سیاسی

افزایش ۱۰درصدی حقوق کارمندان و بازنشستگان در سال آینده/ قیمت فعلی دلار معقول نیست

به گزارش نسیم قائن ، محمدباقر نوبخت با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری یکشنبه‌شب شبکه دوی سیما با اشاره به اینکه بودجه سال آینده، پیش‌بینی منابع و مصارف است، افزود: پیش‌بینی می کنیم دولت و شرکت‌های دولتی در سال آینده ۱۰۸۵هزار میلیارد تومان درآمد کسب و هزینه کنند.
وی با بیان اینکه قرار است از این رقم ۷۵۷هزار میلیارد تومان را شرکت‌های دولتی دخل و خرج کنند، ادامه داد: حدود ۳۷۱هزار میلیارد تومان برای دولت باقی می‌ماند که قرار است این مقدار را تحصیل و همان میزان را هزینه کنیم.
نوبخت با ابراز “امسال پیش‌بینی می‌کنیم حدود ۹۶ درصد از بودجه سال گذشته را محقق کنیم”، افزود: از این ۳۷۱هزار میلیارد تومان ۵۱هزار میلیارد تومان درآمدهای اختصاصی است یعنی خود دستگاه‌ها درآمد، کسب و خودشان هزینه می‌کنند.
وی گفت: حدود ۳۱۹هزار میلیارد تومان هم باقی می‌ماند که قرار است از این رقم ۱۶۰هزار میلیارد تومان را از طریق درآمدهای مالیات، عوارض و حقوق گمرکی به‌دست بیاوریم و ۱۱۰هزار میلیارد تومان را هم از طریق فروش نفت و بقیه را از واگذاری اوراق مالی و دارایی‌های سرمایه‌ای کسب و هزینه کنیم.
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با اعلام “بر اساس قانون، متعهدیم حقوق‌های شاغلان و بازنشستگان را متناسب با تورم افزایش دهیم”، افزود: این کار از زمان روی کار آمدن دولت یازدهم به‌صورت مستمر انجام شده است همان طور که پارسال حدود ۱۲ درصد افزایش دادیم.
نوبخت ادامه داد: با توجه به اینکه پیش‌بینی ما این است که نرخ تورم بین ۷ تا ۸ درصد باشد، حقوق همه شاغلان و بازنشستگان در سال آینده حدود ۱۰ درصد افزایش خواهد داشت.
وی با اشاره به اینکه دریافتی‌های شاغلان و بازنشستگان عادلانه نیست و نامتوازن است، تأکید کرد: باید همت کنیم این موضوع برطرف شود به همین علت در صفحه ۱۶۵ برنامه ششم توسعه توضیح دادیم که در تلاشیم این نابرابری میان بازنشستگان را یکسان کنیم.
نوبخت گفت: به همین منظور در بودجه سال آینده هم ردیف ویژه‌ای به‌مبلغ هزار میلیارد تومان در نظر گرفتیم تا بتوانیم نسبت به برابری حقوق بازنشستگان و شاغلان و ایجاد عدالت اقدام کنیم.
وی ادامه داد: امسال حدود ۱۴۰هزار میلیارد تومان به کارکنان دولت حقوق می‌پردازیم که این رقم در سال بعد ۱۰ درصد یعنی حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان افزایش خواهد داشت.
نوبخت گفت: سازمان برنامه و بودجه بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه اجازه دارد که از محل جابه‌جایی‌ها، برخی از ارقام را ۱۰ درصد بالا ببرد.
وی افزود: رئیس جمهوری به سازمان برنامه و بودجه تکلیف کرد که در رابطه با بازنشستگان با عدالت رفتار و نابرابری‌ها را برطرف کنیم.
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان “ردیف بودجه دیگری داریم که بر اساس آن دولت در سال آینده ۴۰هزار میلیارد تومان به صندوق‌های بازنشستگی کمک خواهد کرد، گفت: امکان و ظرفیت قانونی سازمان برنامه و بودجه اجازه می‌دهد تا ۱۰ درصد به این رقم اضافه کنیم.
نوبخت افزود: پارسال پاداش بازنشستگی سال ۹۳ را پرداخت کردیم و پاداش سال‌های ۹۴ و ۹۵ باقی مانده است که هر کدام حدود هزار میلیارد تومان است.
وی گفت: پاداش بازنشستگی فرهنگیان تا پایان آذر امسال پرداخت خواهد شد.
نوبخت افزود: نرخ معافیت مالیاتی برای سال آینده برای درآمد حدود ۱۵ میلیون تومان در سال است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ۱۴هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان باید بابت خرید تضمینی گندم پول می‌دادیم به همین علت ابتدا آن را انجام دادیم.
نوبخت افزود: قیمت خرید تضمینی گندم برای سال آینده برای هر کیلو ۱۳۰۰ تومان تعیین شده است که حدود ۳۰ تومان بیش از نرخ امسال است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: به هیچ وجه برنامه‌ای برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی از جمله بنزین برای سال آینده نداریم.
محمدباقر نوبخت در ادامه سخنان خود در برنامه گفتگوی ویژه خبری با بیان “حقوق ۹۳هزار و ۴۷۰ نفر از مدیران را بررسی کردیم”، افزود: از این تعداد حدود ۴دهم درصد یعنی حدود ۳۹۷ نفر، بیش از ۲۰ میلیون تا ۶۰ میلیون تومان دریافت کردند.
وی ادامه داد: جمع حقوق همه آنها چه کسانی که قانونی و چه کسانی که غیرقانونی دریافت کردند ۲۳ میلیارد تومان است.
نوبخت با اشاره به اینکه این تبعیض و این حقوق‌ها، ناعادلانه بوده است، افزود: برای جلوگیری از این تبعیض، سامانه‌ای طراحی شده است که درآمدهای افراد در آنجا مشخص می‌شود و با این کار سقف درآمد افراد کنترل می‌شود.
وی گفت: نه‌تنها افراد بلکه همه دستگاه‌های اجرایی که از منابع مختلف پول دریافت می‌کنند حق ندارند یک ریال از آن را در غیر از حساب خزانه نگهداری کنند به همین جهت دستگاه‌های نظارتی بر دستگاه‌های اجرایی نظارت می‌کنند تا همه پول‌های آنان توسط خزانه داری کنترل و نگهداری شود و همه این پول‌ها باید در یک حساب و در یک سامانه مشخص شود.
نوبخت افزود: اگر کار با شفافیت انجام شود کسی نمی‌تواند تخلف کند.
سخنگوی دولت درباره یارانه‌ها هم گفت: مصوبه‌ای را از مجلس شورای اسلامی درخواست و اخذ کردیم تا به دولت اجازه دهد تا سقف ۴۸هزار میلیارد تومان از محل افزایش قیمت‌ها یا از محل بودجه عمومی تأمین مالی کند و آن را برای پرداخت یارانه نقدی و غیرنقدی به جامعه هدف در جهت حمایت از اقشار کم‌درآمد و برای تولید اشتغال هزینه کند.
نوبخت ادامه داد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مدل‌هایی را طراحی کرده است تا مطمئن شویم یارانه هیچ نیازمندی قطع نشود.
وی افزود: اجازه داریم از ردیف متفرقه برای پرداخت یارانه‌ها به‌مقدار مورد نیازمان استفاده کنیم.
نوبخت با ابراز ” قانون تکلیف کرده است که یارانه غیرنیازمندان را قطع کنیم”، گفت: در یک مرحله، یارانه حدود ۳ تا ۴ میلیون نفر حذف شد اما یارانه تعدادی از آنان را دوباره برقرار کردیم.
سخنگوی دولت در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر “برای سال آینده به هیچ وجه برنامه‌ای برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی از جمله بنزین نداریم”، افزود: معمولاً پس از تصویب لایحه بودجه توسط مجلس شورای اسلامی در این باره تصمیم خواهیم گرفت.
نوبخت درباره طرح ملی تحول سلامت در لایحه بودجه هم گفت: این یکی از طرح‌های اساسی ماست و دولت پارسال ۴هزار میلیارد تومان و امسال هم حداقل ۴هزار میلیارد تومان به این طرح اختصاص داده است و سال آینده هم این گونه خواهد بود.
وی افزود: طرح تحول سلامت، طرح اساسی و سیاست مصوب دولت تدبیر و امید است که تحت هیچ شرایطی متوقف نخواهد شد اما باید ساماندهی شود.
نوبخت اضافه کرد: به همین جهت سازمان برنامه و بودجه موظف شد در حوزه معاونت اجتماعی و عمومی با توافق وزارتخانه‌های بهداشت و درمان و تعاون، کار و رفاه اجتماعی مدلی طراحی کند تا بیمه پایه برای همه مردم باشد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در بخش دیگری از سخنان خود گفت: اشتغال مولد و مستمر از طریق افزایش سرمایه گذاری به‌دست می‌آید به همین علت پیش‌بینی می‌کنیم برای سال آینده سرمایه گذاری‌ها در این زمینه ۱۲ و ۴دهم درصد افزایش یابد.
وی افزود: بر اساس این رشد می‌توانیم اشتغال مناسبی را ایجاد کنیم اما اکنون با پدیده ورود به بازار کار مواجهیم و نرخ مشارکت افزایش یافته است به‌طوری که در سه ماه گذشته حدود یک‌میلیون و ۲۵۰ هزار نفر وارد بازار کار شدند که از این تعداد برای ۷۵۰ هزار نفر شغل ایجاد کردیم.
نوبخت گفت: باید در کنار سرمایه گذاری طرح‌هایی را اجرا کنیم به همین علت در لایحه بودجه سال ۱۳۹۶، هزار میلیارد تومان فقط برای پرداخت یارانه تسهیلات ارزان‌قیمت به روستایی‌های عشایر، شرکت‌های دانش‌بنیان و جوانان تحصیل‌کرده اختصاص دادیم.
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به اینکه فوریت طرح استفاده از یک و نیم میلیارد دلار منابع صندوق توسعه ملی معادل حدود ۴ تا ۵ هزار میلیارد تومان برای اشتغال، در مجلس شورای اسلامی تصویب شد، افزود: با توجه به این موضوع، فرصت‌های شغلی افزایش خواهد یافت.
وی با بیان “اکنون سالانه می‌توانیم حدود ۷۰۰ تا ۷۵۰ هزار فرصت شغلی ایجاد کنیم”، ادامه داد: باید هر سال حداقل ۹۰۰ تا ۹۳۰ هزار نفر را شاغل کنیم تا روند کاهنده نرخ بیکاری را به‌سمت یک‌رقمی شدن پیش ببریم.
نوبخت گفت: در لایحه بودجه سال آینده ۶۲هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان برای بودجه طرح‌های عمرانی پیش‌بینی شده است که در مقایسه با امسال بیش از ۱۰ درصد رشد داشت.
وی افزود: ۲۰هزارمیلیارد تومان تا اول آبان برای طرح‌های عمرانی امسال پول دادیم و خود را موظف می‌دانیم تا پایان سال آن را به بیش از ۴۰هزار میلیارد تومان برسانیم در حالی که پارسال حدود ۲۷هزار میلیارد تومان بود.
نوبخت با اعلام “از بخش خصوصی برای اتمام طرح‌های نیمه‌تمام برای همکاری دعوت می‌کنیم”، اضافه کرد: آنها می‌توانند مستقلاً یا با همکاری دولت در این طرح‌ها مشارکت کنند.
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به اینکه میزان تولید نفت کشورمان از یک‌میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه به ۲میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه رسیده است، گفت: می‌خواهیم از محل فروش نفت، ۱۱۰هزار میلیارد تومان منابع به‌دست آوریم.
نوبخت افزود: البته نمی‌خواهیم بیشتر از ۲ و نیم میلیون بشکه نفت صادر کنیم.
وی با اظهار “با دیپلماسی قوی نفتی هم از نظر قیمت و هم از نظر میزان تولید، موفقیت کسب کردیم”، گفت: سال آینده می‌توانیم نفت را بشکه‌ای ۵۰ تا ۵۵ دلار بفروشیم.
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به اینکه قیمت دلار در لایحه بودجه سال آینده با ۱۰۰ تومان افزایش نسبت به امسال، حداکثر ۳۳۰۰ تومان در نظر گرفته شده است، افزود: سیاست دولت افزایش قیمت دلار نیست.
نوبخت گفت: در سخت‌ترین شرایط حاضر شدیم با پرداخت حدود ۲۲ درصد سود از بازار پول و بازار سرمایه، پول تأمین کنیم اما حاضر نیستیم قیمت دلار را افزایش دهیم.
سخنگوی دولت تأکید کرد: افزایش قیمت دلار برای ما قابل قبول نیست و رئیس جمهور بر مدیریت بازار شناور دلار تأکید کرد.
وی افزود: قیمت فعلی دلار در بازار، برای دولت معقول نیست بنابراین از همه ابزارهای خود برای کنترل آن استفاده خواهیم کرد.
نوبخت گفت: قیمت فعلی دلار در بازار باثبات نیست و از نظر اقتصاد بازار و عرضه و تقاضا باید تعدیل شود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره میزان انطباق لایحه بودجه سال آینده با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی گفت: از ۲۴ بند سیاست‌های کلی ابلاغی، ۱۲ موضوع را استخراج و برای آنها طرح و برای هر طرح تعدادی پروژه تعریف کردیم.
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور اضافه کرد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی می‌دانند در سال آینده دولت روی کدام طرح‌ها کار خواهد کرد.
نوبخت با بیان “برنامه ما برای همه بخش‌ها مشخص است”، اضافه کرد: به‌همراه این برنامه پیوست اقتصاد مقاومتی هم به مجلس تقدیم می‌شود.
انتهای پیام//*
مننبع : تسنیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا