سیاسی

اعلام آمادگی یک شرکت داخلی برای فاینانس راه‌آهن خراسان‌جنوبی/ نارسایی‌های اعتبارات، مشکلات فرهنگی و تبعات آن را افزایش می‌دهد

به گزارش نسیم قائن ،دکتر جواد هروی نماینده مردم شهرستان‌های قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار خاورستان ؛ مهمترین خبر اقتصادی استان در سال‌جاری را اتصال خراسان جنوبی به شبکه ریلی کشور عنوان کرد و گفت: متأسفانه راه‌آهن ما سرتاسری نیست و تنها نقص آن، پوشش ندادن منطقه خراسان‌جنوبی به زاهدان بود که با اتصال استان به چرخه راه ریلی، تکمیل شد.
وی افزود: با تلاشی که از سوی نمایندگان استان که به صورت جمعی کار کردند و استاندار انجام شد؛ اتصال استان به راه‌آهن تحقق گرفت.
نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس اظهار کرد: با اتصال این منطقه به شبکه ریلی، امیدوار خواهیم بود که ترانزیت کالا از آسیای‌میانه به سمت دریای عمان از خراسان‌جنوبی، موجب رشد تجارت و بارزگانی در منطقه شود که عملا کریدر شمال جنوب را تکمیل می‌کند و این دستاورد خوبی برای استان خواهد داشت.
مهمترین مشکلات اقتصادی استان، در بیکاری و بی‌آبی منطقه است
هروی تصریح کرد: به نظر من، مهمترین مشکلات اقتصادی استان که توانسته مباحث دیگر را تحت‌الشعاع قرار دهد؛ در ۲ مسئله بیکاری و بی‌آبی منطقه است.
وی ادامه داد: این دو مورد، به نحوی بر بسیاری از مسائل تأثیرگذار است که اقتصاد استان را کاملا تحت‌الشعاع قرار داده و ارتزاق عمومی و درآمدزایی جامعه را کاملا تحت تأثیر آن قرار گرفته است.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: معتقدم بحث بی‌آبی، مسوولان استان را به این نتیجه می رساندکه باید رویکرد صنعتی را در استان مورد توجه جدی قرار دهیم که امیدواریم این قدم خیر برداشته شود.
هروی یادآور شد: اگرچه نرخ بیکاری در استان به نسبت در کشور پایین‌تر است اما وضعیت آن قابل قبول نیست.
وی اضافه کرد: بیش از نیمی از مراجعه‌کنندگان به دفاتر نمایندگان، خانواده هایی هستند که مشکل اشتغال فرزندانشان را بیان می‌کنند به‌طوریکه گاهی خانواده‌ها، ۲ تا ۳ فارغ‌التحصیل دانشگاهی دارند که بیکارند.
مسئله اشتغال‌زایی در استان، راه‌کار می‌طلبد
نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: مسئله اشتغال‌زایی در استان، راه‌کار می‌طلبد و با حرکت‌های هیجانی و احساسی نمی‌توان کاری کرد.
هروی بابیان‌اینکه در این خصوص باید جدی جلو رفت ادامه داد: اقتصاد مقاومتی که مقام معظم رهبری فرمودند؛ راه‌کار مناسبی است اما متاسفانه مدیران در این خصوص اقدامات جدی انجام نداده‌اند.
باید از اتفاق‌نظر نمایندگان به عنوان نقطه قوت فرهنگی نام برد
وی در خصوص مهمترین اتفاق فرهنگی استان در سال‌جاری گفت: مهمترین تبلور این قضیه را می‌توانیم در هماهنگی، هم‌گامی و هم‌نوایی مابین نمایندگان استان بدانم.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی افزود: به نظر می‌رسد با توجه به اخبار و گزارشاتی که به ما رسیده؛ برای نخستین‌بار است که در استان توانستیم نگاه واحدی را در مجمع نمایندگان بوجود آوریم به‌گونه‌ای که تا الان در مجلس نهم، نه تنها اصطکاکی نداشتیم و چالشی بین افکار و دیدگاه‌های نمایندگان وجود نداشته بلکه به جرأت می‌توانم بگویم اتفاق‌نظر نمایندگان در تصمیم‌گیری‌های استانی به شکلی بوده که باید به عنوان نقطه قوت فرهنگی از آن نام برد.
هروی ادامه داد: این نگاه باز و همفکری که مابین نمایندگان استان بوجود آمد، ارمغان فرهنگی خیلی خوبی است که نتایج بسیار شیرینی هم داشته است.
وی بابیان‌اینکه در این مدت مجلس نهم جلسات متعددی داشتیم اظهار کرد: جلسات با مدیران، با استاندار و با مسوولان عالی‌رتبه کشور را داشتیم که این موضوع، از بسیاری از مجادلات طبیعی و بدیهی که می‌تواند در استا ن باشد؛ عملا پرهیز کرده است و من تصور می‌کنم هرچه جلوتر می‌آییم، موجبات شرایط رشد فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی را بوجود بیاورد.
نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس تصریح کرد: پرداختن به امور فرهنگی، ایجاد مراکز فرهنگی و کلنگ‌زنی مجتمع‌های فرهنگی در برخی از شهرها مانند بیرجند، قاین، فردوس و نهبندان، اقدامی شایسته و درخور است که می‌تواند ان‌شاالله در سال آینده پاسخ بسیاری از نارسایی‌ها و کاستی‌های استان را بدهد.
کمبود اعتبارات فرهنگی تأثیرات منفی را در رشد استان داشته است
هروی بابیان‌اینکه کمبود اعتبارات فرهنگی تأثیرات منفی را در رشد استان داشته است گفت: وقتی می‌گوییم مغوله فرهنگی، اعم از تمام مناسبات اجتماعی است که می‌تواند در عرصه دستاوردهای فکری انسان باشد. بنابراین دستاوردهای فکری که در استان داریم؛ از مقوله سازمان میراث فرهنگی، اداره فرهنگ و ارشاد، دستگاه های تبلیغاتی و حوزوی؛ همه دچار کمبود شدید اعتبارات بودند.
وی افزود: از طرفی ما نتوانستیم آنگونه که بایسته است در پیشرفت رشد فرهنگی و بالاکشیدن حدفرهنگی جوانانمان کار کنیم، اعم از اینکه ما همایش‌های فرهنگی را بخصوص برای جوانان، ورزشکاران و نسل‌نو داشته باشیم.
نارسایی‌های اعتبارات، مشکلات فرهنگی و تبعات آن را افزایش می‌دهد
نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی بابیان‌اینکه عملا حرکت بایسته‌ای در این زمینه انجام نشده است اظهار کرد: باید قدردانی از اساتید، پیشکسوتان و دانشمندان استان انجام شود و مراسماتی که بتواند ایجاد رشد فرهنگی در جامعه داشته باشد را انجام دهیم.
هروی بابیان‌اینکه باید دارالقرآن‌هایی که در سطح استان داریم تقویت شود خاطرنشان کرد: الان برخی از مراکز تربیت مدرس قرآنی در سطح استان دچار مشکلاتی هستند. هفته گذشته بازدیدی داشتم از برخی خوابگاهای برخی از این دارالقرآن‌ها و مشکلات آن‌ها را از نزدیک دیدم.
وی بابیان‌اینکه مشکلاتی دارند که باید رفع شود گفت: بازدیدی از حوزه های علیمه منطقه حوزه انتخابیه خودم داشتم که به بررسی مشکلات آن‌ها پرداختیم.
هروی تأکید کرد: نارسایی‌های اعتبارات، مشکلات فرهنگی و تبعات آن را افزایش می‌دهد.
نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: باید به سمتی برویم که از جهت درآمدزایی در استان بتوانیم خواسته‌های فرهنگی را در قالب انتظارات فرهنگی و درآمدزایی عرصه فرهنگ بپوشانیم. یعنی همپوشانی در این قضیه کاملا لازم و ضروری است.
گرفتن ردیف بودجه مستقل راه‌آهن، مهمترین خبر در سال‌جاری بود
هروی خاطرنشان کرد: مهمترین خبری که در سال‌جاری دریافت کردم این بود که بعد از تلاش‌های ۸ ماهه نمایندگان و استاندار، توانستیم ردیف بودجه مستقل راه‌آهن را بگیریم هرچند مبلغ ۱۰ میلیاردتومان ناچیز است اما ردیف گرفتن ارزشمند است.
اعلام آمادگی یک شرکت داخلی برای فاینانس راه‌آهن خراسان‌جنوبی
وی اظهار کرد: احتمالا به زودی شاهد فاینانس داخلی در خصوص راه‌آهن استان باشیم که اگر پای کارباشد و جواب دهد؛ بر خلاف آنچه شایع شده است که شاید ۱۰ تا۲۰ سال این پروژه طول بکشد؛ ما ۲ الی ۳ ساله می‌توانیم آن را جمع کنیم.
نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از شرکت‌های داخلی که در عرصه سازندگی کشور در شرق کشور اقدامات خوبی انجام داده؛ آمادگی خودش را برای همکاری اعلام کرده است که ان‌شاالله اگر انجام شود؛ شاهد یک تحول عظیم خواهیم بود.
نمایندگان مورد رنجش و شماتت برخی گروه‌ها قرارمی‌گیرند
هروی درخصوص بدترین خبری که در سال‌جاری دریافت کرده است خاطرنشان کرد: به ‌غم تلاش‌های نمایندگان که شاید من حقیرترین و ضعیف‌ترین آن‌ها باشم؛ رنجش‌هایی بروز می‌کند و گاهی مورد شماتت گروه‌هایی قرار می‌گیرند که واقعا آدم را دلسرد و ناراحت می‌کند اما با توکل برخدا ما به آن توجه نکردیم و از آن عبور کردیم.
نوروز، طبق برنامه هرساله، در مزار شهدا هستم
وی در خصوص برنامه‌ای که برای نوروز دارد گفت: طبق برنامه هرساله، در مزار شهدا هستم و همچنین ان‌شاالله به بارگاه ملکوتی ثامن‌الحجج علیه‌السلام خواهم رفت.
نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس ادامه داد: ان‌شاالله فرصتی باشد تا در ازدحام مردم، پای صحبت عالم بزرگ کشورمان، مقام معظم رهبری مدظله‌العالی بنشینم.
هروی افزود: پس از آن در تعطیلات نوروز در حوزه انتخابیه‌ام و در بین مردم منطقه خواهم بود.
غم‌انگیزترین تصاویر، دیدن روستاهایی است که دچارکم‌آبی مفرط شده‌اند
وی اظهار کرد: حضور در برخی روستاها و دیدن مشکل کم‌آبی در بسیاری از موارد مرا بهت‌زده کرده و غم‌انگیزترین تصاویری که در عمرم دیدم زمانی است که در روستاهایی بوده‌ام که دچار کم‌آبی مفرط شده است.
نماینده مردم قاین و زیرکوه تصریح کرد: خدا کند بتوانیم خدمتی به این مردم محروم و ضعیف که دستشان هم به جایی جز آستان ملکوتی خداوند نمی‌رسد؛ داشته باشیم که ان‌شاالله گشایشی برایشان باشد تا از نگرانی درآیند.
هروی افزود: نوروز همراه با خانواده در روستاها و مجامع خواهم بود که مردم احساس کنند بیگانه از مردم نیستم.
انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا