سیاسی

برجام سرجای خود محکم است/ گفتگوهای خوبی برای حفظ برجام داشته‌ایم

به گزارش نسیم قائن ، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه مراسم روز جهانی آفریقا در جمع خبرنگاران در خصوص آخرین وضعیت برجام اظهار داشت: برجام سر جایش هست و محکم است.
وی افزود: باید ببینیم اروپایی‌ها و دو عضو دیگر برجام و سایر اعضای جامعه بین المللی چقدر آمادگی دارند که برای حفظ این دستاورد اقدامات لازم را انجام دهند.
وزیر امور خارجه افزود: گفتگوهای خوبی داشتیم و باید ببینیم این گفتگوها تا چه حد به اقدام می‌رسد.
ظریف همچنین در خصوص روز جهانی آفریقا گفت: امروز که آفریقا آزاد است و استقلال دارد، تمام تلاش آفریقایی‌ها این است که از یک طرف توسعه یافتگی را که نتیجه سیاست های استعماری و میراث استعمار است را درمان کنند و از طرف دیگر جنگ‌ها و اختلافات داخلی را، که تا حد قابل توجهی از نتایج دوران استعمار است، از طریق همکاری و هماهنگی بین خودشان درمان کنند.
وزیر امور خارجه کشورمان افزود: جمهوری اسلامی ایران از ابتدای انقلاب بیشترین توجه را به آفریقا داشته و امروز هم خوشحال هستیم که روابط بسیار خوبی را با کشورهای آفریقایی داریم. من سفرهای متعددی را همراه با هیات های قابل توجه اقتصادی از بخش خصوصی به کشورهای آفریقایی در سال های گذشته داشتم. امیدوارم روابط ما با آفریقا که مبتنی بر منافع مشترک از یک سو و دیدگاه های واحد نسبت به توسعه و مقابله با استعمار است، بتواند به نفع مردم ایران و آفریقا ادامه پیدا کند و هر روز تقویت شود.
ظریف در پاسخ به سوال دیگری درباره اظهارات روز یکشنبه خود در اتاق بازرگانی ایران در خصوص نقش شرکت های کوچک و متوسط پس از خروج آمریکا از برجام گفت: شرکت‌های کوچک و متوسط می‌توانند نقش بسیار مهمی را داشته باشند، البته تعهد کشورهای اروپایی و سایر اعضای برجام این است که شرایطی را فراهم کنند که خروج آمریکا از برجام مانع تحقق خواسته‌های ایران از برجام و آنچه حقوق ایران از توافق هسته ای است، نشود.
وزیر امور خارجه کشورمان گفت: آنچه در اتاق بازرگانی به آن اشاره کردم استفاده از همه امکانات برای پیشبرد صنعت و اقتصاد کشور بود و در این حوزه هم شرکت‌های کوچک و متوسط در ایران و هم در اروپا می توانند بدون مزاحمت آمریکا کار را پیش ببرند.
دانا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا