سیاسی

افزایش۳۵درصدی نرخ بیکاری در قاین/۴میلیارد و۱۴۲میلیون سهم اعتبارات اشتغال زایی شهرستان

به گزارش نسیم قائن ، زنگنه رئیس اداره کار،تعاون ورفاه اجتماعی قاین در چهارمین کمیته اشتغال وسرمایه گذاری شهرستان قاین گفت: پیش از دولت یازدهم هیچ دولتی در تاریخ جمهوری اسلامی ایران شروع کارشان با تورم بیش از۲۳درصد نبوده است درحالی دولت یازدهم با تورم ۴۰درصد دولت را تحویل گرفت وبا برنامه هایی که دولت در طی این ۳سال گذشته داشته است توانست تورم را به زیر ۱۰درصد برساند .
وی گفت:یکی از عواملی که دربازار کا رواشتغال تاثیر دارد تورم است واین دستاورد بزرگی برای دولت است که توانسته است نرخ تورم را به زیر۱۰درصدبرساند.
زنگنه بیان داشت: در شرایط کنونی دغدغه اصلی دولت ووزرات متبوع مابیکاری واشتغال است وشاید یکی از مشکلات اساسی که امروزه در جامعه داریم وهمه حوزه ها با آن درگیر هستند بحث اشتغال بیکاران وافراد جویای کارباشد.
رئیس اداره کار،تعاون ورفاه اجتماعی قاین گفت:براساس بررسی های انجام شده دفتر اشتغال وزارت کار،تعاون ورفاه اجتماعی بیشترین نرخ ورود به بازارکاروبیکاران که مربوط به دهه شصتی هاست به این دولت رسیده است واز سال ۹۱به بعد با یک حجم وسیع بیکاران فارغ التحصیلان مواجه شوند که ۳۵تا ۴۰نرخ بیکاری ما فقط مربوط به فارغ التحصیلان دانشگاهی است که به یک معضلی برای دولت تبدیل شده است وباعث عدم ایجاد اشتغال دراین چند سال وعدم توازن بین بازار کار وصنعت ودانشگاههاشد
وی افزود: این موضوع باعث شدکه طی ۲سال گذشته ۱میلیون ۲۰۰هزار نفربیکار وارد بازار کار شوند وطبق آمار سازمان آمار ایران ومرکز کارآفرینی وزارت متبوع ۶۵درصد این افراد را نیز خانم ها تشکیل می دهند وچون میزان مشارکت خانم در اقتصاد و بازار کارکمتر است لذا خودباعث بالارفتن آمار بیکاری ما شده است ودر حالی که دولت طی دوسال گذشته به صورت متوسط برای ۷۰۴هزار نفر شغل ایجاد کرده است واین یعنی تقریبا با ۱میلیون ۲۰۰هزار نفر که امسال وارد بازار کار شده اند برابری می کند.
زنگنه با اشاره به میزان نرخ بیکاری شهرستان قاین نیز گفت:براساس مرکز آمار ایران نرخ آمار بیکاری در شهرستان قاین از ۹/۵درصدبه ۱۳/۵درصد رسیده است.
وی افزود: با این افزایش حدود۳۵درصد افزایش نرخ بیکاری درشهرستان داشته ایم که یکی از دلایل افزایش فارغ التحصیلان دانشگاههاست که عدم مهارت فارغ التحصیلان خود یک معضل است ونداشتن مهارت کافی در یک کار خود باعث شده است که حتی نیروی متخصص از خارج شهرستان وگاها از خارج استان تامین شود.
وی بیان داشت:در طی ۳سال گذشته به دلیل افزایش رشد اقتصادی که از منفی ۵درصد درابتدای تحویل دولت به ۸درصددرسال جاری رسیده است باعث شده است که ۱۰رتبه وضعیت ناخالص ملی سرانه کشور ما کاهش وبه رتبه ۹۰برسد وطبق آمار سازمان بانک جهانی کشورهایی که رتبه آنها زیر۱۰۰باشد از لحاظ امر کنترل تروم وکنترل قیمتها جزء کشورهای موفق محسوب می شوند.
رئیس اداره کار،تعاون ورفاه اجتماعی شهرستان قاین با اشاره به تعهد اشتغال شهرستان در سال جاری گفت: ۱۰۷۳تعهد اشتغال سهمیه شهرستان است که بایستی تااین تاریخ ۷۸۲تعهد اشتغال در سامانه رصد ثبت می شد که خوشبختانه این میزان در این مدت به ۸۷۵ثبت تعهد اشتغال رسیده است که عملا۱۱۲درصد تعهد زمان یعنی آذرماه و۸۱درصدتحقق سالانه اشتغال شهرستان محقق شده است.
زنگنه با اشاره به اعتبارات اشتغال زایی در شهرستان گفت: امسال ۴میلیاردو۱۴۲میلیون تومان اعتبار قرض الحسنه اشتغال زایی ابلاغی شهرستان بوده است که در مجموع ۱میلیارد و۳۹۵میلیون تومان معادل ۳۴درصد اعتبارات جذب شده است.
دراین جلسه هرکدام از روسای ادارات ونهادهای مربوطه در خصوص مشکلات پیش روی دریافت کنندگان وام های اشتغال زایی مطالبی را بیان داشتند که معرفی ۲ضامن به بانک گاها دریافت کنندگان را با مشکلاتی مواجه می کندواگر تدبیری اندیشیده شود که برای ضامن حداقل ۱ضامن مدنظر باشد بسیار مطلوب خواهد بود همچنین مطرح کردن باز پرداخت که براساس دستورالعمل هایی که به ادارات داده شده است بازپرداخت ۵ساله بوده وبانکها مدت باز پرداخت را ۳سال مطرح می کنند که دستگاههای خدمات رسان خواستار حل این مشکل نیز بودند.
در پایان مراسم از روسای ادارات ونهادهایی که در کمیته اشتغال وسرمایه گذاری شهرستان بیشترین همکاری را داشته اندبا اهدای لوح تقدیر تجلیل شد.
انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا