سیاسی

اعلام آماده‌باش برای حجِ گران

به گزارش نسیم قائن ، حمید محمدی که در رأس هیاتی برای مذاکره با وزیر حج عربستان هم‌اکنون در این کشور به سر می برد، به نرخ سوخت و افزایش ارزش‌افزوده در بخش‌های تجاری و خدماتی عربستان اشاره و اعلام کرده که در هزینه عمره‌گزاران و حجاجی که از کشورهای مختلف در ماه‌های بعد مشرف می‌شوند بی‌تاثیر نخواهد بود.
ایران از سال ۹۴ عمره را به خاطر بدتعهدی عربستان در رسیدگی به پرونده تعرض دو مامور سعودی در فرودگاه به دو نوجوان ایرانی تعلیق کرد که از آن سال تا کنون زائران ایرانی در مراسم عمره حضور ندارند. در همان سال پس از فاجعه منا که ۴۶۴ زائر ایرانی جان خود را از دست دادند، با قطع روابط دیپلماتیک دو کشور در پی ماجرای سفارت عربستان در ایران، حضور زائران کشورمان در حج به مدت یک سال متوقف شد.
محمدی ـ رییس سازمان حج و زیارت ـ که هم‌اکنون برای مذاکره درباره حج ۹۷ به عربستان رفته، در صفحه اینستاگرام خود نوشته است: «چهارده ربیع الثانی و نخستین روز سال نو میلادی، توفیق یار شد تا به نیابت از مردم خوبمان در سحرگاهان در مسجدالحرام برای سلامت، عزت و سربلندی، موفقیت و امنیت ایران عزیز و آسایش، آرامش و رفاه مردمان خوبش دست به دعا بردارم.
امروز نخستین روز سال میلادی جدید با دو پدیده در عربستان همراه شد. یکی اینکه قیمت بنزین افزایش یافت. بنزین ۹۵ که مصرفش متداول است؛ از نود هلله با ۱۲۷ درصد افزایش، دو ریال و چهار هلله شد. (هر ریال سعودی صد هلله است)، این نوع بنزین دو سال قبل از چهل و پنج هلله، به نود هلله افزایش یافته بود.
همچنین از امروز در عربستان همه بخش‌های تجاری و خدماتی و فروشگاه‌ها و … باید پنج درصد ارزش افزوده پرداخت کنند.
گرچه ممکن است این دو پدیده بویژه ۵ درصد ارزش‌افزوده در هزینه ده‌ها هزار زائر و عمره‌گزاری که از کشورهای مختلف هم‌اکنون در مکه و مدینه هستند تاثیر مستقیمی نداشته باشد، اما در هزینه عمره‌گزاران و حجاجی که از کشورهای مختلف در ماه‌های بعد مشرف می‌شوند بی‌تاثیر نخواهد بود. »
سال گذشته هزینه بالاترین درجه کاروان حج از ایران حدود ۱۳ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان و پایین‌ترین درجه مبلغ ۹ میلیون و ۶۷۰ هزار تومان بود.
مناسک حج امسال در مردادماه برگزار خواهد شد. رییس سازمان حج و زیارت اعلام کرده که برای افزایش سهمیه حج ایران که در سال گذشته ۸۶ هزار نفر بود، تلاش خواهد کرد.
مذاکرات ایران و عربستان که از اواخر هفته گذشته با سفر هیأتی از ایران، آغاز شده، در سطح کارشناسی همچنان ادامه دارد.
انتهای پیام
منبع : ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا