سیاسی

بدهی ۹۲ هزار میلیاردی دولت به شرکت‌های خصوصی/۱۷ استان فاقد صندوق پژوهش و فناوری

به گزارش نسیم قائن ، دکتر بهزاد سلطانی امروز در بیست و هشتمین نشست رؤسای پارک‌های علم و فناوری سراسر کشور، افزود: در جلساتی که با کارگروه تشخیص صلاحیت شرکت‌های دانش‌بنیان داشتیم، در خصوص حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و نحوه تقسیم‌بندی این شرکت‌ها بحث و تبادل نظر شد و ما پیشنهاد دادیم که با توجه به تحولات انجام شده در حوزه دانش‌بنیان‌ها باید تعریف ما از تقسیم‌بندی این شرکت‌ها تغییر یابد.
وی ادامه داد: بر این اساس، ما کار مطالعاتی را در صندوق نوآوری و شکوفایی انجام دادیم.
سلطانی با تاکید بر اینکه در این مطالعات مشکلات تقسیم‌بندی فعلی شرکت‌ها مورد بررسی قرار گرفت، ادامه داد: بر اساس بررسی‌های انجام شده، از آن‌جایی که استارتاپ‌ها شرکت نیستند، درتقسیم‌بندی شرکت‌های دانش‌بنیان قرار نگرفتند؛ از این رو نمی‌توانند از تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی بهره‌مند شوند.
وی با اشاره به عدم حضور حوزه‌های مربوط به علوم انسانی و طراحی مهندسی در میان تقسیم‌بندی‌های شرکت‌های دانش‌بنیان، اظهار کرد: ما در صندوق، این ضعف‌ها را مورد بررسی قرار دادیم و پیشنهاداتی نیز در این زمینه ارائه خواهیم کرد.
وی همچنین به جایگاه پارک‌های علم و فناوری اشاره کرد و گفت: پارک‌های علم و فناوری می‌توانند هاب توانمندی صندوق نوآوری و شکوفایی در استان‌ها باشند. در حال حاضر ۱۷ استان کشور فاقد صندوق پژوهش و فناوری هستند؛ از این رو پارک‌ها می‌توانند در این حوزه وارد شوند.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه اگر این صندوق‌ها VC باشند و جامع نباشند، صندوق نوآوری تا سقف ۴۹ درصد سرمایه آن را تامین می‌کند، خاطرنشان کرد: غیر دولتی بودن صندوق نوآوری و شکوفایی، به مدت یک سال از سوی دولت مصوب شد و ما مجددا روز گذشته شاهد بودیم غیر دولتی بودن آن در قانون بودجه ۹۷ تصویب شد؛ از این رو صندوق نوآوری و شکوفایی می‌تواند در صندوق‌های VC مشارکت داشته باشد.
به گفته وی، VC ها تفاوتی با تسهیلات ندارند و حمایت‌های این صندوق‌ها می‌تواند به نفع شرکت‌های دانش‌بنیان باشند.
سلطانی با اشاره به راه‌اندازی صندوق VC در استان هرمزگان با اعتبارات ۸ میلیارد تومانی، اضافه کرد: علاوه بر آن صندوق‌های CVC نیز می‌توانند در جایگاه پلی میان صنایع و پارک‌های استان‌ها قرار گیرند.
وی در این باره توضیح داد: چند شرکت دانش‌بنیان با یک صنعت فعال در استان‌ها می‌توانند یک صندوق مشترک ایجاد کنند که این صندوق میان صنعت با صندوق نوآوری و شکوفایی خواهد بود که از این طریق می‌توان هم از شرکت‌های دانش‌بنیان حمایت کرد و هم از این طریق نیازهای فناوری صنایع استان‌ها نیز تامین می‌شود.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی همچنین با اشاره به اهمیت سفرهای استانی هیات دولت، یادآور شد: با توجه به اینکه حوزه فناوری در استان‌ها ضعیف‌تر از تهران است،‌ از این رو ۲۲ برنامه برای این منظور به نهاد ریاست جمهوری ارائه دادیم که براساس آن، یک هفته قبل از سفر استانی ما در استان‌های مورد نظر حضور داریم.
سلطانی، هدف این صندوق را ایجاد فضای کسب و کار در استان‌ها با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان و پارک‌ها دانست و یادآور شد: علاوه بر آن سعی داریم تا استفاده حداکثری را از قانون و دستورالعمل‌ها و آئین‌نامه‌ها داشته باشیم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به حمایت‌های این صندوق از شرکت‌های دانش‌بنیان، اظهار کرد: بر اساس اساسنامه این صندوق که دو بار در هیات دولت و همچنین در شورای نگهبان مصوب شده است، دو منبع سود سپرده بانکی و منابع بانک‌ها برای تسهیلات مشارکت و اعطای سایر تسهیلات برای این صندوق در نظر گرفته شده است.
سلطانی، همچنین نیم درصد بلاعوض بودجه عمومی دولت به صورت سالیانه را از دیگر منابع مالی این صندوق ذکر کرد و افزود: تاکنون این نیم درصد در مدت ۶ تا ۷ سال اخیر به صندوق داده نشده است و تنها منابع مالی این صندوق اعتبارات ۳ هزار میلیارد تومانی است که ۲ هزار میلیارد تومان آن تا پایان سال ۹۵ داده شده است.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با تاکید بر ضرورت بلوکه شدن منابع مالی طرح‌های مصوب، گفت: در حال حاضر۹۲ هزار میلیارد تومان بدهی دولت به شرکت‌های خصوصی است که علت آن عدم دریافت تعهدات است و ما تلاش داریم که این امر در صندوق اتفاق نیفتد.
وی همچنین از تعامل این صندوق با بانک‌ها خبر داد و گفت: تاکنون با تعاملاتی که با ۸ بانک از جمله ملی، ملت، کشاورزی و سینا داشتیم، در محل صندوق تفاهمنامه‌ای امضا شده است و بر این اساس این بانک‌ها پذیرفته‌اند که میزانی از منابع مالی خود را برای حمایت از شرکت‌ها صرف کنند.
سلطانی همچنین با تاکید بر اینکه در حال حاضر ۵۰ درصد شرکت‌های دانش‌بنیان نوپا هستند، ادامه داد: علاوه بر آن، ۶۷ درصد شرکت‌ها قادر به دریافت تسهیلات بانکی نیستند.
انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا