سیاسی

افزایش حمله به کردها/ ارتش ترکیه وارد عراق شد

به گزارش نسیم قائن ، به نقل از جام نیوز، در میان خشونت های فزاینده میان نیروهای دولت ترکیه و حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک)، یک گروه خشمگین در آنکارا به مقر حزب کردی اچ دی پی (حزب دموکراتیک خلق ها) حمله کرده است.
عکس ها از محل حادثه ظاهرا آتش سوزی در ساختمان اچ دی پی را نشان می دهد. در پی این حمله احمد داووداغلو نخست وزیر ترکیه خواستار آرامش شده است.
به نوشته بی بی سی، پیشتر نیروهای زمینی ترکیه در تعقیب جنگجویان کرد وارد عراق شدند که اولین مورد طی دو سال، از زمان برقراری آتش بس میان دو طرف درگیری است. این آتش بس در ماه ژوئیه شکسته شد.
جنگنده های ارتش ترکیه هم رشته حملاتی علیه مواضع پ‌ک‌ک در شمال عراق انجام داده اند.
این تحولات پس از یک روز حملات خونین دیگر علیه نیروهای امنیتی ترکیه است.
دولت ترکیه روز سه شنبه خبر داد که یک مینی بوس حامل نیروهای پلیس ترکیه در شرق این کشور هدف حمله قرار گرفت که منجر به کشته شدن ۱۴ مامور پلیس شد و در یک حمله جداگانه یک مامور دیگر پلیس جان خود را از دست داد. ظن آن می رود پ‌ک‌ک مسئول حمله بوده باشد.
در پی این حوادث، ملی گرایان در سراسر ترکیه راهپیمایی هایی انجام دادند.
در روز یکشنبه هم بمبگذاری پ‌ک‌ک علیه نفربرهای ارتش در جنوب شرقی کشور، باعث مرگ ۱۶ سرباز شده بود.
شیشه های دفتر روزنامه حریت در استانبول خرد شد
گارو پیلان عضو پارلمان از حزب دموکراتیک خلق ها (اچ دی پی) به خبرگزاری رویترز گفت که صدها تظاهرکننده به ساختمان این حزب در آنکارا حمله کردند.
او گفت:‌ «پلیس فقط مشغول تماشاست. آنچه شکسته و تخریب می شود، امید ما به زندگی در کنار هم است.»
گزارش می شود که دفاتر اچ دی پی در حداقل شش شهر دیگر ترکیه هدف حملات قرار گرفت و تصاویر منتشره در شبکه های اجتماعی ظاهرا آتش سوزی در ساختمان حزب در شهر آلانیا را نشان می دهد.
در استانبول، تظاهرکنندگان هوادار دولت به دفتر روزنامه حریت حمله و شیشه ها را خرد کردند. روز یکشنبه هم جمعیتی خشمگین به ساختمان این روزنامه حمله کرده بود.
آنها این روزنامه را به نقل قول اشتباه از آقای اردوغان و ارائه این تعبیر که شاید او تلاش داشته از حمله روز یکشنبه بهره برداری سیاسی کند متهم کردند.
داوودغلو در پیامی در توییتر این حملات را محکوم کرده است.
او گفت:‌ «خسارت زدن به موسسات رسانه ای، ساختمان های احزاب سیاسی و اموال شهروندان غیرنظامی غیرقابل قبول است.»
«من از همه شهروندانی که عشق وطن در دل دارند دعوت می کنم آرامش خود را حفظ کنند، یکدیگر را بپذیرند و به دولت اعتماد داشته باشند.»
رهبران اچ دی پی، حزب حاکم عدالت و توسعه تحت رهبری آقای داووداغلو را به دامن زدن به ناآرامی ها جهت جلب حمایت ملی گرایان از حزب خود پیش از انتخابات اول نوامبر متهم کرده اند.
اچ دی پی برای اولین بار در انتخابات ماه ژوئن وارد پارلمان شد که پس از کسب ۱۴ درصد آرا بود. این موفقیت، حزب عدالت و توسعه را از اکثریت پارلمانی محروم کرد.
اوجگیری خشونت ها میان دولت ترکیه و پ‌ک‌ک، در پی فروپاشی آتش بس در ماه ژوئه اتفاق می افتد. آن آتش بس در سال ۲۰۱۳ شروع شده بود.
در ماه ژوئیه یک بمبگذار انتحاری – که ظن آن می رود عضو داعش بوده باشد – باعث مرگ ده ها جوان کرد در تجمعی برای کمک به شهر آسیب دیده کوبانی سوریه شد. آن حمله اتهامات متقابل گروه های کردی و دولت ترکیه را در پی داشت.
پیشتر در روز سه شنبه خبرگزاری دوگان ترکیه خبر داد که دو یگان از نیروهای ویژه با حمایت هواپیماها وارد شمال عراق شده و به دو گروه از جنگجویان کرد حمله کرده اند.
خبرگزاری آناتولی ترکیه گزارش داد که حداقل ۳۵ شورشی در حملات هوایی علیه مواضع پ ک ک از جمله در قندیل کشته شده اند.
رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه گفت که پ ک ک در داخل و خارج ترکیه متحمل “خسارت جدی” شد و “وحشت” کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا