سیاسی

افت ۷۴ درصدی بارشهای کشور / پاییزِ کم باران خبر از بحران آبی در سال ۹۶ دارد؟

به گزارش نسیم قائن ،
ارتفاع کل ریزشهای جوی کشور از ابتدای سال آبی جاری (اول مهر) تا دهم آذر ماه بالغ بر ۱۸ میلیمتر است. مقدار بارندگی در مدت مشابه ۴۷ سال اخیر به طور متوسط ۳۸ میلیمتر بود که با مقایسه این رقم با مقدار بارشهای سال آبی جاری، کاهش ۵۳ درصدی بارشهای کشور نتیجه می شود.
در مدت مشابه سال گذشته نیز (اول مهر ۹۴ تا دهم آذرماه ۹۴) ارتفاع کل بارشها در کشور ۶۸ میلیمتر ثبت شده بود که در مقایسه با سال جاری، میزان بارشها با کاهشی ۷۴ درصدی مواجه شده است.
حجم بارشهای اول مهر تا پایان ۱۰ آذر سال جاری معادل ۲۹ میلیارد و ۶۶۴ میلیون مترمکعب بوده در حالی که این حجم در مدت مشابه سال گذشته ۱۱۲ میلیارد و ۶۶ میلیون مترمکعب به ثبت رسیده بود.
کاهش حجم بارش های کشور در پاییز امسال، منجر به افت قابل توجه حجم ذخایر آب پشت سدهای کشور شده به طوری که در برخی سدها نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از ۵۰ درصد با کاهش حجم ذخایر آبی مواجه شده ایم.
در صورتی که وضعیت بارشها در ۲۰ روز پایانی پاییز و سه ماهه زمستان به همین وضعیت ادامه یابد، بدون شک در تأمین آب شرب سال آینده با مشکلات متعددی مواجه خواهیم بود.
«ستار محمودی» قائم مقام وزیر نیرو ۱۰ روز پیش (اول آذرماه) از کسری ۵ میلیارد مترمکعبی آب ذخیره شده در پشت مخازن سدهای کشور در مقایسه با مدت مشابه سال قبل خبر داده بود.
انتهای پیام/
منبع : تسنیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا