سیاسی

افغانستان«یزدان» را بست

به گزارش نسیم قائن ، امسال برای چندمین بار است که افغانستان بازارچه های مرزی یزدان وگلورده را می بندد وتبادل کالا در این نقاط را به تاخیر می اندازد. این مطلب را مدیر کل گمرکات خراسان جنوبی عنوان کرد .
براساس توضیح «خاشی» بازارچه یزدان از ۱۲ خرداد امسال تا ۵ مرداد باز بود اما افغانستان از این زمان تا ۱۱ مرداد بازارچه را بست و پس ازآن تا یک ماه بعد کالا مبادله می شد این روند ازاواخر شهریور تا هفته اول آبان ادامه داشت اما از آن زمان تا به حال دوباره افغانستان بازارچه یزدان را تعطیل کرده است. به گفته وی، بازو بسته کردن بازارچه ها توسط افغانستان ادامه دارد طوری که بازارچه گلورده هم ۲ماه اول سال باز بود اما از خرداد تا حالا به طور متوسط ۱۰ تا ۱۳ روز باز شده است و سپس یک هفته آن را بسته اند همین چند روز قبل هم بعداز یک هفته تعطیلی بازگشایی شد.
وی ظرفیت انبارهای بازارچه یزدان را حدود ۶ هزار تن کالا عنوان کرد و ادامه داد: هر روز اقلام صادراتی به این محل ، حمل می شود وانبارها در حال پرشدن است بیشتر کالاها هم مصالح ساختمانی است.
به گفته وی از انبارها برای نگهداری مواد غذایی استفاده می شود و چون تخلیه و بارگیری مصالح ساختمانی سخت تر است و باید زودتر منتقل شود زیرسایبان ها می ماند .
او به قول رئیس کل گمرک افغانستان برای استقرار نیرو در بازارچه یزدان اشاره کرد و گفت: کامل ترین و مجهزترین امکانات در بازارچه های یزدان و گلورده فراهم است حتی انبار و سردخانه هم وجود دارد.
خراسان جنوبی
وی به پیشنهاد قطع موقت صادرات از این دو بازارچه هم اشاره کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا