سیاسی

بازارچه یزدان ۴ ماه دیگر جان می‌گیرد

به گزارش نسیم قائن ، خراسان جنوبی با وسعتی معادل ۱۵۰ هزار و ۸۰۰ کیلومتر مربع به عنوان سومین استان پهناور کشور حدود ۴۶۰ کیلومتر، در کنار مرز مشترک با افغانستان واقع شده و از دیرباز در مسیر بزرگراه های آسیایی و مرکز ثقل محور ترانزیتی شرق ایران در مبادله کالا و تجارت قرار داشته است و به همین دلیل اهمیت خاص و ویژه ای دارد و تجار ایرانی همواره کالاهای اساسی همسایگان خود را در نوار مرزی تامین می کنند.
از مهمترین مزیت های تجاری خراسان جنوبی نسبت به سایر استان های همجوار می توان به ویژگی خاص ژئوپلیتیکی، داشتن بیشترین مرز مشترک با کشور افغانستان و وجود چهار بازارچه مرزی، ۲ گمرک رسمی و وجود منطقه ویژه اقتصادی در نزدیکی فرودگاه بین المللی بیرجند اشاره کرد.
در خراسان جنوبی چهار بازارچه مرزی «دوکوهانه نهبندان، میل ۷۳ درمیان، یزدان زیرکوه و میل ۷۸ سربیشه (ماهیرود)» وجود دارند که در مجاورت با کشور افغانستان هستند و در شرایط فعلی از این چهار بازارچه فقط بازارچه ماهیرود سربیشه فعال است و مبادلات تجاری از سه بازارچه دیگر استان انجام نمی شود و بر اساس گفته مسئولان استان بی میلی کشور افغانستان علت غیر فعال بودن سه بازارچه یزدان، دوکوهانه و میل ۷۳ شده است و تلاش ها برای بازگشایی این معبرهای مرزی همچنان ادامه دارد.
خراسان جنوبی دارای یک موقعیت استراتژیک است و به عنوان پل ارتباطی بین ایران، افغانستان محسوب می شود و بازارچه‌های مرزی این استان می تواند نقش موثری در رونق اشتغال، توسعه زیرساخت ها، رونق اقتصادی، خدمات رسانی و … داشته باشد.
بیش از ۴۶ ماه از تعطیلی بازارچه یزدان می گذرد …
یکی از نقاط استراتژیک و مهم شهرستان زیرکوه وجود بازارچه مرزی یزدان است که قابلیت مهمی برای توسعه شهرستان قاین، زیرکوه و استان دارد. بازارچه یزدان به عنوان یکی از اولویت های اشتغال و ایجاد جمعیت پایدار در مرز محسوب می شود اما بیش از ۴۶ ماه (از بهمن ۱۳۹۳) به صورت یک جانبه توسط دولت افغانستان تعطیل شده است و رونق خود را ندارد.
یکی از بازارچه های مهم و استراتژیکی استان می توان به بازارچه مرزی یزدان واقع در زیرکوه اشاره کرد که این بازارچه حدود ۲۶ سال قدمت دارد و در سال ۱۳۷۲ در زیرکوه تاسیس شده که شامل ۸ هکتار مساحت، ۲ انبار صادرات، ۲ انبار واردات، جایگاه سوخت، آزمایشگاه مرجع استاندارد، مهمانسرا، سردخانه مواد غذایی، شبکه داخلی برق و ۴۰ باب غرفه تجاری است و تاکنون ۱۰ میلیارد تومان اعتبار برای آن هزینه شده است.
بازارچه یزدان چند سالی بنا به تصمیم یک طرفه دولت افغانستان تعطیل شد اما از طرف دولت ایران باز بوده است و یکی از علت های تعطیل شدن این بازارچه از طرف افغانستان نداشتن نیروی گمرکی برای مستقر شدن در بازارچه است که سبب تعطیل شدن و از کار افتادن این بازارچه مهم شد.
در حالی که بازگشایی بازارچه یزدان به رویایی برای تجار ایرانی و افغانستان تبدیل شده بود اکنون پس از گذشت سال ها تعطیلی بازارچه مرزی یزدان با رایزنی های مسئولان استانی و کشوری با دولت افغانستان تصمیم بر این گرفته شده است تا دوباره بازارچه مرزی یزدان کار خود را آغاز کند و رونق به اشتغال منطقه زیرکوه بدهد و شاهد افزایش صادرات و واردات در این منطقه باشیم.
خراسان جنوبی یکی از استان های مرزی کشور است که در سالهای اخیر به خاطر خشکسالی و اشتغال ثابت برای روستاییان مرزی، شاهد مهاجرت سکنه هستیم. بدون شک یکی از راه هایی که می تواند سبب جلوگیری از وقوع این اتفاق شود رونق یافتن بازارچه های مرزی برای اهالی روستاهای مرزی استان خراسان جنوبی است.
وجود بازارچه ها مرزی در کشور به خصوص استان محروم خراسان جنوبی بسیار اهمیت دارد و زیرکوه یکی از شهرهای مرزی این استان است که با راه اندازی مجدد بازارچه مرزی یزدان در این منطقه می تواند به توسعه و رونق میزان اشتغال جوانان آن کمک کند.
بازارچه مرزی یزدان در زمان های گذشته که مشغول به فعالیت بود سبب شده بود تا فکر مهاجرت از این مناطق به سر جوان ترها نزند اما در سال‌های اخیر خالی شدن روستاهای مرزی می تواند زنگ خطری برای کشور محسوب شود و جلوگیری از وقوع این موضوع نیازمند توجه بیشتر مسئولان به بحث بازگشایی بازارچه ها و ایجاد اشتغال برای مرزنشینان است.
با آغاز سال جدید مسئولان خراسان جنوبی خبرهای خوبی را به مردم خراسان جنوبی دادند و آن بازگشایی مجدد بازارچه مرزی یزدان واقع در زیرکوه طی شهریور ۹۸ است که سبب خوشحالی مرزنشینان و مردم خراسان جنوبی شده است و امیدواریم این امر مهم در زمان تعیین شده محقق شود و شاهد توسعه استان به خصوص منطقه زیرکوه باشیم.
خبری در راه است؛ بازگشایی بازارچه یزدان در آینده ای نزدیک
«محمدصادق معتمدیان» استاندارخراسان جنوبی ۲۵ آذر ۹۷ در بازدید از بازارچه مرزی یزدان در جمع خبرنگاران گفت: با توجه به رایزنی ها و پیگیری هایی که با مسئولین ذی ربط در کشور افغانستان صورت خواهد گرفت، به امید خدا به زودی شاهد بازگشایی گمرک رسمی یزدان خواهیم بود.
استاندار خراسان جنوبی با اشاره به سابقه تاریخی بازارچه مرزی یزدان اظهار داشت: این بازارچه در گذشته جزو فعال ترین بازارچه های مرزی کشور به خصوص خراسان جنوبی بوده و دارای سابقه تاریخی بسیار مناسب و خوبی بوده است.
وی به سیاست های دولت در حوزه استفاده از بازارچه های مرزی اشاره کرد و ادامه داد: استفاده مناسب و مطلوب از بازارچه های مرزی و گمرکات از جمله مهمترین سیاست ها و برنامه هایی است که در استان به تبع کشور دنبال خواهد شد.
بازارچه یزدان؛ فرصتی مناسب برای توسعه کشور است
«فرهاد فلاحتی» نماینده مردم شهرستان‌های قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه بازارچه یزدان فرصت مناسبی برای توسعه کشور است، گفت: این بازارچه قابلیت مهمی برای توسعه دو شهرستان قاین و زیرکوه، استان دارد و فرصت مناسبی برای کشور است که‌ باید مورد توجه قرار گیرد.
وی به موقعیت بازارچه مرزی یزدان اشاره کرد و افزود: بازارچه مرزی یزدان زیرکوه در گذشته و قبل از تقسیم استان جزو بهترین و موفق‌ترین بازارچه های خراسان جنوبی محسوب می شد و تأسیسات و ابنیه ای که در این بازارچه بنا شده از جمله سیستم برق‌رسانی، آبرسانی، انبار، سوله های متعدد و شرایط بازارچه نیز به گونه ای است که‌ برای گمرک در نظر گرفته شده است.
نماینده مردم زیرکوه و قاین در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بازارچه یزدان چندسالی به لحاظ حجم مبادلات به عنوان بهترین بازارچه کشور شناخته شده است، بیان کرد: بازارچه یزدان متأسفانه و به مرور زمان از رونق افتاد و یکی از علل این امر توجه به بازارچه هایی بود که‌ افتتاح می شد و این امر سبب کم توجهی به این بازارچه شد.
«فلاحتی» در خصوص علت تعطیلی بازارچه یزدان از طرف کشور همسایه گفت: همچنین مسائلی که پشت مرزهای افغانستان پیش آمد سبب شد کسی به دنبال رفع مشکلات نرود.
یزدان شهریور ۹۸ مجدد راه اندازی می شود
«محمدحسین عربشاهی» فرماندار شهرستان زیرکوه در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: مردمان منطقه زیرکوه زحمتکش، با غیرت و مهمان نواز هستند و سهم به سزایی در دوران انقلاب و هشت سال دفاع مقدس ایفا نموده اند و وجود ۷۴ شهید گرانقدر که از این تعداد ۶۴ شهید مدفون در این شهرستان و ۱۰ شهید مدفون در دیگر شهرستان ها است این موضوع را به خوبی نشان می دهد.
وی با بیان اینکه شهرستان جدیدالتاسیس زیرکوه به لحاظ جغرافیایی، طبیعی و انسانی دارای ظرفیت های بالقوه بسیاری است، ادامه داد: اما متاسفانه در سالیان متمادی مورد بی مهری قرار گرفته و کمتر به توسعه این منطقه توجه شده است و باید با کمک تمامی مسئولین و مردم این دیار ظرفیت های زیرکوه را به بالفعل تبدیل کنیم.
فرماندار زیرکوه به طرح های عمرانی شهرستان زیرکوه در سال ۹۷ اشاره کرد و گفت: در سال گذشته به مناسبت هفته دولت و دهه مبارک فجر یکصد و ۶۱ پروژه برای شهرستان زیرکوه به تصویب رسید که اعتباری بالغ بر ۴۱ میلیارد تومان برای این تعداد پروژه ها در نظر گرفته شده بود.
عربشاهی در ادامه بیان کرد: تمامی این پروژه در شهرستان زیرکوه به افتتاح رسیده و این پروژه ها در زمینه های دامداری سنتی و صنعتی، گازرسانی، آسفالت و بهینه سازی معابر روستایی و شهری، ساختمان های اداری و غیره بوده است و در راستای اجرای این پروژه ها به ۲۱ روستا در بخش زیرکوه گازرسانی انجام دادیم.
وی به برنامه های عمرانی زیرکوه در سال ۹۸ اشاره کرد و افزود: برای سال جاری برنامه های بسیاری در دستور کار داریم و طی سفر استاندار خراسان جنوبی به زیرکوه ۳۵ مصوبه ابلاغ شده است که طی سال جاری اجرایی خواهیم کرد و عملیات اجرایی گاز رسانی به ۲۹ روستا و شهرستان در بخش زیرکوه با آغاز سال جاری کلنگ زنی کردیم.
فرماندار زیرکوه با توجه به اینکه طی سال جاری افتتاح کارخانه تولید خوراک دام و طیور را در برنامه های خود قرار داده ایم، ادامه داد: برای این کارخانه اعتباری بالغ بر ۳ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است و افتتاح کارخانه بسته بندی محصولات کشاورزی، آسفالت جاده روستای خطیبی و اتتاح چند واحد بوم گردی را در دستور کار خواهیم داشت.
عربشاهی با بیان اینکه مبلغ اعتبارات زیرکوه سال گذشته بالغ بر ۳۵ میلیارد تومان بوده است، در ادامه گفت: از این مقدار اعتبارات بالغ بر ۱۶ میلیارد یا ۴۶ درصد از آن تخصیص پیدا کرد و مابقی این اعتبارات در دستور کار برای تخصیص یافتن در سال ۹۸ قرار گرفته است.
وی با اشاره به اینکه بازارچه یزدان زیرکوه در شهریور ماه امسال کار خود را آغاز خواهند کرد، افزود: راه اندازی بازارچه ها می تواند به بحث توسعه صادرات و واردات و راه های شهرستان کمک بیشتری کند و بحث گردشگری برای توسعه بیش از گذشته زیرکوه را در دست داریم و در این راستا پروژه های بوم گردی بسیاری اجرا خواهیم کرد.
شبستان/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا