سیاسی

بررسی بودجه ۹۷| فلاحت پیشه: عدالت در پرداخت‌ها از شاخصه‌های بودجه ۹۷ است

به گزارش نسیم قائن ، حشمت‌الله فلاحت‌پیشه نماینده اسلام‌آباد غرب در مجلس جلسه علنی امروز (یکشنبه ۸ بهمن) قوه مقننه در موافقت با کلیات لایحه بودجه سال ۹۷ کل کشور گفت: اولین کاری که در کمیسیون تلفیق انجام شد این بود که با هرگونه گرانی در بودجه سال آینده مخالفت شود.
وی با بیان اینکه در زمان رکود نباید گرانی را به جامعه تحمیل کرد، ادامه داد: با رای ۷۵ درصدی اعضای کمیسیون تلفیق افزایش هر نوع قیمت‌ها و گرانی‌ها مخالفت شد و در کمیسیون نیز با گراان شدن ۵۰ دصدی حامل‌های انرژی بویژه بنزین بشدت مخالفت شد.
فلاحت پیشه افزود: اگر که مخالفت با افزایش هرگونه نرخها منابع دولت را کاهش می‌دهد اما نباید در زمان رکود طبق اصل اقتصادی گرانی را به جامعه تحمیل کرد.
وی با بیان اینکه یکی از مصوبات کمیسیون تلفیق حذف اجازه به دولت برای استفاده ماهیانه از مازاد درآمدهای نفتی بود، اضافه کرد: دولت اجازه خواسته بود که هرگاه قیمت نفت از سقف تعیین شده بیشتر شد آن را برداشت کند و هزینه کند که کمیسیون تلفیق این درخواست را حذف کرد.
نماینده اسلام‌آباد غرب در مجلس با بیان اینکه دولت درخواست کرده بود که ۵ هزار میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برداشت کند گفت: البته در بخشهایی نیاز به اذن رهبری داشت و ما در کمیسیون با بخش جاری آن مخالفت کردیم.
فلاحت‌پیشه عنوان کرد: جدولی را در کمیسیون تلفیق تصویب کردیم که اجازه برداشت ۴ میلیارد دلار به دولت داده می‌شود که در بحث آبرسانی روستایی، بنیه دفاعی، آبیاری، مقابله با ریزگردها، کمک به زلزله‌زدگان هزینه کند.
وی با اشاره به حذف جدول ۱۷ از بودجه سال ۹۷ نیز یادآور شد: در گذشته برخی اشخاص حقیقی و حقوقی بودجه‌ای دریافت می‌کردند که هزینه‌کرد آن مشخص نبود که ما این جدول را حذف کردیم چون برخی موارد توجیهی نداشت. البته ما در تبصره ۱۲ لایحه بودجه نیز مصوب کردیم نهادهای عمومی غیردولتی، اشخاص حقیقی و حقوقی که بوجه دریافت می‌کنند دیوان محاسبات بر آنها نظارت داشته باشد.
نماینده اسلام‌آباد غرب در مجلس با تاکید بر اینکه عدالت در پرداختی‌ها از شاخصه‌های بودجه سال ۹۷ کل کشور است، خاطرنشان کرد: سقف معافیت مالیاتی را برای حقوقها دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان تعیین کردیم که بیشتر آن به صورت پلکانی افزایش می‌یابد.
وی با اعلام اینکه ۲ هزار میلیارد برای مستمری حقوق بازنشستگان ا ختصاص داده شد، اظهار داشت: ردیف افزایش حقوق بازنشستگان را دو برابری تعیین کردیم و همچنین این اجازه را از سه قوه گرفتیم که سپرده‌گذاری در بانکها نداشته باشند تا با آن کار مدیریتی کنند.
فلاحت‌پیشه با اشاره به بحث‌های صورت گرفته در کمیسیون تلفیق درباره یارانه‌ها نیز گفت: اتفاق نظر در کمیسیون بر این بود که یارانه‌ها باید به نیازمندان داده شود و از این طریق با فقر مطلق مقابله شود.
نماینده اسلام‌آباد غرب در مجلس تصریح کرد: برخی پیشنهاد داده بودند که یارانه هیچ فردی قطع نشود که این خلاف قانون است ما دولت را ملزم کردیم که یارانه افرادی که نیازمند نیستند را حذف کند.
وی با بیان اینکه طرحهای عمرانی زیادی در کشور وجود دارد اما منابع مالی ما نیز کم است، گفت: باید سقفی برای پروژه‌های عمرانی تعریف کنیم که این مشکلات حل شود.
انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا