سیاسی

افزایش ۷درصدی آب شرب در فضای سبز قاینات

به گزارش نسیم قائن ، حسین توکلی مدیر امور آبفای قاین در جلسه شورای حفاظت از منابع آب قاین اظهارکرد: مجموع برداشت دبی آب چاههای شهر قاین ۳۳۰لیتر بر ثانیه است که در حال حاضر۲۳۹لیتر بر ثانیه در ماه برداشت داریم ودلیل کاهش این برداشت به خاطر افت بی رویه منابع زیر زمینی است که به طور متوسط ۵۰سانتی متر سطح آب زیرزمینی قاین در سال افت دارد
وی با بیان این که در مجموع وضعیت سفره های آب زیرزمینی شهر قاین خوب نیست گفت: در کل شهرستان قاینات دبی مجاز برداشت از چاههای شهرستان ۴۶۲لیتر بر ثانیه است که میزان برداشت آبی ما ۳۴۷لیتر می باشد که این نشان ازوضعیت نامناسب آبی شهرستان قاینات است .
توکلی در ادامه گفت: برای جبران کسری برداشت آب شرب شهرستان قاین درخواست پروانه برای حفر دو چاه در قاین را از امور آب منطقه ای شهرستان داشته ایم که باحفر این چاهها در تابستان با مشکل کم آبی مواجه نشویم .
توکلی ادامه داد: علی رغم این که حجم آب شرب مصرفی شهرستان قاینات در ۸ماهه امسال ۱ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است اما متاسفانه در بخش فضای سبز شهری به صورت میانگین حدود ۷درصد افزایش مصرف آب داشته ایم .
وی افزود: در شهر قاین ۹ ممیز سی وشش صدم درصد افزایش ،در شهر نیمبلوک ۱۵۳درصد افزایش ،در شهر خضری دشت بیاض ۲۸در صد کاهش ،در اسفدن ۵/۳درصد کاهش ودر آین شهر ۸/۸رصد افزایش آب در فضای سبز را داشته ایم ودر مجموع در سطح شهرستان شاهد ۷درصد افزایش مصرف آب در فضای سبز بوده ایم .
عیدی مدیر امور آبفار قاین در این جلسه اظهارکرد: از کل جمعیت شهرستان قاینات ۴۸/۴۶(چهل وهشت ممیز چهل وشش)درصد جمعیت روستایی هستند که شامل ۱۷۱روستا در سه بخش مرکزی،نیمبلوک وسده با ۵۶هزا رو ۶۶۳نفر جمعیت تحت پوشش ما .
وی افزود: ۱۳۰روستای فعال آبرسانی شده و ۵روستای راکد و۱۵روستای بالای ۲۰ خانوار با جمعیت بالای ۱۴۰۰ نفردر شهرستان فاقد هرگونه آبرسانی هستند .
مدیرامور آب وفاضلاب روستایی قاین در ادامه با اشاره به تاسیسات این اداره گفت: ۱۵مجتمع آبرسانی ،۱۹ تک روستایی،۳۹حلقه چاه عمیق ونیمه عمیق ،۶رشته قنات ،۱۱دهنه چشمه ،۴۵باب ایستگاه پمپاژو۱۱۰۰کیلومتر خط شبکه آبرسانی انتقال وشبکه توزیع با ۱۷۵۰باب مخزن ذخیره در سطح شهرستان داریم .
عیدی با بیان این که در حال حاضر ۳۹روستای شهرستان قاین به صورت ثابت با تانکر آبرسانی می شود گفت: این تعداد در فصل تابستان به ۴۹روستا می رسد
وی از پیشرفت ۹۸درصدی فاضلاب در روستای کرغند خبر داد وگفت: طرح فاضلاب روستایی در کرغند تا پایان سال به بهره برداری خواهد رسید .
عیدی در ادامه بیان داشت: با این که مجوز ما برای برداشت آب ۳۳۰لیتر بر ثانیه است اما برداشت ما ۱۴۴لیتر برثانیه است که این نشان دهنده کاهش شدید منابع آبی روستایی است و با افت شدید آب مواجه هستیم .
وی در خصوص نصب کنتور هوشمند بر روی چاههای آب روستایی گفت: با توجه به افت بسیار شدید سطح زیر زمینی منابع آبی وبا وجود کسری ۱۵۲لیتر بر ثانیه در شهرستان قاینات به هیچ عنوان زیر بار نصب کنتور ها نخواهم رفت مگر این که شهرهای مجاور دراین زمینه پیش قدم شوند تا آنگاه در شهرستان قاینات هم این طرح اجرا شود .
انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا