سیاسی

بحران کشاورزی خراسان جنوبی کمتر از زلزله کرمانشاه نیست

به گزارش نسیم قائن ، بحران کشاورزی و آبی در استان را منکر نمی شوم و آن را کمتر از بحران زلزله در کرمانشاه نمی دانم.
این مطلب را معاون وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به کمبود اعتبارات خراسان جنوبی در بحث کنترل و مقابله با آفات کشاورزی مطرح کرد.
«باغستانی» در نشست خبری روز گذشته به روند افزایشی اعتبارات اختصاص یافته به خراسان جنوبی برای مبارزه با آفات و بیماری ها اشاره کرد و گفت: فهرست پروژه های نیازمند اعتبار برای کنترل آفات در این استان تهیه و به ستاد بحران کشور برای اختصاص اعتبار ویژه ارسال شد اما به دنبال رخداد زلزله کرمانشاه و کرمان، اعتبارات ستاد مدیریت بحران کشور برای کمک به زلزله زدگان متمرکز شد و این موضوع روند اختصاص اعتبار را کند کرد.
وی در عین حال تاکید کرد: بحران کشاورزی و آبی در استان را منکر نمی شوم و آن را کمتر از بحران زلزله در کرمانشاه نمی دانم اما اختصاص اعتبار توسط ستاد بحران کشور برای این گونه موارد انجام می شود و این سازمان دخل و تصرفی در اعتبارات بحران کشور ندارد. رئیس سازمان حفظ نباتات کشور در ادامه برای تامین اعتبار خرید سم پاش، خودرو و ادوات کشاورزی به منظور مبارزه و کنترل آفات در استان در آینده نزدیک قول مساعد داد و در مورد مبارزه با کرم خراط که از آفات مهم خراسان جنوبی است، به درگیری ۱۰ استان کشور با این آفت اشاره و شرایط کشور را در این زمینه حاد ارزیابی کرد. وی با اشاره به محدودیت اعتبارات در این حوزه گفت: تا حد امکان از اعتبارات منابع دیگر برای مبارزه و کنترل آفات در خراسان جنوبی اختصاص یافت و مدیران استان هم تا حد امکان برای مبارزه با آفات کار کرده اند.
وی همچنین به استقرار واحد قرنطینه گیاهی در منطقه ویژه اقتصادی استان اشاره و تاکید کرد: سعی بر این است این مکان به یک مرکز ترانزیت کالاهای نباتی و محصولات کشاورزی در کشور تبدیل شود.
رئیس هیئت اجرایی گندم کاران استان هم خسارت وارده به بخش کشاورزی استان طی این سال ها را یک واقعیت تلخ دانست و بیشترین نگرانی ها در کشاورزی استان را از برخی مدیریت ها در این بخش دانست. «سرحدی» اظهار کرد: در ۳ سال گذشته گندم تحویلی استان به سیلوها پاک تر و سن زدگی گندم به کمتر از ۶ درصد رسیده که نرم مجاز آن ۲ درصد است.
وی به کاهش ۵۰ درصدی سن زدگی گندم های امسال استان اشاره کرد که در نتیجه آن گندم کشاورزان ۸ تومان بیشتر از سایر استان ها خریداری شد. مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی استان هم در تشریح اقدامات انجام شده به کشت نشایی چغندرقند اشاره کرد که با این اقدام عملکرد این محصول به ۶۰ تن در هکتار رسید. به گفته «یوسفی» هم اکنون در استان روی کشت آنغوزه و خارشتر کار می شود.
خراسان جنوبی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا