سیاسی

ایده های بزرگ برای «بزرگمهر»

به گزارش نسیم قائن ، دکتر «شفیعی میم» گفت: توسعه فضای فیزیکی، افزایش رشته های کاربردی و کارآفرین در مقاطع مختلف و جذب هیئت علمی کارآمد در برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت دیده شده است.
وی در مورد تاریخچه این دانشگاه گفت: آموزشکده فنی قاین در سال ۹۰ به دانشکده فنی و مهندسی ارتقا یافت پس از آن در اواخر سال ۹۱ مجوز ۲ دانشکده علوم انسانی و علوم پایه و ۶ رشته در این شهر با ارائه طرح توجیهی گرفته شد که با وجود این ۳ دانشکده و ۹ گرایش شرط لازم برای ایجاد دانشگاه فراهم بود و پس از بررسی درخواست اواخر مرداد سال ۹۲ مجوز استقلال دانشگاه بزرگمهر قاینات داده شد.
به گفته وی دانشگاه های تازه تاسیس همیشه با یک سری چالش ها دست و پنجه نرم می کنند که نیاز است مورد حمایت جدی از سوی مسئولان کشوری و استانی قرار گیرند و با سایر دانشگاه ها که سال ها از فعالیتشان می گذرد مقایسه نشوند.
کمبود نیرو و فضای فیزیکی
وی کمبود نیروی انسانی چه در بعد آموزشی و چه در بعد اداری را مهم ترین چالش پیش رو عنوان کرد و افزود: در حال حاضر ۱۴ عضو هیئت علمی دائمی داریم و حدود ۵۰ استاد مدعو که نیاز به جذب هیئت علمی در برخی رشته ها مانند کامپیوتر و حسابداری بیشتر احساس می شود و امیدواریم حداقل درگام اول بورسیه در این رشته ها بگیریم.
وی کمبود فضای فیزیکی را دومین مشکل پیش رو دانست و افزود: در حال حاضر ۵/۸ هکتار زمین و ۱۰ هزار مترمربع زیربنای آموزشی داریم این فضا برای یک سال آینده کافی است اما با توجه به چشم انداز دانشگاه و افزایش پذیرش دانشجو در ۲ سال آینده با مشکل روبرو خواهیم بود. وی با تاکید بر این که درصدد توسعه این دانشگاه هستیم ادامه داد: عملیات اجرایی سالن آمفی تئاتر و کتابخانه به زودی شروع خواهد شد و سلف سرویس ساختمان آموزشی فاز ۲ آن در حال مطالعه و فاز ۳ نیز در دستور کار قرار دارد. به گفته وی، برای ایجاد فضاهای فوق برنامه و کمک آموزشی این میزان زمین کافی نیست و به دنبال زمین وسیع تری هستیم در این رابطه رایزنی ها با راه و شهرسازی انجام شده و منتظر نتیجه گیری و زمان واگذاری زمین هستیم که به توسعه مدنظر دست پیدا کنیم.
۶ رشته در دستور کار
سرپرست دانشگاه بزرگمهر قاینات با تاکید بر این که در سند چشم انداز توسعه دانشگاه بیشتر به سمت رشته های مورد نیاز منطقه و فرا منطقه که کار آفرین باشند پیش می رویم افزود: در برنامه کوتاه مدت ۶ رشته و گرایش جدید در دستور کار داریم که از این تعداد رشته های مکانیک و کامپیوتر در مقطع ارشد و بقیه کارشناسی پیوسته هستند که در صورت تأیید شورای گسترش مهر یا بهمن امسال در این رشته ها دانشجو می پذیریم.
به گفته دکتر «شفیعی میم» در افق ۱۴۰۴ ایجاد ۲ پژوهشکده و رشته های متناسب با محصولات استراتژیک استان به منظور استفاده بهینه از این محصولات در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا را مد نظر داریم.
رشد ۱۱۵ درصدی اعتبار ۹۴
وی با اشاره به میزان اعتبار دانشگاه در سال ۹۴ افزود: اعتبار پارسال بر اساس دانشکده بود چرا که زمان تبدیل به دانشگاه لایحه بودجه به مجلس رفته بود و همان بودجه دانشکده ها تبدیل به کد بودجه مستقل شد که با یک سری کمبود اعتبارهایی روبرو بودیم. وی با مقایسه اعتبار ۳٫۸ میلیارد تومان امسال و ۱٫۷میلیارد تومان پارسال ادامه داد: امسال بر اساس توجیهاتی که آورده شد اعتبار دانشگاه ۱۱۵درصد رشد داشته که اگر تخصیص یابد بسیاری از مشکلات ما رفع خواهد شد.
هزار دانشجوی فعال
به گفته وی، حدود هزار دانشجوی فعال داریم ولی آمار دانشجویان بالاتر از این مقدار است چرا که عده قابل توجهی از دانشجویان مهمان در دانشگاه های دیگر هستند که جزو آمار فعال ما نیستند.
وی ادامه داد: این دانشجویان در ۹رشته کارشناسی پیوسته نظیر کامپیوتر، عمران، مکانیک، ریاضیات و کاربردها، آمار و کاربردها، علوم کامپیوتر، فقه و حقوق اسلامی، جغرافیا گرایش برنامه ریزی شهری ، حسابداری و ۳ رشته کاردانی و ۳ رشته کارشناسی ناپیوسته مشغول به تحصیل هستند.
خراسان جنوبی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا