سیاسی

برف و کولاک کام باغداران مرکبات را تلخ کرد/برای برداشت محصول عجله نکنید

به گزارش نسیم قائن ،
طی روزهای اخیر بارش شدید برف برای باغداران شمال کشور امری ناخوشایند بود چرا که دسترنج یکساله انها در معرض نابودی قرار گرفت.
علی رغم اظهار نظر مختلف مسئولان ، برآورد خسارت نهایی باغات شمال کشور به روزهای اتی موکول شده که در نهایت این امر دغدغه خاطر باغداران را به همراه داشت.
سرمازدگی و یخبندان اخیر علاوه بر زیان میلیاردی باغداران ، برخی واردکنندگان و دلالان را به تکاپو واردات برای بازار شب عید انداخته است؟ اما جای سوال است که چرا تمهیدات لازم اعم از تزریق داروهای شیمیایی و.. قبل از ورود سرما صورت نمی گیرد تا شاهد یخ زدگی میزان قابل توجهی از محصول نباشیم.
محمد رضا شعبانی مدیر عامل اتحادیه باغداران مازندران در گفتگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به خسارت وارده در اثر برودت هوا و بارش برف طی روزهای اخیر اظهار داشت: گزارشات میدانی در حوزه های مختلف در حال بررسی است از این رو نمی توان براورد دقیقی از میزان خسارت اعلام کرد.
وی افزود: با توجه به گزارشات هواشناسی از کشاورزان تقاضا داریم که در برخی مناطق که باغات به سبب کاهش برودت هوا و یخبندان دچار خسارت شدند ، در برداشت محصول عجله نکنند چرا که با افزایش دما احتمال احیا مجدد میوه بر روی درخت وجود دارد.
شعبانی ادامه داد: با توجه به تصمیم وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر استفاده مصحولات یخ زده در صنایع تبدیلی ازباغداران تقاضا داریم که از عرضه محصولات یخ زده به بازار امتناع نمایند.
مدیر عامل اتحادیه باغداران مازندران تصریح کرد: قبل از کاهش برودت هوا پیش بینی می شد که تولید مرکبات در مازندران به ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تن برسد که با این وجود با مازاد تولید روبرو بودیم.
*** واردکنندگان در تکاپو بازار شب عید هستند
همچنین مجتبی شادلو نائب رئیس اتحادیه باغداران استان تهران در گفتگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: گرچه طی ۱۰ الی ۱۵ روز اخیر هواشناسی کاهش دما و بروز برف در مناطق شمالی را پیش بینی کرده بود اما باید گفت که کاهش دما به زیر صفر درجه فراتر از پیش بینی هواشناسی بود که با این وجود گرم کردن باغات در کاهش خسارت چندان موثر نبود.
وی افزود: با توجه به کاهش بی سابقه برودت دما و یخبندان انتظار داریم که تنها میوه حاشیه درختان از بین رفته باشد.
شادلو ادامه داد: با توجه به آنکه عمده برداشت مرکبات اواسط آذرماه آغاز و تا اواخر دی ادامه دارد از این رو از باغداران تقاضا داریم که در برداشت زودهنگام محصول خودداری نمایند.
نائب رئیس اتحادیه باغداران استان تهران با بیان اینکه برخی واردکنندگان درتکاپو واردات میوه برای بازار شب عید هستند، افزود: با وجود فراوانی تولید مرکبات در سال جاری باید از واردات محصولات کشاورزی به سبب سرمازدگی جلوگیری شود.
وی در پاسخ به این سوال که تزریق داروهای شیمیایی برای مقاوم سازی محصول در برابر سرما وجود ندارد، تصریح کرد: برخی اقدامات در سطح وسیع همچون روشن کردن مشعل قابل اجرا نیست و تنها برخی عملیات همچون آبیاری هنگام سرمازدگی در باغات انجام می شود که در سطح وسیع کاربرد ندارد.
***عرضه یکباره محصول ، افت قیمت را به همراه دارد
مسعود اسدی رئیس مجمع ملی تشکل های کشاورزی در گفتگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،تصریح کرد: تا اعلام قطعی خسارت وارده نمی توان عدد مشخصی را اعلام کرد.
وی افزود: خسارات باغات ناشی از برف و یخبندان اخیر ،نگرانی هایی ناشی از تاخیر در پرداخت خسارات از سوی صندوق بیمه محصولات کشاورزی برای باغداران ایجاد کرده از این رو از بانک کشاورزی تقاضا داریم تا هرچه سریع تر نسبت به برآورد و پرداخت خسارت اقدام نمایند.
اسدی تصریح کرد: کشاورزان در برداشت زودهنگام محصول عجله به خرج ندهند چرا که عرضه یکباره محصول به بازار افت قیمت را به همراه دارد.
انتهای پیام/
منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا