سیاسی

انتخابات استانی پای جریان‌های قدرت و ثروت را به مجلس باز می‌کند/ افزایش شکاف میان مردم و نمایندگان با روش جدید

به گزارش نسیم قائن ، نصرالله پژمان فر، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در گفتگو با خبرنگار سیاسی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در خصوص طرح استانی شدن انتخابات اظهار داشت: استانی شدن انتخابات در صورتی شدنی است که مقدمات و شرایط آن در کشور فراهم باشد؛ اما با یک نگاه ساده به تجربه کشورهای دیگر در این مساله می بینیم که این کار با چه پشتوانه ای در کشورهای دیگر انجام گرفته است.
وی با اشاره به برخی از کشورهای خارجی که به صورت استانی انتخابات برگزار می کنند اظهار داشت: در این کشورها، جریان های سیاسی کشوری لیست خاصی به عنوان حزب برای خود در نظر گرفته و آن را منتشر می کنند. دیدگاه های نظامی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، آموزشی و … هر حزب مشخص است.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه انتخابات استانی زمانی جواب می دهد که احزاب در کشور مشخص باشد یادآور شد: وقتی احزاب مشخص باشد هر فردی باید در چارچوب حزب موضع گیری کند و در شرایط فعلی که در کشور احزاب درستی وجود ندارد این شیوه از انتخابات اساساً مشکل آفرین خواهد شد.
پژمان فر در ادامه افزود: اگر احزاب راه بیفتند آنوقت است که ه رنماینده رد چارچوب حزب کار را پیگیری می کند اما در این شرایط نماینده ها همچنان به مسیر پیگیری امور به صورت انفرادی ادامه می دهند. برای اینکه بتوانیم چنین جریانی در کشور شکل بدهیم باید تشکل های سیاسی منسجم داشته باشیم.
وی همچنین گفت: در این شرایط تشکل های سیاسی توانایی این را ندارند که وقتی از یک شهر بیرون رفتند پیگیر امورات کلی باشند و برای اینکه این کار را انجام بدهند باید جریان سیاسی پشت سر آن قرار بگیرد؛ اگر جریان سیاسی نتواند پشت سر کاندیداهای استانی قرار بگیرد طبیعتاً جریان های وابسته به قدرت و ثروت پشت سر آن قرار میگیرند.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه اگر انتخابات استانی شود واقعا نگران هستیم که کشور در آینده با چه چالش هایی مواجه می شود؛ گفت: مباحث زیادی مطرح شده است و استانی شدن انتخابات شکاف های بین مردم و نمایندگان را بیشتر کرده و همین مساله منجر به صف بندی و دسته بندی در کشور می شود که این صف بندی ها برای اینکه بتوانند کنار هم قرار بگیرند متفع کشور را فدا می کنند.
پژمان فر در پایان تأکید کرد: طبیعی است که در این صف بندی ها هرکس بخواهد به منافع بیشتری دست پیدا کند این صف بندی ها را شکل داده و مسائل اصلی مانند منفعت مردم، همچنین اهداف اصلی زیر سوال می رود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا