سیاسی

برکناری، اشک شاهزاده سعودی را درآورد

به گزارش نسیم قائن ، به نقل از جهان،” مجتعهد” افشاگرمعروف فعالیت های خاندان آل سعود در شبکه های اجتماعی، روزشنبه در توییتر نوشت : مقرن بن عبدالعزیز وقتی یکی از فرزندانش درباره برکناری اش از ولیعهدی پرسید که آیا استعفا داده یا مجبور به آن شده است، بسیار گریست و اعتراف کرد که مجبور شده است.
مقرن شاهزاده ۷۰ ساله سعودی، ولیعهد سابق این کشور و سی‌وپنجمین و کوچک‌ترین فرزند عبدالعزیز آل سعود است. وی پیش از بندر بن سلطان، رئیس سرویس اطلاعاتی خارجیِ عربستان سعودی بود.
مقرن پس از درگذشت ملک عبدالله، بهمن ماه سال گذشته ازسوی سلمان بن عبدالعزیزولیعهد ملک عبدالله و پادشاه فعلی عربستان سعودی به ولایتعهدی منصوب شد؛ اما چند ماه بعد نهم اردیبهشت ماه امسال طی فرمانی توسط ملک سلمان از این سمت برکنار شده و جای خود را به برادرزاده خود محمد بن نایف آل سعود داد.
در حکم ملک سلمان اشاره شده که این بر کناری به درخواست خود شاهزاده مقرن بوده . محمد بن نایف آل سعود پیش ازآن جانشین ولیعهد بود.
منابع خبری درآن زمان ضمن انتشار گزارش هایی در باره تشدید تنش در خاندان سعودی از حصر مقرن بن عبدالعزیز ولیعهد پیشین عربستان سعودی خبر دادند.
رسانه های سعودی در زمان اعلام برکناری مقرن از قول ملک سلمان آوردند: «… پس از اطلاع از نامه ولاحضرت شاهزاده مقرن بن عبدالعزیز آل سعود، مورخ ۱۰/۷/۱۴۳۶هـجری، مبنی بر تمایل ایشان به کناره گیری از ولایتعهدی، در عمل به آنچه که فرزندان پادشاه بنیانگذار ملک عبدالعزیز بن عبدالرحمن – رحمه الله – با آن نشأت گرفته اند، ضمن اظهار اینکه به اذن الله تا زمانی که زنده هستیم والاحضرت از جایگاه والایی نزد ما برخوردار بوده و برخوردار خواهد بود، تصمیم گرفتیم با تمایل والاحضرت برای کناره گیری از ولایتعهدی موافقت کرده و در اجرای شریعت اسلامی که اعتصموا بحبل الله و تعاون در راه هدایت را واجب بر می شمرد و در پایبندی به اسباب شریعت و نظام در راه تحقق وحدت و همبستگی ملی و همدستی در راه خبر و بر اساس اصول شریعت که نظام پادشاهی عربی سعودی بر پایه آن بنا شده ….. والاحضرت شاهزاده محمد بن نایف بن عبدالعزیز آل سعود برای مقام ولایتعهدی و جانشینی شورای وزرا و وزارت کشور و ریاست شورای امور سیاسی و امنیتی برگزیده می شود.»
با این حال شماری از رسانه ها بر خلاف موضع رسمی اعلام شده از سوی عربستان سعودی از مخالفت مقرن عبدالعزیز با این تغییرات سخن گفته و اظهار داشتند که ولیعهد پیشین در یکی از کاخ ها محصور بوده و از دسترسی به اینترنت، تلفن و ارتباط گیری با بیرون یا برگزاری جلسات در کاخش محروم شده است.
پیش از آن هم شایعات تایید نشده ای مبنی بر تلاش برای ترور ملک سلمان بن عبدالعزیز از سوی برخی رسانه های غیر رسمی سعودی منتشر و بلافاصله مقرن بن عبدالعزیز به این اقدام متهم شد. منابع غیررسمی اعلام کردند که سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی بلافاصله دستور اعدام رئیس تشریفات دربار کاخ خود و معاونان وی را صادر کرد. وی حتی دستور اعدام مقرن بن عبدالعزیز را نیز صادر کرده بود اما بنا بر دلایلی تنها به بازداشت خانگی او بسنده کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا