سیاسی

بادامک روستایی با قابلیت های گردشگری زیبا اما فراموش شده/رئیس میراث فرهنگی قاین: به زودی کاوش های باستان شناسی دراین روستا شروع می شود

به گزارش نسیم قائن ، یکی از مخاطبین سایت مطلبی با عنوان ” روستای “بادامک هاشمیه” اکوموزه روستایی می‌شود”را به وبگاه نسیم قاین ارسال نمود ونوشت در ۲۲مهر۱۳۸۷ مسئول وقت نمایندگی میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شهرستان قائن درگفتگو با میراث آریا با بیان مطلب فوق اظهارداشت:۸۰ درصد از بافت روستای بادامک سالم است و شرایط تبدیل شدن به اکوموزه روستایی را دارد.
این مخاطب نوشت دراین مصاحبه امده است:در این روستا چهار قنات،چشمه آب ترش، باغ‌ها و زمین های کشاورزی وجود دارد که پس از موافقت با این پیشنهاد طرح مطالعاتی آن آغاز خواهد شد وبا توجه به اینکه اهالی این روستا در شهرک هاشمیه ساکن شده اند،هیچ گونه ساخت و ساز جدیدی در این روستا وجود ندارد و از تمامی ساکنان روستا تعهدی مبنی بر عدم بازگشت به روستا نیز گرفته شده است.
این مخاطب باارائه این مطلب نوشت:از سال ۸۷متاسفانه با وجود داشتن جاذبه های گردشگری وامام زاده عبدالله دراین روستا هیچ کاری صورت نگرفته است.
خبرنگار ما جهت پیگیری این موضوع به سراغ عباسی رئیس میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری شهرستان رفت وسرنوشت این روستارا جویا شد.
رئیس میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری قاین گفت: روستای بادامک از جمله روستاهایی است که بافت تاریخی خودرا حفظ کرده است ویکی از روستاهایی است که قابلیت جذب گردشگر را دارد.
عباسی افزود: یک بازه زمانی بخشنامه هایی برای این موضوعات می آیدوگاها بنابه دلایلی اجرایی نمی شود وجدیدا هم روی این موضوع نامه ای به دست ما نرسیده است .
وی اظهارداشت: با توجه به قابلیت های این روستا وداشتن مسجد قدیمی وامامزاده ودرخت کهن سال وبافت قدیمی این روستا وهم چنین غاری که در نزدیکی این روستا قراردارد طی بازدیدهایی که درطی ۲سال گذشته داشته ایم با ظرفیت های منحصر به فردی دراین روستا برخورده ایم .
وی بیان داشت: این روستا در ایام ومناسبت های سال برنامه های خاصی در کنار مزارامام زاده عبدالله ودرخت کهن سالی که در کنار این امام زاده هست دارند وهمچنین ظرفیت های طبیعی خوبی از جمله درختان انجیر وبنه قابل ثبت دراین روستا شناسایی شده است .
عباسی گفت:داشتن غار طبیعی درفاصله اندک از روستا یکی دیگر از جاذبه های گردشگری این روستاست که نیاز است غارشناسان که بخشی از کار مربوط به محیط زیست می شود کاوش های لازم را دراین غار داشته باشند.
رئیس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری قاین با بیان اینکه بناهای تاریخی ومسجد قدیمی وبافت های قدیمی وسنتی روستا خوشبختانه هنوز هویت خودرا حفظ کرده است گفت: خوشبختانه عوارض طبیعی چندان به آن آسیب نرسانده است.وی گفت:با رایزنی هایی که با اداره کل میراث فرهنگی استان داشته ایم به زودی خانم ملکوتی کارشناس ثبت میراث های طبیعی استان ازاین روستا بازدید خواهند داشت ودر جهت ثبت درختان کهنسال نیز اقدامات لازم صورت خواهد گرفت وهمچنین سایر قابلیت های این روستا تصویر برداری نیز خواهد شد.
وی باا شاره به اینکه سال ۹۵اعتبارات خوبی در بخش پژوهش وکاوش داریم وتنها بخشی که مورد کاوش قرار نگرفته است بخش سده شهرستان قاین است گفت: یکی از مناطقی که امسال مورد پژوهش کارشناسی قرار خواهد گرفت روستای بادامک است .
رئیس اداره میراث فرهنگی وصنایع دستی قاین گفت: درمرحله اول این روستا مورد کاوش باستان شناسان قرار خواهد گرفت وآثار باستانی شناسایی ودر مرحله بعد طرح گردشگری دراین روستا اجرا خواهد شد.
عباسی گفت: سال گذشته ۳۰۰میلیون ریال در بخش نیمبلوک ومرکزی برای کاوش های باستان شناسی هزینه وتعدادی از آثار تاریخی این بخش ها مورد پژوهش قراروکاوش قرار گرفته اند.
روستای بادامک از روستاهای بخش سده در ۶۵کیلومتری قاین است وجاذبه های تاریخی وطبیعی آن هرساله شاهد حضور گردشگران زیادی از اقصی نقاط کشور دراین روستاست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا