سیاسی

ایندیپندنت: ایران ۵ روزه بمب اتمی می‌سازد!

به گزارش نسیم قائن ، پایگاه انگلیسی ایندیپندنت (Independent) با انتشار گزارشی به انعکاس مغرضانه اظهارات علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی در رابطه با برنامه هسته ای کشور پرداخته است.
علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به هشدار اخیر رئیس جمهور به آمریکا در صحن علنی مجلس درباره نقض برجام و از سرگیری برنامه هسته‌ای تاکید کرد: فردو را به نحوی در برجام تثبیت کردیم که اگر اراده کنیم تا پنج روز می توانیم غنی سازی ۲۰ درصد را آغاز کنیم.
ایندیپندنت اما با مصادره به مطلوب اظهارات آقای صالحی از ساخت بمب اتمی توسط ایران سخن به میان آورده و عنوان کرده است:
«رئیس سازمان انرژی هسته ای ایران هشدار داد در صورتی که آمریکا توافق هسته ای را لغو نماید ایران می تواند طی مدت ۵ روز به شرایطی برسد که بمب هسته ای بسازد.
علی اکبر صالحی یکی از معاونان رئیس جمهور ایران این اظهارات را در تلویزیون ملی این کشور عنوان کرد؛ اظهاراتی که به نظر می رسد در پاسخ به تحریم های روز افزون آمریکا علیه این کشور مطرح شده باشد.
صالحی با اشاره به این موضوع گفت: “البته ما علاقمند نیستیم که چنین اتفاقی بیفتد؛ ما برای برجام خیلی زحمت کشیدیم و آن را به آسانی به دست نیاوردیم که به آسانی از دست بدهیم، ما برجام را قبول داریم به آن پای بندیم، می‌خواهیم بماند و این را در چارجوب مصالح و منافع ملی، منطقه‌ای، ان پی تی و بین المللی می‌دانیم.”
آقای صالحی گفت که آمریکا از سرعت بازگشت سریع ایران به شرایط پیش از توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ شگفت زده خواهد شد. وی افزود: “اگر اراده کنیم در فردو حداکثر تا پنج روز می‌توانیم غنی سازی ۲۰ درصدی را آغاز کنیم و این خیلی معنی دارد.”»
گفتنی است آقای صالحی با اشاره به هشدار اخیر رئیس جمهور به آمریکا در صحن علنی مجلس درباره نقض برجام و از سرگیری برنامه هسته‌ای تاکید کرد: این هشداری نیست که در خلاء باشد، هشدار بدون پشتوانه نیست این‌ها براساس داده‌هایی است که آقای رئیس جمهور دارد.
وی گفت: رئیس جمهور و مجموعه نظام از مجموعه فعالیت‌های سازمان انرژی اتمی مطلعند ما وظیفه داریم فعالیت‌های سازمان را به اطلاع مسئولان بالادست برسانیم و آمادگی‌های لازم را اعلام کنیم تا اگر خواستند تصمیمی بگیرند بدانند که شرایط به چه صورت است. قرار است خبرنگاران از جاهای مختلف این مرکز هسته‌ای دیدن کنند. اگر تصویری از گذشته داشته باشید و تصویر کنونی آن را ببینید، خواهید دید که چقدر تفاوت کرده است و چقدر فعالیت انجام می‌شود، به خصوص در زمینه ایزوتوپ‌های پایدار و آزمایشگاه‌های مختلفی آن.
جام نیور

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا