سیاسی

بازگشایی ۳ بازارچه خراسان جنوبی در کش و قوس پیگیری ها

به گزارش نسیم قائن ، مسئولان سال گذشته و ابتدای امسال از این که سال ۹۷، بهار سه بازارچه مسدود شده خراسان جنوبی است خبر دادند و این که قدم هایی در حال برداشتن است تا کلیدی برای بازگشایی این سه معبر مرزی از سوی کشور همسایه باشد.
از جمله راهکارها برای بازگشایی معبرهای مرزی که حدود چهار سال است از انسداد آن به صورت یک طرفه از سوی کشور همسایه خراسان جنوبی می گذرد پیگیری برای تخصصی شدن و به اجرا درآمدن قانون خرده فروشی در این مبادی مرزی است و حال که سه ماه از سال ۹۷ گذشته باید از مسئولان و متولیان امر پرسید که تا کجا کار پیش رفته و برای آن چه در نظر بود چه کاری انجام شده است؟
گفته های مسئولان حاکی است با قدم هایی که برداشته شده می توان به گشایش مبادی مرزی مسدود شده در سال ۹۷ امیدوار بود.
آن طور که رئیس سازمان بازارچه های مرزی استان به «خراسان جنوبی» می گوید: پیرو سفرهای «جابر انصار» رایزن اقتصادی سفارت افغانستان، «محمد مهدی جوانمرد قصاب» رئیس میز افغانستان در سازمان توسعه تجارت ایران و «خسرو تاج» رئیس سازمان توسعه تجارت ایران در سال گذشته به استان و بازدید از مبادی مرزی خراسان جنوبی شامل بازارچه های گلورده، ماهیرود، دوکوهانه و یزدان مشکلات مطرح شده در این مبادی مرزی را برای هم افزایی بیشتر پیگیری می کنند تا به نتیجه قابل قبولی دست یابند تا بتوان آن را اعلام کرد.
علاوه بر این سفارت ایران در افغانستان نیز پیگیر موضوع تخصصی شدن بازارچه های مرزی خراسان جنوبی برای صدور و ورود کالاها و محصولات خاص و ویژه است، البته مسئله حائز اهمیت این است که برای به منصه ظهور رسیدن موضوع تخصصی شدن مبادی مرزی استان باید ابتدا موافقت طرف مقابل را گرفت.
مهندس «فخر» می افزاید: برای عملیاتی شدن موضوع خرده فروشی در مبادی مرزی استان نیز سه سوله در گمرک رسمی خراسان جنوبی یعنی بازارچه ماهیرود به عنوان تنها معبر فعال استان نصب شده است که دو سوله به خرید و فروش طرف های افغانستانی و ایرانی و یک سوله هم به ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به افغانستانی ها اختصاص دارد.
به گفته وی با فراهم شدن این امکانات و تجهیزات، فقط منتظر اعلام آمادگی سرمایه گذار برای عملیاتی شدن موضوع خرده فروشی هستیم.
همچنین هر گاه سه معبر دیگر نیز بازگشایی شد امکانات و تجهیزات خرده فروشی در این مبادی مرزی ایجاد و راه اندازی می شود.
به گفته وی چون اکنون تنها معبر رسمی و فعال استان ماهیرود است سال گذشته کار مطالعات و اجرای تهیه نقشه جامع آن در دستور کار قرار گرفت طوری که مشاور فاز یک آن نیز انتخاب شده است.
از دید این مسئول این نقشه جامع می تواند چراغ راهی برای توسعه و پیشرفت این بنگاه فعال ارزی اقتصادی استان باشد.
«فخر» از شروع جدول گذاری، تسطیح و به سازی محور اصلی میل ۷۸ در سال گذشته و این که در برنامه است که تا پایان امسال نیز پروژه های این معبر مرزی استان تکمیل شود خبر می دهد.
به علاوه ایجاد تعدادی ساختمان در میل ۷۸ به پیمانکار واگذار شد و یک جایگاه سیار نیز برای افزایش ظرفیت عرضه فراورده های نفتی افغانستانی ها ایجاد شده که در مرحله تجهیز و تکمیل است.
خبرهای خوب در راه
دکتر «اخلاقی پور» رئیس سازمان همیاری و شهرداری های استان نیز از این که خبرهای خوبی برای بازارچه های غیر فعال استان در راه است و به محض عملیاتی شدن اطلاع رسانی می شود با «خراسان جنوبی» سخن گفت.
«خراسان جنوبی» که در این سال ها گزارش های متعددی در مورد مبادی مرزی تعطیل شده استان تهیه کرده است ۱۵ فروردین ۹۷ در گزارشی با عنوان« ۹۷؛ بهار بازارچه های غیر فعال» به این موضوع اشاره کرد.
رئیس سازمان همیاری و شهرداری های استان در آن تاریخ به «خراسان جنوبی» گفت: با پیگیری هایی که مقامات و مسئولان رده های مختلف و دستگاه دیپلماسی ایران برای بازگشایی مجدد معبرهای مرزی مسدود شده خراسان جنوبی انجام دادند امسال به طور حتم شاهد اتفاقات خوبی در زمینه بازگشایی این بازارچه های مرزی خواهیم بود.
دکتر«اخلاقی پور» این نوید را به مرزنشینان سه شهرستان زیرکوه، درمیان و نهبندان داد که با اقدامات موثری که رخ داده و در حال انجام است با حمایت وزارت امور خارجه و اراده قطعی استاندار به طور حتم سه معبر مسدود شده خراسان جنوبی با عنوان پایانه های تخصصی بازگشایی می شود.
توسعه خدمات مرز ماهیرود
این مسئول یکی از مهم ترین پروژه های در دست اجرای این سازمان را راه اندازی، تقویت و تجهیز بازارچه های مرزی غیر فعال دانست و از تکمیل و توسعه خدمات مرز ماهیرود به عنوان یک فرصت ارزنده در خراسان جنوبی که می تواند منشاء تحولات شگرف اقتصادی شود خبر داد.
به گفته وی اگر بازارچه های مرزی تعطیل استان فعال و مرز ماهیرود هم تقویت شود می توان از ظرفیت های معطل مانده در استان مانند گردشگری سلامت نیز بهره برد.
وی اشاره ای به پیگیری های مجدانه استاندار برای بازگشایی مجدد معبرهای مرزی مسدود شده استان داشت و ادامه داد: سازمان همیاری و شهرداری های استان هم این پیگیری ها را ادامه می دهد تا مشکلات بازارچه ها را رفع کند.
وی همچنین به فعالیت هایی در معبرهای مرزی استان مانند تامین فیبر نوری و ایجاد شبکه فیبر نوری در داخل بازارچه، آماده سازی سایت های انرژی بازارچه ها، رایزنی های مستمر و مداوم و… اشاره کرد و گفت: اکنون با مشارکت بخش های عمومی و خصوصی در حال ایجاد زیرساخت های لازم هستیم تا بتوانیم برای فعال کردن بازار خرده فروشی در معبرهای مرزی استان اقدام کنیم.
احداث درمانگاه مرزی
همچنین سازمان همیاری و شهرداری های استان با کمک سازمان های مرتبط در حال اقدام برای احداث درمانگاه مرزی است تا بتواند زمینه بهره گیری از توریسم درمانی را در مرز ماهیرود فراهم کند.
به گفته رئیس سازمان همیاری و شهرداری ها با زیرساخت های لازم که در معبرهای مرزی استان ایجاد شود می توان سه بازارچه غیر فعال را هم فعال کرد. علاوه بر این لازم است نهادهایی مانند گمرک، مرزبانی و… هم در این نقاط امکانات و تجهیزات مورد نیاز خود را فراهم کنند.
«خراسان جنوبی» سوم اسفند سال گذشته نیز در گزارشی با عنوان «معبرهای مرزی تعطیل با طرح بازارچه ها بازگشایی می شود / فرصت خرده فروشی برای مرزنشینان» به وضعیت این معبرها پرداخت.
سوالی هم که در این گزارش از رئیس سازمان بازارچه های مرزی پرسیده شد این بود که آیا امکان بازگشایی یک طرفه معبرهای مرزی بسته شده وجود دارد و چه اقدامی در این زمینه انجام شده است؟
مهندس«فخر» به پرسش طرح شده این گونه پاسخ داد که اواخر سال ۹۳ سه بازارچه یزدان زیرکوه، گلورده درمیان و دوکوهانه نهبندان به صورت یک طرفه از طرف دولت افغانستان بسته شد اما براساس قانون سامان دهی مبادلات مرزی هم می توان به صورت تفاهم متقابل بین دو دولت و هم به طور یک طرفه امکان فعالیت در این بازارچه ها را فراهم کرد.
وی به سفر رئیس سازمان توسعه و تجارت ایران و معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت به خراسان جنوبی در بهمن ماه سال قبل اشاره کرد که مهندس«خسرو تاج» از هر چهار بازارچه بازدید کرد که بر اساس طرحی که این سازمان برای اشتغال زایی مرزنشینان در هر دو سوی مرز و تامین معیشت پایدار و درآمد برای مرزنشینان دارد قرار شد در قالب خرده فروشی و تامین مایحتاج مرزنشینان این طرح چون مغایرتی با قوانین ندارد به اجرا درآید.
به گفته وی بعد از این بازدید معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت نامه ای به رئیس کل گمرک ایران نوشت مبنی بر این که مرزهای خراسان جنوبی محدودیت و ممنوعیت برای اجرای طرح خرده فروشی ندارد و باید همکاری های لازم انجام شود تا هر چه سریع تر این طرح در قالب تامین معیشت مرزنشینان شروع به کار کند. همچنین پیگیری ها برای عملی شدن این طرح در حال انجام است تا با اجرایی شدن آن مقدمات بازگشایی بازارچه های مرزی استان نیز فراهم شود.
ایجاد فروشگاه های مرزی
به گفته این مقام مسئول طرح پیشنهادی برای اجرا در بازارچه های مرزی در قالب ایجاد فروشگاه های مرزی در سطح محدود و خرده فروشی است تا مایحتاج مرزنشینان در دو سوی مرز تامین شود و تجارت بین المللی و سنگین در دستور کار نیست تا طرف افغانستانی با آن مخالفت کند.
«فخر» افزود: این کار انجام می شود تا بستر و مقدمات بازگشایی رسمی این بازارچه ها فراهم شود.
پرسش دیگر این که اگر قرار است مبادلات خرده فروشی در بازارچه های تعطیل شده به اجرا درآید پس طرح تخصصی شدن این مبادی مرزی چیست؟
طرح تخصصی شدن، افق بعدی
رئیس سازمان بازارچه های مرزی طرح تخصصی شدن بازارچه های مرزی تعطیل شده را افق بعد از اجرایی شدن طرح خرده فروشی دانست و گفت: در سفری که رایزن اقتصادی سفارت افغانستان به خراسان جنوبی داشت به «جابر انصار» حساسیت های ایجاد شده به دلیل حضور نداشتن گمرک افغانستان در سه بازارچه مرزی تعطیل شده گوشزد و به وی پیشنهاد شد که در جوار بازارچه های مرزی و با استفاده از ظرفیت هایی که این مبادی دارند سه پایانه تخصصی کالا ایجاد شود.
«فخر» با بیان این که مقدمات و پیگیری های لازم در این زمینه انجام شده است افزود: قرار است مجوزهای لازم برای ایجاد پایانه تخصصی صادرات حامل های انرژی در مرز یزدان، مواد غذایی و مصالح ساختمانی در گلورده و مبادلات دام و نهاده های کشاورزی هم در دوکوهانه گرفته شود.
به گفته وی مقدمات این کار از طریق سازمان همیاری ها و دهیاری های استانداری خراسان جنوبی در حال پیگیری است تا بعد از گرفتن مجوزهای لازم این طرح عملیاتی شود.
خراسان جنوبی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا