سیاسی

اقتصاد مقاومتی نیاز به فرهنگ سازی وگفتمان سازی دارد

به گزارش نسیم قائن ، بهمن کهن ترابی فرماندار قاین در اولین جلسه ستاد اقتصادمقاومتی شهرستان گفت: اقتصاد مقاومتی از دغدغه هایی است که مقام معظم رهبری چندسالی است در سخنرانی ها وبیاناتشان به آن اشاره داشته اند وبه درستی به مشکل اساسی وخلاء اساسی کشور وعدم توجه به اقتصادمقاومتی اشاره وهمه را به این موضوع رهنمود نموده اند.
وی افزود:بحث اقتصاد مقاومتی و مباحث اقتصادی دغدغه مقام معظم رهبری است که چند سالی است که در سخنرانی ها و دیگر برنامه ها به آن اشاره و تأکید دارند.
فرماندار باشاره به اهم محور های مورد تأکید رهبری گفت: احیا و به حرکت در آوردن تولید داخلی، شناسایی و تمرکز بر فعالیت ها و زنجیره های مزیت دار اقتصادی، خودداری از خرید های خارجی تضعیف کننده تولید داخلی، مدیریت منابع مالی خارجی آزاد شده، دانش بنیان نمودن بخش های مهم و حساس اقتصادی، بهره برداری از بخش هایی که قبلا سرمایه گذاری کلان شده، شرط انتقال فناوری در معاملات خارجی، مبارزه جدی با فساد، ویژه خواری و قاچاق در کشور، ارتقای بهره وری انرژی و نگاه ویژه به صنایع متوسط و وکوچک که مورد تاکید رهبری است ولذا امسال که به نام سال اقتصاد مقاومتی ،اقدام وعمل نام گذاری شده است بایداز مرحله حرف وشعار وتئوری پردازی رد شده وبه مرحله عمل برسیم.
کهن ترابی افزود: توجه به وضعیتی که در سال های گذشته از جمله تحریم ها داشته ایم در همین شهرستان قاینات مشاهده می کنیم که بخش عمده ای از واحد های تولیدی وصنعتی ما خوابیده است ویا با ظرفیت بسیار کمتری در حال کار است ومی توان این را به استان وکشور تعمیم داد.
وی افزود:باتوجه به ظرفیت های بسیار خوبی که در شهرستان وجود دارد ما به سرمایه گذاری بخش خصوصی نیاز داریم اما به دلیل برخی از مشکلاتی که سرمایه گذاران دراین مناطق محروم با آن مواجه می شوند وگاها نامه نگاریهاوقانون های سختی که درشهرستان واستان ما اجرا می شود اکثرا حاضر به سرمایه گذاری در مناطق محروم نیستند.
فرماندار قاین بیان داشت:مهمتر از بحث اقتصاد ومعیشت وحل مشکلات اقتصادی مشکل دیگری نداریم واولویت اصلی ماست ودستگاههای مربوطه توجه داشته باشندکه درسال۹۵هیچ کاری واجب تر از بحث اقتصادی وتوجه به اقتصاد ومعیشت مردم نداریم وسال آخر دولت است ودولت هم زحمات بسیار زیادوطاقت فرسایی در بحث سیاست خارجی ودر حوزه تنش زدایی در روابط بین المللی،دربحث هسته ای وکاهش تحریم ها داشته است وعلی رغم همه مشکلاتی که ما هم میدانیم اماوضعیت را به نقطه ای رسانده اند که باید توجه به مباحث داخلی بیشتر شود.
کهن ترابی گفت:در دنیای بین الملل همه حوزه ها به یکدیگر گره خورده است ودولت هم باید از همه زحماتش نتیجه بگیرد چرا که سال آینده انتخابات در پیش است وتیم اقتصادی دولت هم یک تیم قوی است وسازمان مدیریت ووزارت خانه هایی که به گونه ای اقتصادی هستند افراد ماهر وپرکاری هستند وامسال هم ستاد فرماندهی در اقتصاد مقاومتی تشکیل شده است وهیچ کاری مهم تر از بخش اقتصادی وبه ویژه بخش تولید نداریم.
به همین جهت موظف به رفع تنگناهای اقتصادی هستیم ودر همایشی هم که سال گذشته استانداران وفرمانداران داشتندشخص رئیس جمهور از فرمانداران واستانداران خواست که در بحث اقتصاد مقاومتی ورود پیدا کنیم واگر دراین زمینه مسئولین شانه خالی کنند رئیس جمهوراعلام داشتند که هیچ عذری را نخواهیم پذیرفت وما مدیران باید توجه به این موضوعات داشته باشیم.
فرمانداربا تاکید برهمکاری دستگاههای اجرائی در رفع مشکلات اقتصادی گفت: یک هم افزایی،یک هم پوشانی ویک همراهی نیاز است وبهترین ابزار در شهرستان برای برخی از مشکلات بحث گفتگووهماهنگی بین بخشی ودوری از منیت های مدیریتی است که باید به آن توجه شود.
کهن ترابی با اشاره به اهداف ستاد اقتصاد مقاومتی گفت:یکی از اهدافی که ستاد دنبال خواهد کرد رفع بیکاری وکاهش بیکاری است وهمان طور که رهبری فرمودند من شرمنده می شوم وقتی جوانی بیکار وبا دست خالی به خانه بر می گردد همه ما باید این شرمندگی وناراحتی راداشته باشیم ودرجهت رفع بیکاری که احساس می کنیم به مرحله بحرانی رسیده است گام های اساسی برداشته شود.
وی تصریح کرد؛نتیجه اقتصاد مقاومتی افزایش رفاه،بهبود وضعیت اقتصادی مردم ،اشتغال زایی واصلاح شکاف طبقاتی است وبیشتر به دنبال اهداف کیفی آن هستیم واشتغال پایدار وثابت واشتغال مولد برای ما مهم است واولیتها واهدافی که در ستاد اقتصاد مقاومتی به آن توجه خواهیم داشت همین موضوع بیکاری واشتغال خواهد بودوجلسات ستاد نیزخروجی قابل اجرا وعملیاتی شدن در شهرستان قاین داشته باشد وراهکاری را ارائه ندهند که قابلیت عملیاتی شدن در واحد های تولیدی را نداشته باشد.
فرماندارقاین گفت: از ظرفیت علمی وپژوهشی دانشگاهها ومراکز پژوهشی دانشگاهها ومراکز آموزش عالی برای حل مشکلات اقتصادی نیزبایداستفاده شود.
کهن ترابی درادامه سخنانش اظهارداشت:اقتصاد مقاومتی فقط توسط دولت،یک ارگان ویک دستگاه قابل حل وپیشبرد نیست وباید از ظرفیت همه مردم وسمن ها استفاده شود ومردم را باید در اقتصاد مقاومتی درگیر کرد وتمام اقتصاد مقاومتی محورش بردوش مردم است وتا زمانی که مردم را درگیر نکنیم بعید می دانم که در تولید داخلی واقتصاد مقاومتی به سرانجامی برسیم.
وی افزود:اقتصاد مقاومتی نیاز به فرهنگ سازی وگفتمان سازی دارد واین گفتمان سازی باید در تک تک افراد جامعه به بار بنشیندوفقط نباید توسط دستگاهها ارائه شودبلکه باید فرهنگ اقتصاد مقاومتی را گفتمان سازی کنیم وگفتمان هم یعنی رفتار ومنش ثابت در جامعه .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا