سیاسی

افزایش ازدواج،کاهش ولادت طی سالجاری در قاینات

به گزارش نسیم قائن ، علی وجدی رئیس اداره ثبت احوال شهرستان قاینات دراولین جلسه شورای هماهنگی ثبت احوال شهرستان در سال جاری با بیان این که میزان ثبت ولادت در سال۱۳۹۹ نسبت به سال قبل آن سه ونیم درصد کاهش داشته است گفت: ۱۷۹۱ واقعه ولادت در سال گذشته درشهرستان قاینات به ثبت رسیده است.
وی افزود: در ۴ ماهه سال۱۴۰۰ نیز ۵۹۸ واقعه ولادت در شهرستان قاینات به ثبت رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل که ۶۷۵ واقعه بوده است ۱۱و۴ دهم درصد کاهش داشته است.
وی ۳۵۹ واقعه ولادت را شهری و ۲۳۹ واقعه را روستایی عنوان کردو گفت: ۳۱۸ واقعه پسران و ۲۸۰ واقعه ثبت ولادت دختران بوده است.
رئیس اداره ثبت احوال شهرستان قاینات با بیان این که درصد ثبت واقعه ولادت در مهلت قانونی در شهرستان قاینات ۱۰۰ درصد بوده است گفت: ۹۹ و۸ دهم درصد ولادت در بیمارستان و ۲ دهم درصد در منزل بوده است.
وجدی میزان ثبت فوت در سال۱۳۹۹ را ۶۴۹ واقعه عنوان کرد و گفت: این میزان در مقایسه با سال ۹۸ با افزایش ۲۸ونیم درصدی مواجه بوده است.
وی ادامه داد: در ۴ماهه امسال نیز ۲۴۱ واقعه به ثبت رسیده است که ۱۱ و۶ دهم درصد افزایش داشته است.
وجدی ثبت فوت شهری را ۸۷ واقعه و فوت روستایی را ۱۵۴ واقعه ذکر کردو گفت: ۱۳۱ واقعه فوت مردان و ۱۱۰ واقعه فوت زنان بوده است.
رئیس اداره ثبت احوال قاین با اشاره به افزایش ۲۵ و۳ دهم درصدی ازدواج در سال۱۳۹۹ کفت: ۱۱۱۶ ازدواج در سال گذشته به ثبت رسیده است که نسبت به سال قبل از آن با افزایش ثبت مواجه بوده ایم.
وی ادامه داد: در ۴ماهه نخست امسال نیز ۴۴۳ واقعه ازدواج به ثبت رسیده است که ۲ دهم درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است.
وی ۲۳۱ واقعه را ازدواج شهری و ۲۱۲ واقعه را ازدواج روستایی عنوان کرد.
وجدی با بیان این که در سال جاری ۶۳ واقعه طلاق در شهرستان قاینات به ثبت رسیده است گفت: این موضوع نسبت به مدت مشابه سال گذشته تغییری نداشته است.
رئیس اداره ثبت احوال شهرستان قاینات در خصوص فراوانی نام ها در شهرستان قاینات گفت: علی،امیرعلی،ابوالفضل،امیرحسین،آریا ومحمد بیشترین نام در بین پسران و فاطمه،زهرا،آوا،یسنا،ریحانه و فاطمه زهرابیشترین نام گذاری در بین دختران قاینی را داشته است.
وجدی در ادامه اظهار کرد: از ابتدای طرح صدور شناسنامه مکانیزه برای افراد بالای ۱۵ سال تا ۳۱تیرماه امسال ، ۴۸ هزار و ۹۲۸ فقره شناسنامه صادر شده است.
وی افراد واجد شرایط در شهرستان را ۹۰هزارو ۶۷۴ نفر ذکر کرد وگفت: تاکنون ۵۴ درصد افراد شناسنامه مکانیزه دریافت کرده اند و قاینات رتبه دهم استان را دارد که بسیار نگران کننده است.
وجدی در خصوص صدور کارت ملی هوشمند اظهار کرد: تا کنون ۸۱هزارو ۷۱ درخواست کارت هوشمند ملی ثبت شده که پوشش ۸۹ و۴ دهم درصدی را نشان می دهد.
رییس اداره ثبت احوال شهرستان قاینات با در خواست از شهروندان برای دریافت کارت هوشمند ملی، افزود: ۹هزارو ۶۰۳ نفر از جمعیت شهرستان قاینات برای دریافت کارت هوشمند ملی اقدام نکرده اند که در خصوص کارت هوشمند ملی رتبه این شهرستان در سطح استان نهم می باشد.
وجدی تعداد شناسنامه مکانیزه بالای ۱۵ سال صادر شده درسال گذشته را ۵۷۳۰ فقره ذکر کرد و از مسئولین آموزش و پرورش خواست تا زمینه حضور دانش آموزان واجد شرایط را قبل از آغاز سال تحصیلی وبا برنامه ریزی فراهم نمایند تا هم از اتلاف وقت آنها و هم شلوغی در محل اداره جلوگیری شود.
ادارات و نهادها حق دریافت گپی شناسنامه و کارت ملی ندارند
اکبرزاده دادستان قاینات نیز با تاکید بر این که ادارت دولتی مکلفند خدمات رسانی به شهروندان را در اسرع وقت انجام دهند گفت: خدمات رسانی صرفا در قالب اهراز هویت در فضای دیجیتالی خواهد بود و به عبارتی دستگاه دولتی وبانکها نمی بایست در راستای خدمات رسانی از شهروندی فتوکپی شناسنامه و کارت هوشمند ملی مطالبه نمایدو درصورت درخواست کپی در ادارات ونهادها ،هرکدام از شهروندان به اداره یا بانکی مراجعه ودرخواست کپی شود شهروندان باید موارد را به رده های مربوطه اطلاع تا برخورد شود.
وی از رئیس اداره ثبت احوال شهرستان خواست تا با برنامه ریزی دقیق تر و ارسال پیامک به افراد واجد شرایط ،هرچه سریعتر نسبت به ثبت نام افراد برای کارت هوشمند ملی اقدام کنند.
دادستان قاین در خصوص ثبت ازدواج دختران زیر۱۴ سال نیز گفت: دفاترثبت ازدواج موظف به دریافت حکم قانونی از دادگاه هستند که متاسفانه این موضوع توسط دفاتر ثبت ازدواج صورت نمی گیرد وباید نظارت بیشتری بر این موضوع از سوی مسئولین مربوطه انجام شود.
کریمی فرماندار قاینات در این جلسه بر همکاری اداراتی همچون آموزش و پرورش و شبکه بهداشت و درمان و شهرداریها با اداره ثبت احوال در خصوص مکانیزه کردن شناسنامه و کارت هوشمند و ثبت به موقع ولادت و فوت تاکید کرد.
وی درادامه با اشاره به این که جمعیت شهرستان قاینات به سمت سالمندی روبه افزایش است گفت: تا سال ۱۴۳۰در کل کشورحدود۲۳ درصد جمعیت کشور را سالمندان به خود اختصاص خواهند داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا