تصریح می‌کند: در کلیه جرائم و تخلفات انتخاباتی موضوع این قانون که ورقه رأی یا اسناد انتخاباتی موضوع حکم قرار گرفته‌اند، در صورت برگزاری انتخابات به صورت الکترونیک، کدها و اسناد الکترونیکی معادل اسناد کاغذی مشمول همان احکام می‌باشند.
تبصره- در مورد تخلفات انتخابات الکترونیکی، قاضی می‌تواند حسب مورد متخلف را به مجازات مذکور در این قانون و یا مجازاتی که در قانون جرایم ریانه‌ای مصوب ۵/۳/۱۳۸۸ مقرر است محکوم نماید.
اما در حالی بسیاری از مواد طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس اعاده شده از سوی شورای نگهبان مورد مخالفت مجلس قرار گرفت که ماده۱۴این طرح به تصویب مجلس رسید.
ماده (۱۴)ماده (۶۱) قانون به شرح زیر اصلاح می شود:
الصاق اعلامیه، پوستر و هرگونه آگهی تبلیغاتی روی علائم راهنمایی، تابلوی بیمارستان‌ها و تابلوی مدارس و سایر موسسات آموزشی و سازمان‌های عمومی و ادارات دولتی و سازمان‌های وابسته به دولت و خودروهای دولتی و اتوبوس‌های شرکت واحد اتوبوسرانی و تاسیسات عمومی و دولتی و صندوق‌های پست، باجه‌های تلفن، پست‌های برق و تلفن، تابلوها و همچنین اماکن بخش خصوصی (مگر با رضایت اشخاص ذی‌حق) در سراسر کشور ممنوع می‌باشد.
گفتنی است قبل از ادامه دیگر مواد الحاقی این طرح محمد حسین فرهنگی در پیشنهادی افزود: در مواد مختلف بعدی که همه مربوط به انتخابات الکترونیک است، شورای نگهبان در اکثر موارد ابهام گرفته است.
نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با توجه به تصمیمات بجا و سنجیده‌ای که همکاران در قانون انتخابات گرفتند بنده نگران هستم که با رفت و برگشت مجدد، هیچ کدام از این تصمیمات قبلی برای این دوره از انتخابات قابلیت اجرایی ندارد، لذا اگر به موارد بعدی رأی ندهیم و آن‌ها را حذف کنیم دیگر مانعی به نام ایرادات و اشکالات برای موارد جدید نخواهیم داشت و تصمیمات سنجیده ای که مجلس گرفته، این تصمیمات مواجه با عدم اجرا برای این دوره نخواهد شد.
وی گفت: بدون شک برای هرگونه هماهنگی با وزارت کشور حکم وجود دارد؛ بدان معنا که وزارت کشور می‌تواند هر تفاهمی و هر روش نوینی را طبق قانون موجود پیاده کند و اینکه ما وارد جزئیات شده‌ایم و مواردی را که بیشتر جنبه اصلاح آئین نامه دارد را بررسی می‌کنیم ممکن است باعث ابهام و ایراد جدید شود.
عضو هیات رئیسه مجلس تاکید کرد: لذا از نمایندگان درخواست می‌کنم به این گزارش رأی ندهند تا زمینه برای حذف آن ایجاد شود و دولت و شورای نگهبان نیز برای هرگونه تفاهم جهت ایجاد روش‌های نوین همانند انتخابات الکترونیکی مشکل و مانعی پیش رو ندارند.
گفتنی است بدین ترتیب همه مواد الحاقی این گزارش که به انتخابات الکترونیکی هم اشاره داشت و بعد از نظر شورای نگهبان در کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس مورد بررسی قرار گرفته بود ،حذف شد .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا