سیاسی

اعضای هیئت نظارت اتفاق نظر دارند که امضای تمدید تحریم‌ها قطعاً نقض برجام است

به گزارش نسیم قائن ، علی اکبر ولایتی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام صبح امروز(سه‌شنبه، ۱۶ آذر) در نشست خبری «کنفرانس امنیتی تهران؛ نظم امنیتی منطقه‌ای در غرب آسیا»، با اشاره به برگزاری این کنفرانس اظهار کرد: بنده در این کنفرانس سخنرانی خواهم کرد و پنل «ایران و نظم نوظهور منطقه غرب آسیا» را مدیریت می‌کنم.
وی افزود: تحولات پرسرعت این منطقه و تاثیر آن در جهان، موجب شد که در کشورهای مورد نظر در غرب آسیا تحولاتی پیش آید که به سرعت حرکت می‌کند؛ طوری که سرعت تحولات بیشتر از سرعت تهدیدات است.
ولایتی با تاکید بر اینکه سرعت تحولات در تاریخ معاصر و حتی تاریخ متاخر بی‌نظیر است، افزود: جمهوری اسلامی ایران با توجه به اینکه خود در منطقه حرف اول را به لحاظ تاثیرگذاری می‌زند، تصریح کرد: این هم به این دلیل است که در کشور یک ظرفیت بسیار مهم فرهنگی و اجتماعی وجود دارد و این ظرفیتها می‌تواند از قوه به فعل تبدیل شود.
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به تاکید حضرت امام (ره) در ابتدای انقلاب به صدور انقلاب تصریح کرد: برخی فکر می‌کردند این صدور فیزیکی است، اما امری فرهنگی است و طبیعی است که این انقلاب از مرز ما عبور کند.
وی با اشاره به محقق نشدن آرزوی آمریکاییها گفت: آمریکا نمی‌تواند وضعیت کدخدایی دنیا را داشته باشد، یعنی به آنها اجازه نمی‌دهد.
ولایتی با اشاره به ناکامیهای آمریکا در دستیابی به اهدافش در عراق، سوریه، افغانستان، گفت: ایران به دلیل ارتباطاتی که با خیلی از پیشکسوتان مبارزه در لبنان، سوریه و جاهای دیگر داشته، توانسته کمک کند تا زنجیره مقاومت که از عراق و سوریه شروع می‌شود و به لبنان و فلسطین می‌رسد، حفظ شود و حلقه طلایی مقاومت یعنی سوریه را با کمک مردم و بشار اسد نجات دهد.
وی در ادامه با اشاره به اهداف برگزاری کنفرانس امنیتی تهران گفت: شناخت منطقه و ارائه تحلیل دقیق از آن، تولید و تقویت ادبیات فکر و ایده، مشارکت در تصمیم سازی، موج ‌سازی و اجماع‌سازی و آینده پژوهی نظم امنیتی غرب آسیا از اهداف این همایش است.
ولایتی با اشاره به زمان برگزاری همایش افزود: کنفرانس امنیتی تهران در ۲۱ آذرماه ۹۵ در سالن اجلاس سران برگزار خواهد شد.
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص سخنرانان این اجلاس گفت: حدود ۱۲ مرکز تحقیقات و پژوهشی با هم کمک کرده‌اند تا این اجلاس برگزار شود و به احتمال زیاد علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی آن را افتتاح خواهد کرد و افراد در حوزه های مختلف تخصصی در این پنلها شرکت خواهند کرد.
وی اذعان داشت: میهمانانی از کشورهای غرب آسیا هم دعوت شده‌اند تا دیدگاهها از زوایای مختلف مورد بررسی قرار بگیرند.
ولایتی با اشاره به دوبار تهاجم آمریکا به عراق در منطقه غرب آسیا تصریح کرد: تصور آمریکاییها این بود که بتوانند پایگاهی در عراق داشته باشند اما هوشیاری مردم و نوری مالکی باعث شد آمریکاییها از این سرمایه‌گذاری بهره کافی را نبرند. ولی به دنبال این هستند که اگر بتوانند، نفوذ خود را حفظ کنند اما مردم عراق هوشیار هستند.
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به عملیات آزادسازی موصل در عراق افزود: آمریکا می‌خواست وانمود کند که آزادی موصل جز با کمک آمریکا ممکن نیست، اما آقای عبادی اعلام کرد که با کمک ارتش، حشدالشعبی و مردم می‌شود موصل را آزاد کرد. البته برخی از کشورها مثل ترکیه ادعاهایی داشتند اما مردم عراق نشان دادند که توانایی آزادی موصل را دارند.
وی اظهار داشت: سفر آقای بارزانی به بغداد بعد از ۴ سال حکایت از این دارد که حکومت مرکزی فرصت پیدا کرده است.
ولایتی در ادامه گفت: نماینده سازمان ملل در سوریه به جای اینکه ماموریت سازمان ملل را نمایندگی کند، بیشتر نمایندگی آمریکا را می‌کرد. وی نظرش این بود که یک حکومت شورایی محلی در شرق حلب تشکیل شود و این یعنی تجزیه سوریه که بشار اسد زیر بار آن نرفت. تقریباً کسی شک ندارد که دیر یا زود حلب آزاد خواهد شد.
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به تحولات یمن نیز گفت: همینطور که مردم یمن زیر بمباران توانستند دولت یمن را متشکل از علی عبدالله صالح و حوثی ها تشکیل دهند، نشان داد منصورهادی هیچ کاره و مزدور عربستان است.
وی در ادامه اظهار داشت: بدون تردید امنیت منطقه باید به دست کشورهای منطقه و یا کشورهایی که با منطقه ارتباط راهبردی دارند، ایجاد شود. ایران، عراق، سوریه و لبنان نشان داده اند می‌توانند علی رغم کارشکنیهایی که بیگانگان می‌کنند، امنیت منطقه را حفظ کنند.
ولایتی در خصوص تمدید تحریمهای آمریکا علیه ایران نیز گفت: در این خصوص تصمیم باید در کمیته نظارت گرفته شود و به صورت پیش بینی نمی‌شود موضوع را بیان کرد. همه اعضا اتفاق نظر داریم که این مصوبه جدید نقض برجام است. اگر قطعی شود و رئیس جمهور آمریکا آن را امضاء کند، قطعاً جمهوری اسلامی پاسخ محکم و مقتضی خواهد داد.
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به ملاقات با فرستاده ویژه پوتین گفت: در ملاقاتی که داشتیم مباحث مختلفی مورد بحث قرار گرفت که عمده آن درباره سوریه بود. با روسیه اشتراک نظر داریم که تمامیت ارضی سوریه باید حفظ شود. با هرگونه پیشنهاد برای تجزیه سوریه هر دو کشور مخالفیم.
وی با تاکید بر اینکه ایران و روسیه مصمم هستند که به دولت سوریه کمک کند تا حلب آزاد شود، افزود: تروریستها به خصوص النصره باید از بین بروند و شهرهای سوریه حتماً باید آزاد شوند.
ولایتی در ادامه با اشاره به وتوی پیش نویس قطعنامه ای در شورای امنیت توسط روسیه و چین گفت: این اقدام مهم بود زیرا مقدمه‌ای برای تجزیه سوریه بود.
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ما و روسیه معتقدیم بشار اسد رئیس جمهور قانونی سوریه است و باید کار خود را تمام کند. معتقدیم تروریست نمی‌تواند به میانه رو و تندرو تقسیم شود.
وی در پایان خاطر نشان کرد: برای امنیت غرب آسیا، کشورهای منطقه باید با هم اندیشی بتوانند ساختارهای همکاریهای منطقه‌ای را شکل داده و یا بازسازی کنند. بدون همکاریهای منطقه‌ای ایستادن مقابل دشمنان و صهیونیستها غیرممکن است.
به گزارش تسنیم، کنفرانس امنیتی تهران ۲۱ آذر با سخنرانی علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در سالن اجلاس سران برگزار می‌شود و قرار است در این اجلاس تحولات غرب آسیا مورد بررسی قرار بگیرد.
حدود ۱۲ مرکز تحقیقات در این همایش همکاری دارند و متفکران، اندیشمندان و متخصصان در پنل‌های جداگانه در این اجلاس به اظهار نظر می‌پردازند.
مراسم اختتامیه این کنفرانس نیز با سخنرانی علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی برگزار می‌‌شود.
انتهای پیام/
منبع : تسنیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا