سیاسی

بدهی ۳۵۰میلیونی به پیمانکار آبرسانی سیار شهرستان قاینات/عدم تخصیص اعتبار طی ۲سال گذشته

محمد رضا عیدی مدیر امور آب و فاضلاب روستایی قاینات در گفتگو با خبرنگار نسیم قائن اظهارکرد: با توجه به خشکسالی های ۱۸ ساله در منطقه و کمبود منابع آبی در شهرستان قاینات وکاهش کیفیت وافت شدید آب در منطقه نیاز است که مسئولین استانی دراین شرایط ضروری و برای رفع مشکل و به نتیجه رسیدن طرح های آبرسانی سیار واصلاح وباز سازی شبکه های آبرسانی همت بیشتری داشته وبا تخصیص اعتبار قبل از بروز بحران با انجام راهکارهای لازم این مشکل برطرف کنند.
عیدی با بیان این که آبرسانی سیار در واقع به عنوان برنامه ای کوتاه مدت و مرهمی موقت برای تأمین نیاز های ضروری است گفت: طرح آبرسانی سیار یک شیوه مدیریتی است که برای رفع بحران در مواقع ضروری شکل گرفته است .
وی ادامه داد: تداوم خشکسالی ها و کاهش شدید منابع آبی باعث شده آبرسانی سیار در شهرستانها ماندگار شود.
آبرسانی سیار به ۴۶ روستای قاین
مدیر امور آبفار قاین بیان داشت: ۴۶ روستای شهرستان قاینات با جمعیت ۱۵۴۹خانوار و۴هزار و۵۸۳نفر جمعیت تحت پوشش آبرسانی سیار است که در تابستان امسال حدود ۱۳۳سرویس ۱۲هزار لیتری آب توسط امور آب وفاضلاب روستایی شهرستان به روستاهای تحت پوشش حمل شده است .
وی ادامه داد: در ۹ماه سال جاری نیز ۱۳هزار و۱۷۹متر مکعب آب توسط هزار و۱۳۸سرویس وطی مسافتی در حدود ۱۸هزار و۵۳۲کیلومتر به روستاهای تحت پوشش حمل شده است .
عیدی با بیان این که ۳۶دستگاه تانکر فلزی ثابت با ظرفیت ۴۰۷متر مکعب برای تخلیه وبرداشت آب به دهیاران وشوراها تحویل داده شده است گفت: در سایر روستاها آب حمل شده در منابع بتنی ذخیره ومورد استفاده مردم قرار می گیرد.
عدم تخصیص اعتبار آبرسانی سیار طی دوسال گذشته
وی ادامه داد: بر اساس موافقت نامه ،سهمیه هرخانوار در شبانه روز ۵۰لیتر آب است که تاکنون حتی بیشتر از سهمیه آب حمل شده است وبا توجه به محدودیت اعتباری وتخصیص نیافتن اعتبار طی دو سال گذشته ، لذا با مشکلاتی برای تامین آب شرب روستائیان مواجه خواهیم شد که از بهمن ماه سهمیه به همان ۵۰ لیتر خواهد رسید وحمل آب مازاد نخواهیم داشت ولذا روستائیان عزیز باید علیرغم مشکلات نسبت به صرفه جویی اقدام لازم را بعمل آورند .
مدیر امور آبفار قاین در بخش پایانی سخنان خود اظهارکرد: ۲سال است که چرخه آبرسانی روستایی شهرستان قاینات با دیون می چرخد وتاکنون اعتبار خاصی تخصیص نیافته است وبر اساس آمار وارقام بدهی پیمانکار آبرسانی سیار شهرستان تا آذر سال جاری ۳۵۰ میلیون تومان اعلام شده است که بایستی نسبت به تسویه حساب اقدام فوری صورت گیرد ودر غیر این صورت شاهد ایجاد اختلال در روند آبرسانی سیار خواهیم بود .
وی افزود: اگر اعتباری تخصیص نیابد بخش خصوصی دیگر قادر به همکاری نخواهد بود و این خود باعث اختلال در روند آبرسانی سیار خواهد شد .
مدیر امور آبفار قاین در پایان عدم تخصیص اعتبارات ، تقاضای مکرر روستائیان جهت افزایش سروریس های آبرسانی با توجه به خشکسالی های مداوم،کیفیت پایی منابع آبی ،عدم اولویت آبرسانی سیار در برنامه مدیران ارشد استانی و شهرستانی ( سرفصل تأمین اعتبار ،حجم تأمین تانکر های ثابت فلزی مستقر در روستاها ،نبود هر گونه حفاظت فیزیکی برای تانکر های ثابت داخل روستا را از مشکلات پیش روی آبرسانی سیار ذکر کرد.
انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا