سیاسی

ایران آماده همکاری با کشورهای اسلامی در زمینه دانش پزشکی است

به گزارش نسیم قائن ،سیدحسن قاضی زاده هاشمی روز سه شنبه در مراسم افتتاحیه رسمی رویداد مشهد پایتخت فرهنگی جهان اسلام در حرم امام رضا (ع) افزود: جمهوری اسلامی ایران در زمینه علوم از جمله پزشکی پیشرفت های خوبی داشته به طوری که در شاخصه رشد علمی رتبه ۱۶ جهان و در حوزه تعداد مقالات ثبت شده در پایگاه های بین المللی، رتبه اول را به خود اختصاص داده است.
وی با تاکید بر ضرورت تولید ثروت از راههای علمی بیان کرد: امروز کشورهایی قدرتمند هستند که دانش غنی تری باشند .
وی با تاکید بر گسترش روابط بین کشورهای جهان اسلام بویژه تبادل تجربیات و یافته های علمی گفت : کشورهای مسلمان در سایه اتحاد و همبستگی می توانند پرچمدار تولید علم و پیشرفتهای علمی در حوزه های مختلف باشند.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد : طرح تحول نظام سلامت از دستاوردهای دولت تدبیر و امید است که با فراگیر شدن بیمه در کشور، نتایج خوبی به همراه داشت و باعث کاهش هزینه های درمان شد و این طرح ۲ بار از سوی سازمان بهداشت جهانی مورد تقدیر قرار گرفت.
قاضی زاده با اشاره به بیمه شدن تمام ایرانیان در این طرح گفت: این طرح منجر به کاهش هزینه های درمان شده است به طوری که روستائیان فقط سه درصد و شهرنشنیان ۶ درصد هزینه های درمان را می پردازند.
وی با تاکید بر ارتباط کشورهای مسلمان با مجامع دانشگاهی و بهره مندی از ظرفیت دانشمندان اسلامی افزود : باید ارتباط موثرتری بین پژوهشگران اسلامی با موسسه علمی و فرهنگی آیسسکو وجود داشته باشد.
وی اظهار کرد : کشورهای مسلمان باید در کنار فرهنگ که رکن اصلی در تعامل کشورهاست نسبت به آموزش علوم و ارتباطات و تبادل تجربیات در این زمینه تلاش کنند.
وی گفت : کشورهای اسلامی با هدف دستیابی به صلح جهانی در سایه آموزه های اسلام،‌ باید الگویی برای صلح جهانی باشند.
وی با بیان اینکه از ظرفیت مشهد ۲۰۱۷ باید به خوبی استفاده کرد، افزود : گردشگری مذهبی از شاخه های اصلی گردشگری است که مشهد جایگاه ویژه ای در این زمینه دارد و سال گذشته بیش از ۲۵ میلیون زائر به این شهر سفر کردند.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: این کلانشهر در زمینه گردشگری سلامت نیز تجربه ارزشمندی دارد و هر ساله جمع قابل توجهی از مردم کشورهای همسایه برای دریافت خدمات سلامت به این شهر سفر می کنند.
سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی(آیسسکو) وابسته به سازمان کنفرانس اسلامی هر ساله سه کشور را از حوزه کشورهای آفریقایی، عربی و اسلامی غیرعربی به عنوان پایتخت فرهنگ اسلامی انتخاب می کند.
در همین چارچوب کلانشهر مذهبی مشهد در سال ۲۰۱۷ میلادی به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در آسیا انتخاب شد که امروز آغاز این مراسم با حضور صدها میهمان داخلی وخارجی است.
در مراسم رسمی افتتاحیه این رویداد بزرگ مسئولان شخصیت های برجسته کشوری از جمله وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی،بیش از ۲۵۰ میهمان خارجی از کشورهای اسلامی اعم از وزرا ، نمایندگان مجلس ، سفرا ، کاردارها ، شخصیت های فرهنگی و مذهبی حضور دارند.
منبع:ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا