سیاسی

افتتاح پروژه های بخش کشاورزی با حضور معاونت وزیر جهاد در قاینات/توسعه آبیاری نوین در شهرستان قاین

به گزارش نسیم قائن ، سید عبدالحسین سجادی مدیر جهاد کشاورزی قاین در نشست خبری با اصحاب با اشاره به سفرمهندس کشاورز معاون وزیر جهاد کشاورزی به شهرستان قاینات گفت: در سفری که روز پنج شنبه ۲۳ خرداد انجام خواهد شد تعدادی از پروژه های بخش کشاورزی در آرین شهر و خضری دشت بیاض به بهره برداری خواهد رسید .
وی به بهره برداری از ۱۶ پروژه در بخش کشاورزی اشاره کرد و گفت:کشت نشائی و برداشت غلات در خضری دشت بیاض از جمله برنامه های سفر معاون وزیر جهاد کشاورزی به قاینات خواهد بود.
مدیر جهاد کشاورزی قاین در ادامه با ارائه گزارشی از فعالیت های این مدیریت در سال گذشته با اشاره به احیا و مرمت ۱۴ رشته قنات به طول ۳ هزار و ۲۴۰ متر با اعتبار ۹ میلیون و ۵۸۰ هزار ریال گفت:۵باب استخر ذخیره اب کشاورزی با اعتبار ۴۷۰ میلیون ریال،انتقال اب کشاورز ی به میزان ۱۴۰۰ متر وبا اعتبار ۸۰۰ میلیون ریال آبیاری تحت فشار به میزان ۳۵۰ هکتار و با اعتبار ۳۷۲۰ هزار ریالو آبیاری کم فشار به میزان۱۳۰۰ هکتار وبا اعتبار ۶۷۰۰ هزار میلیون ریال از جمله اقدامات عملکرد اداره امور فنی و زیربنایی جهاد بوده است.
وی به عملکرد واحد طرح وبرنامه این اداره گفت: تسهیلات خسارت سیل زدگی به مبلغ ۱۲۰۰۰۰میلیون ریال،تسهیلات سرمایه ای آب و کشاورزی ۳۹۲ طرح به مبلغ۲۱۸ میلیون ریال،صنایع تبدیلی و تکمیلی ۱۴ طرح به مبلغ ۱۵۵۱۶۳ میلیون ریال ،گلخانه ۲۱ طرح به مبلغ ۱۱۷۷۵میلیون ریال،سرمایه در گردش باغات۹۱۱ طرح به مبلغ ۲۴۹۸۳۵ میلیون ریال،تسهیلات مشاغل خانگی مستقل ۱۶طرح به مبلغ ۱۶۴۰ میلیون ریال،تسهیلات مشاغل خانگی پشتیبان ۴۸طرح به مبلغ ۲۵۸۳۰ میلیون ریال ،طرح مصوب اشتغال روستایی ۱۰۴ طرح به مبلغ ۱۱۷۵۵۰ میلیون ریال ،طرح های مکانیزاسیون ۸۳ طرح به مبلغ ۴۴۳۷۰ میلیون ریال از جمله اقدامات مهم در این حوزه بوده است.
سجادی پیگیری و همکاری در توزیع ۷۵ تن شکر طرح تنظیم بازار خانواده به اتفاق اتحادیه تعاون روستایی،پیگیری و توزیع ۱۰۷تن میوه طرح تنظیم بازار نوروزی ،پیگیری توزیع ۱۳/۵ تن گوشت منجمد مرغ را از جمله عملکردهای واحد تنظیم بازار ذکر کرد و گفت: یکی از سیاستهای جهاد کشاورزی در سال جاری افزایش تولید محصولات گلخانه ای بدون محدودیت ،اصلاح نژاد دام های سبک و سنگین و تغییر الگوی کشت محصولات زراعی و باغی است و امیدواریم که در سال جاری بتوانیم گام های موثری برداریم.
مدیر جهاد کشاورزی قاین با بیان این که ازکشت محصولات پرآب بر در خراسان جنوبی و قاینات باید جلوگیری شودگفت: سال گذشته توسعه اراضی زرشک از ۴ هزار هکتار به ۶ هزار هکتار و افزایش کاشت گل محمدی و عناب را داشته ایم .
وی افزود:کشت نشایی برای اولین بار اجرای کشت نشائی چغندر قند را در سطح استان در قاینات داشته ایم که نتایج بسیار خوبی نیز حاصل شده است.
سجادی به ظرفیت تولید ماهی در شهرقاین اشاره کرد و گفتک: سال گذشته ۲۴۰ تن ماهی تولید شده است و استخرهای این شهرستان ظرفیت تولید ۸۵۰ تن ماهی را دارند.
وی از رها سازی ۱۱۰ هزار قطعه ماهی در استخرهای شهرستان خبرداد .
مدیر جهاد کشاورزی قاین ازطرح توسعه آبیاری نوین در شهرستان قاین به عنوان انقلابی یاد و گفت: برای این طرح محدودیت اعتباری نداریم.
وی افزود:از ۱۲ میلیارد و۷۰۰ میلیون تومان تخصیص استان در سال گذشته ۶ میلیاردو ۷۰۰ میلیون تخصیص را قاینات برای این طرح گرفته است.
سجادی برگزاری دوره های اموزشی وترویجی کشاورزان و دامداران ،ایجاد صندوق های اعتباری خرد زنان روستایی،برگزاری دوره های آموزشی وترویجی بهبود تغدیه و.. از دیگر برنامه های جهاد نام برد و گفت:پرداخت یارانه نهال و گیاهان دارویی ،تهیه و توزیع انواع کودهای ریز مغذی،کودهای فسفاته ،نظارت بر عملیات کاشت،داشت وبرداشت محصولات زارعی،آبی و… احداث بند های خاکی ،ارائه خدمات پشتیبانی به عشایر،توزیع علوفه ،توزیع آرد ،توزیع کپسول و.. ویژه عشایر،واکسیناسیون دام،صدور مجوز حمل قرنطینه ای ،نظارت بر کشتار دام سبک و سنگین و….از دیگر برنامه های ادارت تابعه مختلف ذکر کرد.
درپایان از خبرنگاران شهرستان قاینات با اهداء لوح و هدیه نقدی به پاس اطلاع رسانی اخبار جهاد کشاورزی قدر دانی شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا