سیاسی

بخش خصوصی رغبت زیادی برای سرمایه گذاری در مناطق محروم ندارد/نرخ بیکاری شهرستان۱۵/۴درصد

به گزارش نسیم قائن ، عرب نژاد رئیس اداره تعاون،کارورفاه اجتماعی قاین در جلسه بررسی ایده ها وطرح در رابطه با تولید واشتغال شهرستان هدف از برگزاری این جلسه را استفاده از نظرات ودیدگاههای صاحب نظران شهرستان در زمینه اشتغال وتولید ذکر کرد.
وی با اشاره به آماری از وضعیت جمعیتی شهرستان قاینات گفت:شهرستان قاینات حدود۱۱۶هزار نفر جمعیت دارد که ازاین تعداد۹۲هزار و۳۴۳نفر جمعیت بالای ۱۰سال هستند.
عرب نژاد درادامه گفت:۳۳هزارو۵۲۲نفرجمعیت فعال و۵۸هزارو۳۸۹نفرجمعیت غیرفعال شهرستان هستند.
رئیس اداره تعاون،کاروورفاه اجتماعی قاین جمعیت شاغل شهرستان را ۲۸هزارو۳۸۴نفرو جمعیت بیکار شهرستان را ۵هزارو۱۷۸نفر ذکر کردوگفت:برنامه ریزی وهدف ما روی جمعیت بیکار شهرستان خواهد بود.
وی نرخ فعالیت شهرستان را ۳۶/۳درصد اعلام کرد وگفت: براساس آخرین آمار نفوس ومسکن در سال ۹۵ نرخ اشتغال شهرستان ۸۴/۶دهم درصد ونرخ بیکاری۱۵/۴دهم درصد است
عرب نژاد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که مجوز فعالیت اقتصادی توسط سه دستگاه صنعت ومعدن،میراث فرهنگی وجهادکشاورزی درشهرستان صادر می شود گفت:خواهش ما این است که این دستگاهها اطلاعات تخصصی وپتانسیل هایشان را در اختیار این کارگروه کار قرار دهند تا در برنامه ریزی ها مورد استفاده قرارگیرد.
وی با اشاره به میزان اعتباراشتغال زایی در شهرستان قاین گفت: در سال جاری ۷میلیارد و۶۱۱میلیون تومان ابلاغ شده است که تعدادی از افراد برای دریافت وام معرفی وپرونده نیز تشکیل شده است.
رئیس اداره تعاون،کارورفاه اجتماعی قاین با اشاره به این که فراهم کردن زیرساختها وتسهیل کردن امور وظایف دولت است وبایداین موارد برای سرمایه گذار فراهم شودگفت: در شهرستانها ومناطق محروم بخش خصوصی رغبت زیادی برای سرمایه گذاری ندارد.
عرب نژاد بیان داشت: حضور دستگاههای وابسته به دولت از جمله شستا ،امیدرو وشرکت های وابسته به بیمه ها وبانک ها برای سرمایه گذاری در شهرستانها باید مورد توجه مسئولین ارشد شهرستان باشد
وی افزود:دولت تاکنون اقدامات خوبی انجام داده است اما هنوز نیاز به برنامه های بیشتری برای سرمایه گذاران به خصوص در شهرها ومناطق محروم احساس می شود.
وی کنترل واردات را یکی دیگر از موضوعات عنوان کردوگفت: دولت باید روی این موضوع بیشتر ورود پیدا کند.
وی از دیگر مشکلات پیش روی تولید کنندگان در بخش مشاغل خرد را بازار فروش عنوان کرد وگفت:در مشاغل خرد از لحاظ تسهیلات مشکلی نداریم اما در زمینه بازار فروش تولید کنندگان ما با مشکلات فراوانی روبه رو هستند وباید زمینه فروش محصولات آنهاوبه خصوص روستائیان فراهم شودودراین زمینه باید از ظرفیت بخش خصوصی وتجار نیز بهره برد
عرب نژاد در بخش پایانی سخنان خود با بیان این که مردم را باید به سمت تعاونی ها وکار جمعی سوق داد گفت: یکی دیگر از ظرفیتهایی که در منطقه ما هیچ استفاده ای از آن نشده است افغانستان وبازار آن است که می توان ازاین ظرفیت هم برای رونق اشتغال در شهرستان استفاده کرد.
انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا