سیاسی

اقتصاد مقاومتی در شعار عملیاتی نمی شود/ادارات وبانک هامانعی برای ایجاد اشتغال درشهرستان نباشند

به گزارش نسیم قائن ، این روزها دولت تمام توان خودرا به کار گرفته است تا بتواند رکودحاکم برشهرک های صنعتی کشور را ازاین گردنه رکودخارج کند ویکی از سیاستهای دولت رفع موانع تولید برسرراه واحد های صنعتی است که دراین زمینه وام هایی به سرمایه گذاران واحد های تولیدی اعطا می شود.
اگرچه اعطای این وام هابرای تعداد محدودی از واحد های تولیدی که تا حدودی فعال هستند کارایی دارد اما همین هم با سنگ های کلانی که از سوی برخی بانک ها در سرراه سرمایه گذاران قرار می گیرد اکثر دریافت کنندگان را بامشکلاتی مواجه کرده است.
احمد صاحبی رئیس اداره صنعت،معدن وتجارت شهرستان قاین در گفتگو با خبرنگار نسیم قاین با گلایه از عدم همکاری بانکها با واحد های تولیدی اظهارداشت:این طرح که درراستای کمک به واحد های تولیدی ارائه شده است دراکثرمواقع مقرون به صرفه نیست چراکه با کارمزد ۱۸درصد ارائه می شود( این درحالی است که در کشور همسایه ما افغانستان وام ۲درصد به صنعت گران اعطا می شود)وسرمایه گذاران در کشورموظف به پرداخت سودهای کلان هستند وقطعا واحد های تولیدی که کاملاتعطیل هستند با دریافت این وام فقط می توانند بدهی های خود به اداره امور مالیاتی،اقساط معوقه وتامین اجتماعی و… را پرداخت کنند وعملا در تولید کار خاصی صورت نمیگیرد.
اقتصاد مقاومتی در شعار عملیاتی نمی شود
وی افزود: اگر مسئولین واقعا می خواهند کمکی به چرخه تولید داشته باشند باید همکاری بیشتر بین سازمانی واداری منجمله ادارات امور مالیاتی،تامین اجتماعی و… ایجاد کنند وحمایت کلان کشوری از سرمایه گذاران صورت گیرد.
رئیس اداره صنعت،معدن وتجارت قاین با بیان این که ما مخالف اجرای قانون نیستیم گفت:متاسفانه قانون های کلان کشوری در شهرهایی که عمدتا صنعتی نیستند نیز ارائه می شود که این به ضررسرمایه گذارانی است که درشهرهای کوچک تر سرمایه گذاری می کنند .
وی افزود: متاسفانه در شهرهای کوچک مرّقانون اجرا می شود ومانع ایجاد اشتغال در شهرستان می شوند که باید کمک کنیم کارها روی غلطک بیفتد نه اینکه بعضی ادارات هرروز به بهانه های واهی سرمایه گذار را از کارواقدامات خودش پشیمان کنند.
رئیس اداره صنعت معدن وتجارت شهرستان گفت: اینکه ما فقط درراستای اقتصاد مقاومتی شعار بدهیم واعلام کنیم برای سرمایه گذاران فرش قرمز پهن می کنیم کافی نیست وبایستی درعمل هم نشان داده شود نه اینکه هراداره ای به یک سمت وسو رفته ومرّقانون خودرا اجرا کند .
بیکاری موجب خلاف وبزهکاری می شود
وی افزود: اگر به آمار بزهکاری در کشور نگاهی بیاندازیم ،براساس نظر کارشناسان اکثر این بزهکاری ها به علت بیکاری وعدم اشتغال اتفاق افتاده است ولذا درخواست ما از همه مسئولین شهرستان واستان وکشور این است که اگر زمانی یک نفر به فکر ایجاد اشتغال در شهرستان هاست همکاری بیشتری با این سرمایه گذاران داشته باشند تا بتوانیم حداقل با ایجاد یک شغل،از یک کار خلاف وبزهکاری در جامعه جلوگیری کنیم.
صاحبی در ادامه با بیان اینکه دولت دیگر حاضر به سرمایه گذاری در بخش صنعت نیست واین خود ما مسئولین هستیم که اگر واقعا دلمان برای پیشرفت شهر وخارج شدن از رکود در این شهرستان می سوزد وارد گود شویم نه اینکه احساس کنیم این پست ومقام ما ارثیه پدری است وهمیشه برای ما خواهد ماندولذا باید گرهی از کار مردم باز کنیم .
ادارات مانعی برای ایجاد اشتغال درشهرستان نباشند
رئیس اداره صنعت ،معدن وتجارات شهرستان بابیان اینکه ادارات وبانکها در شهرستان ها برای رونق کار مردم ورفع موانع ومشکلات ایجاد وراه اندازی شده اند گفت: بهتر است که این ادارات برای رفاه حال مردم وسرمایه گذاران باشند نه مانعی برای ایجاد اشتغال وقطعا درهرشهرستانی باید بهای بیشتری از سوی مسئولین استانی نیز به ادارات وبانک های شهرستانی داده شود ودست ادارات هم دراین زمینه ها بیشتر برای کمک باز گذاشته شود.
وی افزود: یقین بدانید افراد غریبه حاضر به سرمایه گذاری در شهرستان نیستند ولذاباید سرمایه گذاران وهمشهریان خودمان را که در کلان شهرها سرمایه دارند را نسبت به طرح های اقتصادی شهرستان توجیه نماییم.
صاحبی گفت:این سرمایه گذاران از دل همین مردم هستند ومردم اکثرا نسبت به طرح های اقتصادی در شهرستان توجیه نیستند واگربرنامه هایی داشته باشیم ونسبت به راه اندازی واحد های صنعتی مادر که در شهرستان داریم ازجمله سیمان وفولاد قاین سرمایه گذاران توجیه شوند قطعا زمینه ایجاد اشتغال هم در شهرستان فراهم می شود.
پیشنهاد همایش سرمایه گذاری وتوسعه در شهرستان
وی تصریح کرد: یکی از برنامه های پیشنهادی ما برگزاری همایش سرمایه گذاری وتوسعه شهرستان است واگر قطعا همه ارگانها ونهادها دراین زمینه ها همکاری داشته وبه عنوان مثال ۱۰۰میلیون در این زمینه هزینه کرده واز همه کسانی که به نوعی می توانند در ایجاد وراه اندازی صنایع کوچک با توجه به واحد های صنعتی مادر در شهرستان توجیه شوند قطعا چندین برابر این ۱۰۰میلیون به شهرستان فایده خواهد رسید.
صاحبی ادامه داد: مردم از صنعت سررشته ندارند واگر توجیه شوند خود پای کار می آیند وبه نظر من مردم برای ایجاد اشتغال توجیه درستی نشده اند وادارات هم دراین زمینه مقصربوده اند وگاها کم کاری کرده اند .
بیشترین هزینه بخش تولید مربوط به حمل ونقل
رئیس اداره صنعت معدن وتجارت قاین اظهارداشت: در بحث تولید بیشترین هزینه ها مربوط به بخش حمل ونقل است وقطعا کارخانه ها وواحد هایی که در شهر ها ایجاد می شود باید نزدیک به مواد اولیه این واحد تولیدی باشند که برای سرمایه گذار هم سود آور باشد واگر دراین زمینه ها سرمایه گذاران توجیه اساسی شوند ومسئولین هم همکاری وهمراهی کند قطعا موفقیت بیشتری حاصل خواهد شد.
وی افزود: ما در شهرستان نیروهای تحصیل کرده زیادی داریم وزیرساختها نیز فراهم است وبا توجه به اینکه هم مرز با کشور افغانستان هستیم ،تجّار این کشور هم حاضر به معامله با ایران هستند اما متاسفانه باتعطیل شدن بازارچه مرزی یزدان که روزگاری به عنوان بازارچه نمونه استان وکشور بود ضربه سنگینی برپیکره اقتصادی شهرستان واستان وارد شده است که می طلبد مسئولین در این زمینه نیز تلاش بیشتری برای راه اندازی وفعال شدن این بازارچه داشته باشند.
وی در پایان با اشاره به بخشی از فعالیت های این اداره طی ۶ماه گذشته گفت: یک پروانه بهره برداری با ایجاد اشتغال برای ۴۷نفر در شهرک صنعتی قاین صادرشده است و۲پروانه دیگر دردست اقدام است وهمچنین تاکنون۸جواز تاسیس صادرشده است وپیش بینی می شود برای ۹۴نفر اشتغال ایجاد شود.
وی در خصوص تعداد پروانه های کِسبِ صادرشده دراین ۶ماه گفت: با صدور ۱۸۳ پروانه در این مدت برای ۲۰۰نفراشتغال ایجاد شده است.
صاحبی با اشاره به واحد های صنفی بازرسی شده نیز اظهارداشت:درطول ۶ماه گذشته ۱۷۷۸مورد بازرسی صورت گرفته است که ازین تعداد ۵۶مورد تخلف شناساسی شده است وتاکنون ۵۰مورد پرونده تخلف به ارزش ریالی ۹۵میلیون و۶۳۶هزارو۷۸۱ریال تشکیل شده است.
وی افزود: درراستای این بازرسی ها ۹۴گشت مشترک با سایر ارگان ها انجام شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا