سیاسی

افق گاز رسانی به مناطق ومحلات عشایری قاینات

به گزارش نسیم قائن ، مدیر کل عشایری استان در جلسه شورای عشایری بخش سده در منطقه عشایری قیصار و در جمع سرگروه های عشایری شهرستان قاینات از اختصاص ۱۱۴ میلیارد ریال اعتبار از محل تملک دارایی های استانی و ملی به عشایر خبر داد و اظهار کرد: از این رقم تاکنون ۴۵ میلیارد ریال اختصاص یافته است.
مهندس« قوسی» این نوید را هم داد که هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال تسهیلات برای جبران خشکسالی ها و اجرای طرح های اولویت دار اشتغال پایدار ، صنایع تبدیلی، فراورده های دامی، جمع آوری گیاهان دارویی وتأمین گوشت قرمز در کشور اختصاص یافته است که به زودی سهمیه استان اختصاص خواهد یافت. به گفته وی امسال ۱۱۰ میلیارد ریال تسهیلات ارزان قیمت به عشایر اختصاص یافته که برای تأمین علوفه و نیازمندی های آنان درحال پرداخت است. مدیر کل امور عشایری استان دربخش دیگری از سخنان خود جمعیت عشایری استان را ۱۵ هزارو ۶۷۶ خانوار یعنی ۱۳درصد جمعیت کل استان اعلام و تاکید کرد: عشایر افرادی تولید کننده هستند که با کمترین امکانات بیشترین بهره را برای کشور ایجاد می کنند و بر این اساس باید برای رفع مشکلات این قشر نگاه ویژه ای داشت. وی یکی از مشکلات عشایر را بازار فروش نامناسب تولیدات این قشر اعلام و بر احداث بازارچه های فروش محصولات عشایری در ورودی شهرها تأکید کرد.
افزایش درآمدزایی عشایر
قوسی با بیان این که در برنامه ۵ ساله باید درآمد عشایر از ۱۱ به ۲۵ میلیون ریال برسد افزود:در این زمینه مسئولان باید با خدمات شایسته در مناطق عشایری باعث جلوگیری از مهاجرت آن ها به شهرها شوند. در این نشست فرماندار قاینات هم گفت: از محل اعتبارات امسال ۱۱ میلیارد و ۶۰۰میلیون ریال برای اجرای ۱۵ طرح عمرانی خدماتی اختصاص یافت که این اعتبارات در راستای تجهیز ۶ حلقه چاه آب شرب انسان و دام، احداث آبشخور، احداث منبع بتنی، مرمت ایل راه های عشایری، نفت رسانی و گاز رسانی به محلات عشایری است.
دکتر «کهن ترابی» افزود: طرح گاز رسانی به مناطق ومحلات عشایری شهرستان مطالعات آن انجام شده و در صورت تأمین اعتبارات لازم در سال آینده اجرایی خواهد شد. وی با اشاره به این که در ۵ سال گذشته اعتبارات خوبی به عشایر شهرستان اختصاص یافته است تصریح کرد:سال آینده نیز اعتبارات افزایش خواهد یافت. فرماندار به مسائل آموزشی و عشایری تاکید کرد و گفت: هیچ دانش آموز عشایری نباید از تحصیلات و امتیازات آموزشی و از وسایل رفت و آمد محروم شود.
مدیر کل روستایی استانداری هم در این نشست عشایری گفت: دولت در راستای اشتغال پایدار درمناطق عشایری و روستایی از یک تا ۲۰ میلیارد ریال تسهیلات ارزان قیمت اختصاص داده است.این تسهیلات در مناطق عشایری با بهره ۶ درصد در مناطق مرزی ۴ درصد و در شهرک های صنعتی روستایی با بهره ۱۰ درصد در اختیار متقاضیان قرار می گیرد.
«خواجوی» در زمینه پیگیری مشکلات مطرح شده از سوی عشایر، برای تأمین تسهیلات مورد نیاز پرورش شتر مرغ در شرکت تعاونی و پیگیری اعتبارات لازم برای طرح آب رسانی قیصار قول مساعد داد. در ادامه معاون امور عمرانی فرماندار در سخنانی اظهار کرد: عشایر با تکیه بر توان و ظرفیت های خود برای تولید محصولات مختلف دامی در صف مقدم تحقق اقتصاد مقاومتی قراردارند.
مهندس« بیکی»بر تأمین آب آشامیدنی انسان ودام، اصلاح طرح سامان دهی عشایری ،اصلاح قوانین مربوط به استفاده دام عشایر از مراتع در زمان ییلاق و قشلاق ،ممیزی مراتع و همچنین گازرسانی به مناطق عشایری تأکید کرد و خواستار بخشودگی عوارض ومالیات در مناطق عشایری و راه اندازی بازارچه فروش محصولات و اصلاح نژاد بزسانن و بز سیاه و برگزاری کلاس های آموزشی صنایع دستی درمنطقه عشایری شد.
سپس بخشدار نیم بلوک به نمایندگی از بخشداران یکی از مشکلات اصلی محلات ومناطق عشایری را نبود راه دسترسی مناسب، نبود آب شرب انسان و دام و کمبود وسایل آموزشی و بهداشتی اعلام کرد.
«گلچین» احداث سدهای خاکی، ایجاد بازارچه فروش محصولات، اصلاح قوانین استفاده عشایر از مراتع، گاز رسانی به مناطق عشایری و ایجاد اشتغال پایدار برای ماندگاری عشایر را از جمله خواسته ها برشمرد.
در ادامه رئیس اداره گاز شهرستان قاینات هم گفت: طرح مطالعات گاز مناطق عشایری انجام شده و در صورت تأمین اعتبارات لازم در سال آینده اجرا خواهد شد. در این نشست سرگروه های عشایری بخش نیم بلوک، سده و مرکزی باطرح مسائل و خواسته های عمده عشایری شهرستان از جمله احداث انبار ذخیره علوفه دامی، تأکید بر گاز رسانی به مناطق عشایری، احداث چاه کشاورزی، احداث بازارچه فروش محصولات دامی، آنتن دهی تلفن همراه، ایجاد شبکه های تلویزیونی بیشتر، احداث خانه عالم وخانه بهداشت و مرمت قنوات و افزایش تانکر های آب شرب و برق رسانی به مناطق و محلات عشایری، اصلاح آیین نامه سامان دهی عشایر ابراز امیدواری کردند این جلسه برخلاف ۱۳ جلسه دیگر برگزار شده از خروجی خوبی برخوردار باشد.
به گزارش خبرنگار ما در حاشیه این نشست نمایشگاه توانمندی ها و صنایع دستی ومحصولات دامی و زندگی عشایر مناطق عشایری بخش سده افتتاح شد و مورد بازدید مهمانان قرار گرفت .
خراسان جنوبی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا