سیاسی

افزایش زادآوری آهوان در منطقه حفاظت شده شاسکوه قاینات

به گزارش نسیم قائن ، محمدرضا بسملی با اعلام این خبر گفت: منطقه حفاظت شده شاسکوه از سال ۸۶ با مساحت ۸۱ هزار هکتار مورد توجه قرار گرفته که گونه های مختلف جانوری از قبیل پستانداران، خزندگان، پرندگان و پوشش گیاهی اصیل در آن یافت می شود.
وی کل و بز را گونه قالب منطقه و گونه هایی همچون قوچ و میش، پلنگ، گربه پلاس، گربه شنی، گربه وحشی، کفتار، روباه، شاه روباه، شغال و گرگ را از مهمترین پستانداران منطقه حفاظت شده شاسکوه ذکر کرد.
بسملی هوبره، هما، کرکس مصری، عقاب طلایی، شاهین، کبک، تیهو، باقرقره و انواع گنجشگ سانان را از پرندگان و مار جعفری، کفچه مار، شتر مار شیرازی و انواع مارمولک ها را از خزندگان موجود در این منطقه نام برد.
رئیس اداره محیط زیست قاینات از درخت بنه به عنوان فسیل زنده موجود در این منطقه یاد کرد و افزود: بادامشک و درمنه زار از دیگر گونه های گیاهی محوری منطقه هستند.
وی در توضیح طرح احیا و تکثیر آهو در این منطقه گفت: طرح تکثیر آهو به مساحت ۴۵ هکتار در قسمت جنوبی منطقه حفاظت شده ظرفیتی بزرگ برای افزایش حیات وحش منطقه است که امیدواریم با فعالیت در این حوزه بتوانیم در گسترش حیات وحش استان موثر باشیم.
خراسان جنوبی دارای چهار منطقه حفاظت شده «درمیان سربیشه»، «مظفری»، «آرک و گرنگ»، «شاسکوه» و سه پناهگاه حیات وحش «تالاب کجی نمکزار نهبندان»، «رباط شور» و «نایبندان طبس» و هفت منطقه شکار ممنوع درح(Dorh)، جیک و زیدر، باقران، کمر سرخ، لشکرگاه عشق آباد و علی حیدر دارد.
مساحت مناطق تحت مدیریت اداره کل یاد شده، ۲ میلیون و ۳۱۷ هزار و ۵۴۸ هکتار است که گونه های مختلف و متنوع جانوری در این گستره از استان زیست می کنند.
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا